آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

روحانی: دولت نتوانسته نمره ۲۰ بگیرد/ قالیباف: مجلس در هماهنگی با دولت بودجه را تنظیم می کنداخبار,اخبار سیاسی,جلسه سران قوا
رئیس جمهور بی اثر کردن تحریمها و شکستن آن، لایحه بودجه 1400 و واکسن کرونا را سه محور گفت وگو سران سه قوه نام برد و تاکید کرد که در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: در این روزهای پایانی سال 2020 به مردم عزیز ایران می‌گویم که دو تا بیست در سالی که تمام می‌شود ملت ما کسب کرده است. البته دولت نتوانسته نمره بیست بیاورد ولی ملت ما هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرده است و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.

 

روحانی با اشاره به موضوع بی اثر کردن تحریم ها به عنوان یکی از محورهای گفت و گوها گفت: همانطوری که رهبری معظم فرمودند اولین کار ما باید بی اثر کردن تحریم های غیر انسانی و غیر بشری باشد که در این زمینه گفت و گو های خوبی داشتیم و درمورد شیوه ها و گام هایی که باید برداریم، نظرات مشابه است و اتفاق نظر داریم.

 

رئیس جمهور افزود: در مورد لایحه بودجه سال 1400 که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده نیز در مورد اینکه مجلس و دولت در چه مواردی می توانند همکاری کنند و اصلاحات احتمالی که می توانند در لایحه انجام دهند بحث کردیم و بنا شد تیم های اقتصادی دولت و مجلس در این زمینه بحث و گفت و گو کنند.

 

 روحانی با اشاره به موضوع واکسن کرونا به عنوان سومین موضوع مطرح شده در جلسه سران قوا، گفت:  متاسفانه درمورد واکسن کرونا دو قطبی و بحث هایی در جامعه وجود دارد که سازنده، درست و مفید نیست.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه ما از چند طریق بدنبال تهیه واکسن کرونا هستیم، گفت: مسیر اول تولید واکسن داخلی است که در این رابطه  دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان درحال فعالیت هستند و امیداریم موفقیت کامل را بدست آوردند.

 

روحانی مسیر دوم را  ساخت واکسن با همکاری یک کشور دیگر عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری یک کشور دیگر واکسن بسازیم.

 

رئیس جمهور خرید واکسن از خارج را سومین اقدام دولت عنوان کرد و گفت:  برای خرید واکسن از سازمان بهداشت جهانی تحت چارچوب کوواکس اقدامات لازم انجام شده  و در عین حال با یکی دو کشور دیگر هم مذاکره برای خرید واکسن تولید آنها درحال انجام است و مردم مطمئن باشند که خرید واکسن خارجی با اطمینان کامل از کیفیت آن خواهد بود.

 

 روحانی با بیان اینکه امیدوارم واکسن داخلی هم همه مراحل تولید را طی کرده و با اطمینان کامل در دسترس مردم قرار گیرد، افزود: مردم مطمئن باشند که مسئولان کشور سلامت آنها را به عنوان مهمترین و اصلی ترین موضوع مورد توجه قرار می دهند.

 

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: دولت در ماه های باقیمانده تا پایان فعالیت خود، سلامت مردم، شکستن تحریم ها و معیشت مردم را با جدیت و با همکاری قوای دیگر پیگیری خواهد کرد.

 

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

به مردم عزیز ایران می‌گویم در سال 2020 که تمام می‌شود، 2 نمره 20 کسب کرده‌اند البته دولت نتوانست نمره 20 بیاورد ولی ملت هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرد و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی به دست آوردند.

 

در جلسه امروز عمدتاً در 3 موضوع با هم صحبت کردیم. موضوع اول همان که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم را بی‌اثر و در قدم دوم تحریم را بشکنیم و در این زمینه گفتگوی بسیار خوبی داشتیم و همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم و نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید برداریم،  نظراتمان نزدیک و مشابه همدیگر است و ان‌شاء الله این بحث را در جلسات آینده سران 3 قوه ادامه می‌دهیم.

 

موضوع دومی که بحث کردیم لایحه بودجه سال 1400 است که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و نمایندگان محترم مشغول بررسی هستند. ما پیرامون این موضوع که در چه مواردی مجلس و دولت با هم همکاری کنند، بحث کردیم.

 

راجع به اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید با هم انجام دهیم، اتفاق نظر داشتیم و راجع به شیوه و موارد، بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان محترم کمیسیون تلفیق و سایر نمایندگان در این زمینه بحث و بررسی کنند.

 

نکته سومی که در پایان جلسه راجع به آن بحث شد، واکسن کرونا بود. یک دو قطبی و بحث‌هایی در جامعه بوجود آمده که این بحث‌ها سازنده، درست و مفید نیست.

 

مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم. اولین آن واکسن داخلی است که تقریباً 3 مرکز و البته مراکز دیگر کار می‌کنند و عمدتاً 2 مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند که کمک‌های لازم به اینها انجام می‌گیرد و امیدواریم موفقیت کامل به دست بیاورند که این مسیر اول ما است.

 

مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که همکاری‌ها را با یکدیگر شروع کردیم و انجام می‌دهیم و این واکسن ساخت دو کشور خواهد بود که در نهایت به نتیجه برسد و این مسیر دوم است و مسیر سوم خرید واکسن از خارج است که یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی است و همان بحث کوواکس است که برای تأمین مالی‌ این واکسن و اینکه به حساب لازم، واریز کنیم، اقدامات لازم را انجام دادیم.

