ساخت کلیه آزمایشگاهی برای نخستین بار اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, کلیه
محققان برای نخستین بار موفق شدند مدلی زیستی و کامل از یک کلیه در ابعاد کوچک‌تر از کلیه انسان را در شرایط آزمایشگاهی با استفاده از چاپگر سه‌بعدی بسازند. 

به گزارش  فارس به نقل شینهوا، محققان استرالیایی برای نخستین بار موفق به چاپ مدلی زیستی و کامل از یک کلیه در ابعاد کوچک‌تر از کلیه انسان در شرایط آزمایشگاهی شدند. 

 

محققان این پژوهش با استفاده از فناوری شامل فرآیندی مشابه چاپ سه بعدی، تعدادی کلیه با کیفیت پایدار تولید کرده‌اند و یک قدم به واقعیت چاپ مدلی زیستی و کامل کلیه برای پیوند اعضای بدن انسان نزدیک‌ترند.

 

این تحقیق که توسط موسسه تحقیقات کودکان مورداک (MCRI) در استرالیا و شرکت بیوتکنولوژی ارگانوو در ایالات متحده انجام شد، دوشنبه هفته گذشته در مجله «Nature Materials» منتشر شد.

 

کلیه یادشده با استفاده از سلول‌های بنیادی جداشده از بافت‌های کلیه انسان تهیه شده و برای طراحی صحیح بافت‌های مصنوعی تکمیل کننده آن از یک برنامه رایانه‌ای استفاده شده است. علاوه بر این یک روش جدید چاپ سه بعدی برای تکمیل این کلیه مصنوعی به کار گرفته شده که سریع‌تر، ارزان‌تر و قابل‌اعتمادتر است.

 

به گفته کارشناسان، در آینده می‌توان با استفاده از این روش ۲۰۰ کلیه در عرض ۱۰ دقیقه تولید کرد.

 

کلیه‌های چاپ شده زیستی گرچه به اندازه یک ناخن انگشت بودند، اما همه آنها ساختاری مشابه کلیه واقعی دارند.

 

ملیسا لیتل از موسسه تحقیقات کودکان مورداک گفت: «آسیب ناشی از دارو در کلیه، یک عارضه جانبی عمده است و پیش بینی آن با استفاده از مطالعات حیوانی دشوار است. چاپ مجدد کلیه روی انسان یک روش عملی برای آزمایش سمیت قبل از استفاده است».

 

لیتل اشاره به توانایی تولید مستقیم تعداد زیادی از بافت‌های زنده کلیه با کیفیت پایدار از سلول‌های بنیادی انسان در پایان گفت: این فناوری نوید درمان‌های اختصاصی کلیه و در نهایت کلیه قابل پیوند را می‌دهد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------