آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

محسن رضایی: تخم‌مرغ به دانه‌ای ۱۰ هزار تومان خواهد رسید/ عذرخواهی «روحانی» کافی نیست اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,محسن رضایی
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سیاست‌های کلی جمعیت، پنج شش سال است که به دولت و مجلس ابلاغ شده و متاسفانه همچنان سقط جنین غیرضروری را شاهد هستیم و مشوق‌هایی را برای فرزندآوری تعیین نکرده‌اند. گزارش تمام بندهای سیاست‌های کلی را خدمت مقام معظم رهبری داده‌ایم که ایشان نکات مورد نظر خود را به قوای سه‌گانه گوشزد کنند تا سیاست‌های کلی را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛ محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "اشاره" با تبریک حلول ماه رجب و میلاد فرخنده امام محمد باقر(ع) و با اشاره به حضور مردم در جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم، گلایه مند و امیدوارند؛ مردم حق دارند. در کل عالم هیچ ملتی به خوبی ملت ما نیست؛ با همه وجود و با جان و دل، قدم در دفاع از ایران و اسلام گذاشته‌اند. دولت‌ها آمده‌اند و وعده داده‌اند و عمل نکرده‌اند. ما به سهم خودمان سیاست‌های کلی اقتصادی را به رهبر انقلاب تقدیم و ایشان با دقت این سیاست‌ها را تکمیل و تصحیح و ابلاغ کرده‌اند. اما این سیاست‌ها تبدیل به قانون و برنامه نشد. کشور به دولت‌های کارآمد، قوی، مسئولیت پذیر و پاسخگو نیاز دارد. البته دولت‌ها باید از اول تا پایان تلاش کنند اما عذرخواهی در ماه‌های پایانی کافی نیست.

 

رضایی گفت: ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه داریم در مورد سیاست‌های کلی، نظارت کنیم. در مورد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از وزارتخانه‌ها گزارش می‌گیریم. هر سه قوه مسئولند و باید پاسخگو باشند. خیلی طول می‌کشد تا وزرا و معاونان و مدیرکل‌ها، تعریف سیاست‌های کلی را درک کنند و برنامه‌های خودشان را بر اساس این سیاست‌ها تنظیم کنند؛ متاسفانه تغییرات مدیریتی بی‌قاعده در کشور سبب شده که کارگزاران تا بیایند و متوجه شوند سیاست‌های کلی چه می‌گوید مهلت مدیریت آنها تمام شده است. 

 

وی گفت: در خراسان رضوی ۲۳۰۰ پروژه نیمه تمام وجود دارد؛ در بانک‌های استان ۱۳۱ هزار میلیارد تومان توسط مردم و شرکت‌های استان سپرده‌گذاری شده و عدد بزرگی از آن به تهران رفته؛ اقتصاد ایران متمرکز است و تهران تصمیم‌گیرنده است. بحث استان‌های قوی اقتصادی که مطرح کردم و گفتم با اختیارات گسترده مثل ساتراپ‌های قدیم یا ایالت‌ها اداره شود، یک ضرورت مدیریتی برای تحول اقتصاد کشور است. تحول کشور بدون تلاش محقق نمی‌شود؛ باید برنامه و اداره و مسئولیت و اختیار کارهای اقتصادی را به استان ها و مناطق داد. اگر اقتصاد استان‌های مرزی سامان نیابد، اقتصاد مقاومتی شکل نمی‌گیرد. 

 

رضایی بیان کرد: از نظر من ۲۰ درصد اقتصاد مقاومتی اجرا شده و ۸۰ درصد باقی مانده را مجلس و دولت باید اجرایی کنند. در اداره اقتصاد کشور در ۵۰ سال گذشته، گرانی، بیکاری، تورم و کاهش ارزش پول ملی را داشته‌ایم و این روند نشان می‌دهد که دولت‌های متفاوت از نظر سیاسی، نتیجه اقتصادی یکسانی داشته اند. در چهارسال دوم همه دولت ها، نرخ ارز دو برابر شده است و در دولت دوم آقای روحانی، نرخ ارز هفت هشت برابر شده؛ اقتصاد ایران راه حل سیاسی ندارد. تحول اقتصاد ایران، راه حل اقتصادی می‌خواهد.

 

وی با اشاره به مختصات دولت های تحولگرا در عرصه اقتصاد گفت: دولت‌های آینده باید با برنامه اقتصادی جلو بیاید و برنامه‌های تحولی را اقدام کند. من برداشتم این است که مردم از وعده دادن و حرف زدن خسته شده‌اند. دولت آینده باید با یک تیم اقتصادی بیاید و تحول اقتصادی به وجود بیاورد.