 

 در عین حال با یک تا دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم تا مقداری واکسن از آنها هم خریداری کنیم و مردم ما اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد و در واکسن داخلی هم زمانی مجوز استفاده واکسیناسیون داده خواهد شد که به اطمینان نهایی برسیم و همه مراحل طی شود و امیدوارم مردم همانطور که با آرامش و اجرای پروتکل مسیر را به خوبی طی کردند، در مقابله با این ویروس هم همین مسیر را طی کنند چراکه سلامت مردم برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعی است که مورد توجه دولت و همه مسئولین خواهد بود.

 

سلامت و معیشت مردم و شکستن تحریم، مواردی است که برای ما در باقیمانده ماه‌های پایانی دولت دوازدهم مهم است و ان‌شاء الله هر سه موضوع را با همکاری و هماهنگی کامل دو قوه دیگر انجام می‌دهیم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

قالیباف: مجلس در هماهنگی با دولت بودجه را تنظیم می کند

محمد باقر قالیباف در پایان نشست مشترک سران قوا که به میزبانی مجلس برگزار شده بود گفت: یکی از مباحثی که امروز مورد بررسی قرار گرفت موضوع مربوط به تحریم بود، محوریت این بحث بر اولویت قرار گرفتن خنثی سازی تحریم بود، در واقع مبنای کار ما همین مهم خواهد بود چرا که این موضوع برای رفع تحریم هم خیلی موثر است.

 

وی ادامه داد: در همین لحظه مجلس در کمیسیون تلفیق در حال بررسی لایحه بودجه است، می دانسم که لایحه بودجه یک سند مالی سالانه است، اما در واقع این سند مالی یک ساله، سند حکمرانی است که هم در سیاست های مالی وضعیت هزینه و درآمد دولت را و هم در سیاست های پولی زندگی مردم را رقم می زند، طبیعتا برنامه های بودجه یکساله در راستای تحقق برنامه های پنج ساله و امری مهم و حیاتی است.

 

رییس مجلس گفت: سعی ما در بررسی بودجه این است که بتوانیم با دولت هماهنگی داشته باشیم، البته ما به صورت مستمر و شبانه روزی با بخش های اقتصادی، وزرا و کارشناسان مجموعه همکاری و همفکری داریم، امروز نیز در جلسه سران قوا مفصلا در این خصوص بحث شد و با رییس جمهور توافق شد که بودجه ای را به نتیجه برسانیم که تورم زا نباشد؛ اولویت آن در حوزه معیشت، سلامت و رسیدگی به محرومین و قشر مستضعف جامعه باشد و در جهت محرومیت زدایی و توجه ویژه به بحث تولید حرکت کند.

 

قالیباف اضافه کرد: توجه جدی ما برای به غلبه رساندن صادرات بر واردات همین بحث تولید است؛ همچنین تلاش داریم در حوزه درآمدها روش هایی را اجرا کنیم که در عین حفظ این سیاست ها برای کشور کسری تراز عملیاتی را به هر میزان که می شود کاهش دهیم.

 

قالیباف با اشاره به اینکه بحث بعدی جلسه مشترک سران قوا موضوع سلامت بوده است، تأکید کرد: اولویت ما تهیه واکسن و حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا است که می‌خواهیم در بودجه سال آینده این موارد را مد نظر قرار دهیم به طوری که اعتبار لازم برای خرید یا تولید واکسن در نظر گرفته شود.

 

***

 

رییس قوه قضاییه: کشور قادر است بر همه مشکلات فائق آید

سید ابراهیم رئیسی در حاشیه نشست سران قوا ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: مردم کشور ما در نهم دی ماه امتحان خوبی پس دادند و با لبیک به پیام مقتدای بصیر آفرین‌ ما و با حضور خود در صحنه، امنیت کشور را تضمین و از انقلاب اسلامی در مقابل تخریب گران صیانت کردند.

 

وی با بیان اینکه انتظار این مردم عزیز هماهنگی، همکاری و همراهی همه مسئولان است، گفت: امروز وحدت و انسجام بین قوا و تمام نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و راهبرد اساسی است.

 

رییس قوه قضاییه با تاکید براینکه برای رفع مشکلات معیشتی مردم و موضوع کرونا باید با همکاری همه دستگاه‌ها اقدام کرد، افزود: یقین داریم که ما می‌توانیم و این ما می‌توانیم را از شهید قاسم سلیمانی و شهدا آموختیم.

 

رئیسی خاطرنشان کرد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیار و نیروهای متراکم جوان، قادر است بر همه مشکلات فائق آید و راهبرد اساسی خنثی سازی تحریم‌ها را با قدرت دنبال کند.

 

وی تصریح کرد: شهدا و مجاهدان این میدان و ابتکارات و خلاقیت‌ها در حوزه‌های مختلف نشان داده است که امکان فائق آمدن بر همه این مشکلات و خنثی سازی تحریم‌ها وجود دارد و این راهبرد را باید دنبال کرد.

 

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: باید همکاری بین سه قوه در جهت اجرای منویات رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی  که راه را برای همه ما روشن کرده‌اند، وجود داشته باشد.

 

وی بیان کرد: امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست و رضایت مردم، اعتماد آفرینی و اجرای منویات مقام معظم رهبری باشد.

 

رئیسی افزود: بودجه ۱۴۰۰ با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و در مورد مسائلی که در جلسه مطرح شد نیز با همکاری‌ها و مساعدت‌ها تمام این مشکلات رفع خواهد شد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی