آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , روحانی

روحانی: اگر واکسن مطمئن کرونا هم آمد باید مراعات‌ها ادامه پیدا کند

رئیس جمهور گفت: اقداماتی که از اوایل آبان ماه صورت گرفت و تاکنون ادامه داشته است کار بسیار خوبی انجام گرفته و آثار آن را وزرات بهداشت به ما…


برخورد با نمایندگان منتقد، اقتدار مجلس را زیر سوال می‎برد اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,پروانه سلحشوری

 

بعد از ماجرای سحر خدایاری و خودسوزی وی، علی مطهری و پروانه سلحشوری توئیت‌هایی کرده بودند که با برخی انتقادات مواجه شد. دیروز نیز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص احتمال برخورد قضایی با یک رسانه و دو نماینده در ماجرای سحر خدایاری اعلام کرد:‌ انتظار اولیه ما اصلاح رویه توسط خود اشخاص است و بعد هم منتظر اقدام جدی هیات نظارت بر مطبوعات و نمایندگان هستیم که اگر اقدامی نشد یا موثر نبود، دادسرا نسبت به اقدام قضایی، پیگیری لازم را خواهد داشت.

 

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران می‎گوید: برخورد با نمایندگان به‌خاطر حمایت از سحر خدایاری چه از طریق قوه قضاییه و چه از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، مغایر با قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان سخنگوی قوه قضاییه که در نشست خبری روز سه‌شنبه خواستار برخورد هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با علی مطهری و پروانه سلحشوری شده بود، به همدلی می‎گوید: من اظهارنظری راجع به قوه قضاییه نداشتم و راجع به تبعیض علیه زنان و عدم توجه به خواست‎های جوانان نوشتم.

 

سلحشوری تصریح می‎کند: این واکنش‎ها در واقع تحدید مجلس، نمایندگان مجلس و از بین بردن اقتدار مجلس است. این محدودیت‎ها باعث می‎شود که دیگر چیزی از مجلس باقی نماند. در واقع الان فقط سلحشوری و مطهری نیستند که تحت فشار قرار می‎گیرند، بلکه مجلس است که کارکرد خود را از دست می‎دهد.

 

نماینده مردم تهران در ادامه می‎گوید: چه قوه قضاییه و چه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، اگر به این موضوع وارد شوند، اصل قانون اساسی زیر سوال رفته ‎است. بر اساس اصول 84 و 86 قانون اساسی، نمایندگان مجلس آزادی بیان دارند، اما یک نماینده به خاطر توئیت‌اش با برخورد قضایی مواجه می‎شود.

 

او همچنین اضافه می‎کند: هرچند آقای اسماعیلی گفتند که نمایندگان آزادی بیان دارند، اما این اولین بار نیست که قوه قضاییه از من شکایت کرده‎ است؛ سال گذشته هم به خاطر نطقم از من شکایت کردند. حالا هم اگر اراده بکنند، می‎توانند به خاطر یک توئیت مرا به دادگاه بکشانند.

سلحشوری تاکید می‎کند: برخی نهادها مانند صداوسیما استانداردهای دوگانه‌ای ایجاد کرده‎اند. گویی خودی و غیرخودی وجود دارد؛ برخی نمایندگان هم‌فکرشان به‌راحتی می‎توانند راجع به هر مساله‎ای اظهارنظر کنند، اما برای ما در صداوسیما پرونده ویژه باز کردند. همه این کارها یعنی محدود کردن مجلس.

 

نماینده مردم تهران همچنین اضافه می‎کند: اخیراً در شبکه‎های مجازی مانند توئیتر نیز به نظر می‎رسد که به‎صورت هدایت شده علیه من مطالبی می‎نویسند و خواهان برخورد با بنده هستند. اما اشکالی ندارد، هر حرفی می‎خواهند بزنند. نکته اینجاست که احکام باید عادلانه و بر اساس قانون باشند. ما ادعای دموکراسی در کشور داریم، اما می‎بینیم که یک نماینده مجلس نمی‎تواند حتی توئیت کند؛ آن هم در شرایطی که همه مسئولان کشور، توئیتر دارند و مطالبی را مطرح می‎کنند.

همچنین علی مطهری نیز دیروز در واکنش به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه گفت: «قوه قضائیه هنوز مردم را درباره خودسوزی سحر خدایاری قانع نکرده است.»

 

او تاکید کرد: «اینکه مسئولان بگویند حکمی درباره او (سحر خدایاری) صادر نشده است برای اقناع مردم کافی نیست.» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات سخنگوی قوه‌‌قضائیه بیان کرد: «بهتر است قوه‌ قضائیه اگر قصور یا تقصیری در این قضیه متوجه اوست، بپذیرد و عذرخواهی کند.» عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: «این رفتار با اصلاحاتی که آقای رئیسی آغاز کرده، سازگارتر است.» 

 

 

 همدلی 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------