در جلسه غیرعلنی مجلس با حضور نوبخت و شریعتمداری چه گذشت؟ اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , تیم اقتصادی دولت
عضو هیأت رئیسه مجلس: ساز ناکوک تیم عملیاتی دولت باید هماهنگ شود 

 به گزارش ایلنا ؛ عضو هیأت رئیسه مجلس تاکید کرد: بین تیم اقتصادی دولت متاسفانه هماهنگی‌ وجود ندارد و هر کسی ساز خود را می‌زند و ما عملا یک ساز ناکوک را در مجموعه تیم عملیاتی دولت می‌بینیم.

 

بهروز نعمتی بعد از جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: بحث‌های بسیار دقیق و بدون تعارف مطرح شد بحث اولی که مورد بررسی قرار گرفت این بود که اکثر عزیزانی که در این جلسه حضور داشتند در این قضیه اتفاق نظر داشتند که همه مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد موضوعی نیست که به زمان تحریم‌ها و وجود آنها بازگردد. این مشکل‌ها به مدیریت کشور و مشکلاتی که بیشتر جنبه مدیریتی دارد بازمی‌گردد.

 

اهم اظهارات نعمتی به شرح زیر است: 

* چرا دولت در زمان مقتضی تصمیم نمی‌گیرد، مدیریت زمان باید در دستور کار قرار گیرد. بعضا دولت تصمیم‌هایی می‌گیرد که بعدا به گونه‌ای نیست که روی آنها استقامت کند و اینکه آنها را نقد نکند و تصمیم جدید اتخاذ کند.

 

*یک بحث نقدینگی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود. نقدینگی‌ که امروز در بازار وجود دارد و متاسفانه دولت در این زمان نتوانست مشکل را حل کند.متاسفانه یک روز این نقدینگی به سمت بازار خودرو می‌رود و روز بعد به سمت بازار ارز و روز بعد به سمت دلار می‌رود. که در این خصوص دولت موظف شد به واقع این موضوع را حل و فصل کند.

 

*طرح‌های عمرانی در اختیار دولت باید واگذار شود. اختیار این طرح‌ها را مجلس به دولت داده است که آنها را به بخش‌های خصوصی واگذار کند تا این بخش متولی این کار شود، متاسفانه سازمان برنامه نتوانسته به خوبی این کار را انجام دهد. نکته‌ای که در جلسه غیرعلنی امروز با نمایندگان دولت مطرح شد، کوچک‌سازی بدنه دولت بود. اگر قرار است همه مردم مشکلات را با هم تحمل کنند دولت هم باید خودش را کوچک و چابک کند تا بتواند کشور را اداره کند.

 

* بحث بعدی که مورد بررسی قرار گرفت عدم هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت بود، بین تیم اقتصادی دولت متاسفانه هماهنگی‌ وجود ندارد و هر کسی ساز خود را می‌زند و ما عملا یک ساز ناکوک را در مجموعه تیم عملیاتی دولت می‌بینیم. آرایش دولت بر مبنایی باید باشد که در شرایط فعلی قرار گرفته‌ایم ممکن است این تیم فعلی دولت و همچنین تیم فعلی اقتصادی برای مقطعی خوب باشد اما الزاما نتواند مشکلات موجود در شرایط کشور را رفع کند.

 

* مشکل بانک‌ها، صندوق‌ها، تکرار جلسات و همچنین فعال شدن حوزه دیپلماسی ما نیز مطرح شد. هنگامی که ۴۰ تیم از آمریکا به کشورهای مختلف اعزام می‌شود این ضرورت به چشم می‌آید که دیپلماسی ما تغییر کند.

 

* بحث بعدی سیستم اصلاح بودجه کشور بود که با توجه به شرایط امروز حتما باید این سیستم تغییر کند. دولت بسیاری از مجوزها را دارد و هر کجا که مجوز را ندارد، مجلس اعلام آمادگی می‌کند که مجوزهای لازم را در اختیار دولت قرار دهد.

 

* آقای نوبخت و شریعتمداری بحث‌های مختلفی را در خصوص مشکلات نقدینگی و اتفاقات و موضوعاتی که منجر به این مسائل می‌شود را بیان کردند.حرف‌های مشترکی زده شد. ما مشکلات را امروز همه با هم می‌شناسیم و می‌دانیم چیست. ما باید این موضوعات را با همدلی و وحدت رفع کنیم.

 

* وظایف بانک‌ها، سرمایه‌گذاری، اوراق مشارکت و مواردی از این طرح در یک طرح دوفوریتی با ۲۴ امضا در جلسه علنی فردا به صورت مشورتی با نمایندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد و دولت نیز در این خصوص نظر خود را اعلام خواهد کرد.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------