X

محرز: واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه/ سورنا ستاری: ۳ واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد! اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,واکسن ایرانی کرونا
دکتر مینو محرز - محقق اصلی پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جزییات روند تولید واکسن کرونای ایرانی که به تازگی مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را برای ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت کرده است، گفت: اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت‌آمیز باشد، امیدواریم تا اواخر تیر ماه به تولید برسد. 

  دکتر مینو محرز در گفتگو با ایسنا، درباره جزییات روند تولید نخستین واکسن کرونای ایرانی که اخیرا جواز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت را برای شروع مطالعات انسانی دریافت نموده است ، گفت:واکسن کرونایی که تولید شده، درواقع ویروس ضعیف شده است که مانند واکسن هایی است که در کشورهایی مانند چین و روسیه ساخته شده است.

 

او با بیان اینکه پژوهش های حیوانی این واکسن کرونا، نتیجه بخش بوده است، ادامه داد:این واکسن بر روی سه حیوان موش، خرگوش و میمون آزمایش شده است و در هر سه مورد موفقیت آمیز بوده است. بعد از پایان مطالعات حیوانی و نتایج موفق آن، مستندات به سازمان غذا و دارو ارائه شد که مورد تایید این سازمان قرار گرفت و کمیته اخلاق هم مجوز آغاز مطالعات انسانی آن را ارائه داه است و باید کلینیکال ترایال انسانی این واکسن را که سه مرحله دارد، آغاز کنیم.

 

محرز درباره تعداد داوطلبان برای آزمایش انسانی واکسن کرونا، ادامه داد :این موارد به تدریج اعلام می شود. افراد داوطلب باید واکسن را در دو دوز تزریق کنند و مطالعه انسانی آن باید در سه مرحله انجام شود تا اگر در این آزمایشات هم، واکسن هم مصون بود و هم موثر بود، بتواند به تولید برسد.

 

وی گفت:ایمنی این واکسن در بخش حیوانی خوب بوده است و بالای ۷۰ درصد ایمنی داشته است.

 

شرایط داوطلبان در فاز مطالعه انسانی

محرز درباره وضعیت داوطلبان تزریق واکسن در فاز مطالعاتی، گفت:داوطلبان باید بین ۱۸ تا ۵۰ سال بوده، سالم باشند، بیماری خاصی نداشته باشند، قبلا به کرونا مبتلا نشده باشند و تست کووید- ۱۹ آنها هم منفی باشد.

 

واکسن کرونای ایرانی احتمالا تا تیر در دسترس قرار می گیرد

وی در مورد زمان احتمالی ساخت انبوه و دسترسی به این واکسن، گفت:اگر خیلی خوشبینانه فکر کنیم، در سال نو و اواخر بهار می توانیم این واکسن را داشته باشیم. واکسن های کرونایی هم که در دنیا آماده شده تا بخواهد بدست ما برسد، زودتر از تیرماه نخواهد بود. ان شالله واکسن خومان هم تا همان زمان یعنی تا تیر ماه نتیجه خواهد داد.

 

محرز با بیان اینکه اگر نتایج پژوهش های انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت آمیز باشد، امیدواریم تا تیر ماه به تولید برسد، گفت:اگر واکسن ایمن و موثر باشد، باید مجددا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کند و بعد از آن می تواند وارد فاز تولید شود.

 

وی تأکید کرد:واکسن هایی که در دنیا موجود هست تا بخواهد تولید انبوه شود و به دست ما برسد نیز همین قدر طول می کشد. امیدواریم ما هم بتوانیم مطالعات را انجام داده، نتیجه بگیریم و واکسن در حدود خرداد یا تیر ماه آماده شود.

 

سورنا ستاری:۳ واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اخذ مجوز برای آزمایش انسانی نخستین واکسن کرونا در کشور گفت: به زودی ۳ گروه دیگر مجوز آزمایش انسانی، این واکسن را می گیرند.

 

همه چیز درباره واکسن کرونای ایرانی

ه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سورنا ستاری در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حمایت خوبی برای افزایش شرکت‌های بیوتکنولوژی شده است افزود: اکنون ۲۴ داروی بیوتکنو در کشور تولید می‌شود و در این زمینه یکی از قدرت‌های آسیا هستیم و در دنیا حرف برای گفتن داریم.

 

وی گفت: در حوزه واکسن انسانی نخستین بار شرکت‌های خصوصی، واکسن سرطان دهانه رحم را تولید کردند و به زودی واکسن آنفلوآنزا در حوزه انسانی در کشور تولید می‌شود که ما را از واردات این واکسن در سال آینده بی نیاز می‌کند.

 

ستاری افزود: در حوزه واکسن آنفلوآنزای دام و طیور نیز نتایج خوبی به دست آمده است. برای تولید ۵ یا ۶ واکسن انسانی تا پایان این دولت برنامه ریزی کرده ایم و سرمایه گذار همه آنها بخش خصوصی است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش بیوتکنولوژی کشور افتخارآمیز است. دولت باید در حوزه پژوهش سرمایه گذاری کند و آزمون خطای آن را بر عهده بگیرد اما برای تولید محصول باید بخش خصوصی کنار کار باشد. بسیاری از دستگاه‌های دولتی، پارک علم و فناوری تشکیل داده اند که بسیار قابل توجه است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------