کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۹۵ نفر و تعداد کشته‌شدگان به ۱۵ نفر رسید اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, کرونا
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: آمار مبتلایان به بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران افزایش یافت. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران اظهار کرد: از ظهر روز گذشته  ۳۴ نفر مبتلای جدید به کووید ۱۹ شناسایی شده است.  از این تعداد ۱۶ نفر در قم ، ۹ نفر در  تهران، یک نفر در فارس، ۲ نفر در مازندران، ۲ نفر در گیلان، یک نفر در خراسان رضوی( نیشابور)، ۲ نفر در البرز و یک نفر در قشم مشاهده شده است.

 

او افزود: اغلب مبتلایان، مسافران قمی بوده اند بنابراین محدودیت در مراودات و سفرهای بین شهری در استان های جنوبی و شمالی اهمیت پیدا کرده است و به نظر می رسد باید به آن توجه کرد.

 

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت تصریح کرد: بر این اساس تعداد مبتلایان کرونا در کشور به ۹۵ نفر و تعداد کشته‌شدگان به ۱۵ نفر رسیده است.

 

جهانپور گفت: یکی از مشکلات عارض شده و علت مخالفت وزارت بهداشت با تعطیلی مدارس این است که به جای کاهش رفت و آمد خانوارها در حال سفر هستند و بیشترین مبتلایان در استان های دیگر سفر به قم داشته اند یا ساکنان قم بودند.

اگر کار ضروری ندارید، در خانه بمانید

 

سخنگوی قرارگاه کرونا ویروس گفت: هیچ جا امن‌تر از خانه نیست و اگر سفر و کار ضروری ندارید، در خانه بمانید. بهترین مکان برای پیشگیری از ویروس کرونا منازل خودمان است. مردم باید از سفرهای غیرضروری بین شهری و درون شهری اجتناب کنند؛ این توصیه برای سالمندان و بیماران خاص بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، چراکه سفرهای بین شهری شیوع ویروس را در سایر استان‌ها افزایش می‌دهد.

 

او ادامه داد: استفاده از ماسک برای گروه‌های پرخطر مثل کادر درمان و بیماران ضروری است. ماسک برای افراد نیازمند از طریق شبکه بهداشتی توزیع می‌شود. از روز گذشته بیش از ۷۰۰ هزار پک حفاظتی ماسک به قم ارسال شده و در حال توزیع است. درخواست داریم، مردم از ماسک به درستی استفاده کنند.

 

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت افزود: مورد گزارش شده در قشم، ساکن قم بوده که به این منطقه سفر کرده است، سفر به مناطق ساحلی کمکی به پیشگیری از ابتلا نمی‌کند بلکه خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

 

جهانپور تاکید کرد: برای مسافرت مگر در موارد ضروری هیچ توجیهی به ویژه برای گروه‌های پرخطر مانند مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و مصرف کننده‌های دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی، نمی‌بینیم.

 

او درباره آمار بالای ابتلا و مرگ ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با سایر کشور‌های همسایه اظهار کرد: برخی کشور‌ها با وجود دسترسی به فناوری اطلاعات ساختار شناسایی یا بیماریابی فعالی ندارند و نظام سلامت آن‌ها توانایی ثبت و شناسایی بیماران را ندارد. جلوی اسامی این کشور‌ها عدد صفر نفر ابتلا گزارش شده است؛ ما در مجاورت این قبیل کشور‌ها  قرار داریم که حتی می‌توانند منشا ورود ویروس باشند و به دلیل مسایل اقتصادی و سیاسی موارد فوت یا ابتلا را به طور شفاف اعلام نمی‌کنند، اگرچه ظرف هفته‌های آینده انفجار اطلاعاتی رخ خواهد داد.

 

جهانپور ادامه داد: بیمارانی که با علائم خفیف به کووید ۱۹ مبتلا شده اند در آمار قرار نمی‌گیرند. ما آمار را شفاف و بدون تحلیل و دست کاری اعلام می‌کنیم و موارد فوتی در افراد بدحال است و این به معنای آن نیست که درصد مرگ و میر در ایران بالاتر است چرا که تعداد نمونه‌ها برای قضاوت در این مورد کافی نیست.

 

او تاکید کرد: تنها منبع ما برای میزان کشندگی تنها چین و شهر ووهان است؛ بر این اساس کشندگی ویروس ۲ تا ۳ درصد است و در ۸۰ درصد موارد افراد علامتی ندارند و ۲۰ درصد افراد با علامت به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و نیاز به بستری دارند. از این جمع ۵ تا ۶ درصد نیاز به بستری در بخش‌های مراقبت ویژه دارند و از این تعداد ۲.۵ درصد جان خود را از دست می‌دهند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------