آخرین اخبار سیاسی


جلسه هیات دولت،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

در جلسه امروز هیات دولت چه گذشت؟/ رئیسی: گام‌های مثبتی در خصوص کاهش تورم برداشته‎ شده است

دولت در راستای کمک به اجرای طرح های عمرانی و به موجب حکم مندرج در بند (ز) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مبنی بر اختصاص اعتبار برای…

آقای نمکی!مگر واکسن روسی مائده آسمانی است؟ اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,
به وزیر بهداشت می‌گویم با توجه به مسائل پیش آمده اگر خود شما هم واکسن روسی بزنید، بازهم مردم به واکسن روسی اعتماد نخواهند کرد. 

 اگر وزیر محترم بهداشت، نویسنده این مطلب را متهم به خباثت و خیانت نمی‌کنند، می‌خواهم چند جمله‌ای در مورد واکسن روسی کرونا بنویسم.

 

اجازه بدهید قبل از ورود به بحث، اظهار نظرها در مورد واکسن روسی را با هم مرور کنیم.  دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا ورود واکسن روسی را بدشانسی مردم ایران دانست و گفت: «من به عنوان یکی ار اعضای کادر درمان این واکسن را نمی‌زنم.» جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این سخنان گفت: «ایشان (مینو محرز) شانی برای ارزیابی واکسن‌های دیگر ندارند.»

 

 

دکتر شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم در واکنش به این اظهارات گفت که او هم واکسن روسی نمی‌زند.

 

در ادامه وزیر بهداشت هم وارد این کل‌کل‌های واکسنی شد و اعلام کرد:« می‌گویند قرار است «واکسن نامرغوب وارد کنند و من آن را نمی‌زنم». این حرف‌ها چیست که می‌گویید و دل مردم را خالی می‌کنید. این چه خباثتی است؟ مگر بی‌غیرت شده‌ایم که برویم واکسن نامرغوب وارد کنیم؟ خدمت‌گزاران را خائن به مردم جلوه ندهید که این خیانت و ظلم است و این خیانت ملی در سخت‌ترین زمان‌های این مملکت است.»

 

جنجالی شدن واکسن روسی در ایران چندان عجیب نیست. اگر سیر ماجرا این گونه نبود باید تعجب می‌کردیم. اما ادبیات وزیر بهداشت که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد، کمی عجیب و خارج از عُرف است. آدمی بعد از شنیدن این حرف‌ها دوست دارد سرش را به میز بکوبد.

 

مگر واکسن روسی، مائده‌ای است که از آسمان آماده که نشود در مورد آن حرف زد؟ واکسنی است ساخت دست بشر. اتفاقا اجازه بدهید که پزشکان ایرانی در مورد این واکسن بحث کنند و آن را مورد آزمایش قرار بدهند و بعد نظر خود را اعلام کنند تا اگر مورد تایید آنها بود، مردم بزنند و اگر نه هم که دور واکسن روس‌ها را خط بکشیم.

 

البته گفته می‌شود این واکسن تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد. حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی کشور گفت که «واکسن اسپوتنیک‌وی تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارد و تنها مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایران است.»

 

با وجود این انقلت‌ها، حرف زدن در مورد واکسن روسی، نه تنها خیانت نیست بلکه کمک به سلامت آدم‌هاست. حتی جامعه پزشکی ایران می‌تواند در مورد واکسن داخلی هم حرف بزند. چه اشکالی دارد؟ یک بحث علمی در جریان است و ممکن است پای شکست و  موفقیت در میان باشد. پس از حرف زدن و نظر دادن منعمان نکنید.

 

اگر روس‌ها قرار بود از ایران واکسن بخرند، چگونه برخورد می‌کردند؟ به همین راحتی اجازه می‌دادند واکسنی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست وارد کشورشان شود؟ قطعا نه. آنها اول آزمایش می‌کردند و تا به اطمینان کامل نمی‌رسیدند، از واکسن استفاده نمی‌کردند.

 

می‌توانستید این واکسن را در اختیار همه آنهایی که اشکال وارد می‌کنند بگذارید تا آنها آن را بررسی کنند، اگر می‌گویید خوب است، که آنها هم  بعد از بررسی تایید می‌کنند و به راحتی می‌توانیم از این واکسن استفاده کنیم.

 

مسائل آنقدر سخت نیست که سختش می‌کنید. همین الان به وزیر بهداشت می‌گویم با توجه به مسائل پیش آمده اگر خود شما هم واکسن روسی بزنید، بازهم مردم به واکسن روسی اعتماد نخواهند کرد.

 

در زمان جنگ هم، موشکی بدون تاییدیه لازم را نمی‌خرند که سلاح بدون تایید ممکن است ضربه مهلکی به پیکره دفاعی یک کشور بزند.

 

عصرایران/مصطفی داننده 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------