تایید سه مورد مثبت کرونا در شیراز/ تایید یک مورد مثبت 'کرونا' در کرمانشاه اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,کرونا
رد پای ویروس کرونای جدید، تا شیراز و فارس هم رسیده و از بین بیماران مشکوک به کرونا در این استان، تست سه نفر مثبت اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز سه شنبه ۶ اسفند در جلسه شورای سلامت بانوان استان فارس این موضوع را تایید و اعلام کرده است که در بیمارستان علی اصغر شیراز ۵۰ بیمار مشکوک تحت مراقبت هستند.

 

دکتر مهرزاد لطفی گفته است که یک روحانی، یک خانم ۶۵ ساله و یک پزشک، سه بیماری هستند که تست کرونا ویروس آنان مثبت شده است.

 

لطفی با تصریح اینکه موارد مثبت براساس تست اولیه بوده و باید تایید نهایی نیز انجام شود، از ارسال نمونه‌های ۱۷ بیمار دیگر برای تست و تایید نهایی به تهران خبر داده است.

 

به گزارش ایسنا، از ۲ هفته قبل بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در شیراز به عنوان مرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کرونا در این کلانشهر مشخص و به شکل عمومی اعلام شده است.

 

مدارس استان فارس در تمام مقاطع تحصیلی از دوشنبه تا پایان این هفته تعطیل اعلام شد و از طرفی دانشگاه‌های شیراز، علوم پزشکی شیراز و فنی و حرفه‌ای نیز از تعطیلی کلاسهای درس و تمام برنامه‌ها و همایش‌ها و جلسات خود خبر دادند.

 

در روزهای اخیر، تمام برنامه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری نیز لغو و باشگاه‌های خصوصی ورزشی نیز فعالیت‌هایشان تعطیل شده است.

 

از طرفی همایش‌هایی نظیر برنامه روز بزرگداشت مهندس نیز که قرار بود سه شنبه ۵ اسفند برگزار شود، لغو شد.

 

طی یک هفته اخیر، مشکلاتی نظیر کمبود شدید ماسک، مواد ضدعفونی کننده، ژل دست و ... نیز به شدت مردم را در این شهر نگران کرده است.

 

اگرچه مسئولان بهداشتی و پزشکان بارها اعلام کرده اند که استفاده از ماسک تنها برای بیماران توصیه می شود، اما مردم برای تامین ماسک، مدام به مراکز عرضه نظیر فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و داروخانه ها مراجعه می کنند وعمدتا با پاسخ منفی مواجه می شوند.

 

برخی از فروشگاه ها نیز در این روزها به عرضه ماسک رایگان به تعداد اندک به همراه دستکش یکبار مصرف مبادرت کردند اما محلول‌های ضدعفونی کننده نظیر الکل و ... کمیاب شده یا قیمت آنها تا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

 

بعضی از محصولات نظیر ژل ضد عفونی کننده دست نیز که پیش از این به قیمت ۸ تا ۱۰ هزار تومان عرضه می شد، اکنون با نرخ ۲۶ تا ۳۵ هزار تومان عرضه می شود، این در حالیست که قیمت درج شده روی کالا، از سوی تولید کننده افزایش یافته و بالا رفتن قیمت کمتر ارتباطی با عرضه کننده خرد دارد.

 

مسئولان بهداشتی تاکید دارند که شست و شوی مداوم دست‌ها، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن، امتناع از ترددهای غیرضروری در مراکز تجمع و شلوغ شهری، خودداری از لمس چشم، بینی و دهان، از راهکارهای مهم و تاثیرگذار در پیشگیری از ابتلا به شمار می‌رود.

 

پزشکان متخصص بارها اعلام کرده‌اند که ویروس کرونای جدید، اگرچه از قدرت بالایی در ابتلای افراد برخوردار است اما قدرت کشندگی آن نسبت به سایر انواع کرونا، کمتر است.

  

 تایید یک مورد مثبت "کرونا" در کرمانشاه/ بیمار پس از بهبودی ترخیص شده

کرمانشاه رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به مثبت بودن نتیجه یک فرد مشکوک به کرونا در استان، گفت: این بیمار پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شد.

 

 دکتر ابراهیم شکیبا در این خصوص گفت: همانگونه که‌پیش بینی می شد و برآوردهای علمی نشان می داد که احتمال ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمانشاه دور از انتظار نیست، پس از ارسال نمونه های متعدد از موارد مشکوک به کرونا و انجام آزمایش های مربوطه و اعلام موارد منفی توسط آزمایشگاه تخصصی در تهران، امروز یک‌ مورد تست ابتلا به ویروس کرونا در کرمانشاه مثبت اعلام شد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، شکیبا افزود: بیمار مذکور که تحت مراقبت سیستم‌درمانی بود، پس از اقدامات درمانی و مراقبتهای پرستاری خوشبختانه بهبودی یافته و در حال حاضر از بیمارستان ترخیص شده است.

 

شکیبا گفت: این فرد و خانواده او که اخیرا به قم مسافرت کرده‌اند، در برنامه اقدامات بهداشتی قرار گرفتند که خوشبختانه اعضای خانواده مشکلی در زمینه علایم ابتلا به ویروس نداشتند.

 

 

    

وی اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانیم در اولین فرصت اطلاعات مربوط به بیماری کرونا را صادقانه با مردم در میان بگذاریم و انتظار داریم مردم هم خادمان حوزه سلامت را مورد اعتماد و وثوق خود بدانند و به شایعات و سخنان غیر مستند که موجب تشویش و اضطراب عمومی می گردد، توجه نکنند.

 

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: انتظار ما از عموم مردم کماکان رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از سلامت خود و خانواده و در عین حال آرامش و آگاهی است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------