آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

متهمِ طلبکار

داستان بدهی‌های کلان شهرداری تهران و میراث شومی که از دوره مدیریتی محمدباقر قالیباف در پایتخت بر جای مانده است، موضوعی نیست که بتوان به…


اگر پولشویی در کشور وجود ندارد پس چرا برای مبارزه با آن قانون تصویب کردیم؟ اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,کاظم پالیزدار

 

کاظم پالیزدار دبیرستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در روزنامه ایران نوشت:اصلاً باید بپرسیم اگر پولشویی در کشور وجود ندارد، چرا برای آن قانون داریم؟ پس پولشویی وجود دارد که قانون مبارزه با پولشویی را هم تصویب کردیم.

 

اتفاقا برخی به ظریف خرده می‌گیرند که چون قانون مبارزه با پولشویی در کشور وجود دارد، پس دیگر پولشویی اتفاق نمی‌افتد. مگر وجود قانون مانع از وقوع جرم می‌شود؟

 

قانون تنها دست مجری را در اجرا باز می‌گذارد که مانع از وقوع جرم شود. مثالی بزنم. ما قانون مبارزه با جرایم راهنمایی و رانندگی هم داریم، آیا به این معنی است که چون قانون وجود دارد، هیچ تخلف راهنمایی و رانندگی صورت نمی‌گیرد؟!

 

قانون به ضابط کمک می‌کند تا اگر کسی از قانون عبور و عدول کرد، با او برخورد شود و جرایم و اثرات بعد از آن را برای آن مشخص می‌کنند. بنابراین اصلاً نمی‌توان گفت که چون قانونی وجود دارد، پس تخلف مربوط به آن هم اتفاق نمی‌افتد. این بی‌معنی است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------