آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی,کواکبیان

کواکبیان: هیچ اصلاح طلبی در مجلس با استیضاح رئیس جمهور موافق نیست

یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت که هیچ اصلاح طلبی در مجلس با استیضاح رئیس جمهور موافق نیست. به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان در جلسه علنی…


لاریجانی: اختصاص ارز دولتی به کالاهای غیر اساسی رانت ایجاد می‌کنداخبار,اخبار سیاسی,علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای غیر اساسی موجب ایجاد رانت اقتصادی خواهد شد و در شرایط فعلی ممکن نیست.

به گزارش مهر، علی لاریجانی ظهر چهارشنبه در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان قم که در تالار امام جواد استانداری برگزار شد، در پاسخ به برخی انتقادات نمایندگان بخش خصوصی در قم برای الزام کردن تولیدکنندگان به پرداخت به ما به تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز بازار در خرید مواد اولیه اظهار کرد: این کار اجتناب ناپذیر است چرا که ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد رانت می‌کند.

 

وی افزود: واقعیت این است که تولیدکننده با ارز ۴۲۰۰ تومانی مواد اولیه را می‌خرد اما بر اساس نرخ دلار ۹ هزار تومانی در بازار می‌فروشد. ما هم نمی‌توانیم بالای سر هم تولیدکننده یک ناظر بگذاریم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ترخیص کالاهای گمرک با ارز ۴۲۰۰ تومانی بازار را غیر منطقی می‌کند اظهار کرد: اینکه در این میان تولیدکننده ضرر می‌کند را قبول داریم اما از راه‌های دیگر باید به صنعت کمک کرد.

 

وی ادامه داد: ما اگر از صنعت حمایت کرده و مواد اولیه را با قیمت ۴۲۰۰ تومانی به او عرضه کنیم نمی‌توانیم تضمینی برای فروش این مواد به قیمت منطقی داشته باشیم. ما حتی در نظارت بر قیمت کالاهای اساسی نقص داریم.

 

لاریجانی افزود: در گذشته که ارز ۴۲۰۰ تومانی به بخش‌های مختلف اختصاص پیدا می‌کرد، صادرکنندگان ناراضی بودند اما حالا می‌توانیم وضعیت صادرات را رونق ببخشیم و فایده دیگر این کار این است که رانت را از بین می‌برد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش قیمت کالاهای اساسی در استان قم گفت: زندگی مردم با همین کالاها می‌گذرد و مسئولان باید بر این کالاها نظارت جدی داشته باشند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گران شدن چند قلم کالا بیش از ۱۰ درصد در یکماه اخیر در قم اظهار کرد: اگر امکان نظارت بر قیمت‌ها با این روش وجود ندارد شاید لازم باشد کارت  هوشمند کالاهای اساسی به مردم ارائه دهیم.

 

وی افزود: مسئولان استان قم باید شفاف روشن کنند که آیا در این شرایط امکان نظارت درست بر قیمت‌ها و کنترل متعادل بودن بازار را دارند یا خیر.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------