 

رضایی تصریح کرد: سه چهارسال پیش کالاهای مصرفی و خوراکی چقدر بوده؟ الان چقدر است؟ من سال ۹۲ به مردم گفتم که ارزش پول ملی را باید با برنامه حفظ کرد. این سال ها ارزش پول ملی کم شده است. توان خرید با یارانه ۴۵ هزارتومانی در سال ۹۲ برابر ۲۷۰ هزارتومان امروز است. قدرت خرید ۴۵ هزار تومان یارانه امروز برابر ۷ هزار تومان در سال ۹۲ است. با این روند غلط اقتصادی، تخم مرغ به دانه‌ای ۱۰ هزار تومان هم خواهد رسید. این روند باید متوقف شود تا پول ملی از بین نرود. پول ملی یک طرف ترازوی اقتصاد است یک طرف دیگر تولید است. باید رابطه دولت و اقتصاد اصلاح شود.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد باید با ثبات و بدون تلاطم به پیش برود در این صورت است که پول ما معتبر می‌شود. اگر ایالت‌های اقتصادی تشکیل شود، ضمن ایجاد ظرفیت برای ۱۰ میلیون شغل، دولت دست از دخالت در امور اقتصادی مناطق بر خواهد داشت و صنعت، کشاورزی و سرمایه گذاری رونق پیدا می‌کند. تولید ملی پشتوانه پول ملی خواهد شد. تولید ملی، اشتغال واقعی و سرمایه‌گذاری مثبت را پدید می‌آورد. ما می‌توانیم با تحول اقتصادی ارزش پول ملی خودمان را تقویت کنیم. 

 

رضایی گفت: الان در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تنظیم سیاست‌های کلی برنامه توسعه هفتم هستیم و براساس این سیاست‌های کلی، دولت، برنامه پنج ساله را به مجلس می‌دهد. بعد از این، دولت و مجلس باید به رهبر انقلاب گزارش بدهد که سیاست‌های کلی را چگونه اجرایی خواهند کرد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع جمعیت فعال کشور گفت: جمعیت ایران و ترکیب آن، الان یک فرصت است ولی در سال ۱۴۳۰ تبدیل به یک تهدید خواهد شد. با جوانان الان می شود اقتصاد ایران را متحول کنیم زیرا آرام آرام به سوی کهنسالی خواهیم رفت و از سی سال دیگر جمعیت بازنشستگان بیش از فعالان خواهد شد. اگر از این دوران جوانی کشور استفاده نکنیم، وضع خطرناکی پیش می‌آید. 

 

وی افزود: سیاست‌های کلی جمعیت، پنج شش سال است که به دولت و مجلس ابلاغ شده و متاسفانه همچنان سقط جنین غیرضروری را شاهد هستیم و مشوق هایی را برای فرزندآوری تعیین نکرده اند. گزارش تمام بندهای سیاست‌های کلی را خدمت مقام معظم رهبری داده‌ایم که ایشان نکات مورد نظر خود را به قوای سه گانه گوشزد کنند تا سیاست‌های کلی را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

 

استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی، ثبات است. اگر ثبات قیمت‌ها، ثبات در بورس و ارز نباشد، با کوچک‌ترین تلاطم، برخی خانواده‌ها در یک شب فقیر می‌شوند. سیاست‌های پولی، مالی و ارزی باید توسط دولت مرکزی به درستی اتخاذ شوند. نمی‌شود که بدون آگاهی مردم، نرخ بنزین را بالا برد. مردم از نوسانات ناگهانی و غیرشفاف، عصبانی می‌شوند و حق دارند.

 

رضایی با اشاره به معضل حاشیه‌نشینی در کلانشهرهای کشور به ویژه مشهد گفت: مسئله حاشیه نشینی در مشهد نگران‌کننده است. خانه های کوچک و ناایمن و غیربهداشتی را می توان با طرحی نو و جهادی در مسکن، نوسازی و ایمن کرد. این کار نیازمند صدور مجوزهایی برای ساخت خانه برای ۱۸ میلیون نفر ایرانی است که در خانه های ناپایدار و غیراستاندارد در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند.

 

وی در زمینه عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی گفت: یکی از اهداف انقلاب اسلامی عدالت بوده و است. قانون اساسی هم بر رکن عدالت و حق تاکید کرده است. مردم، عدالت قبل از تولید و عدالت در فرصت‌ها و عدالت در توزیع عادلانه درآمدها را می‌خواهند و این مطالبه درستی است که باید با قاطعیت اجرا شود. باید اتکا به درآمدهای نفتی را از دولت بگیریم تا منشا مسائل تبعیض آمیز نشود. 

 

رضایی تاکید کرد: سفره مردم و دولت باید یکی باشد. نفت نمی‌گذارد که سفره ملت و دولت ما یکی شود. وقتی دولت درآمد نفتی نداشته باشد، به بالابردن درآمد مردم فکر می کند تا درآمدهای خودش نیز از طریق مالیات بالا برود. باید با مردمسالاری اقتصادی و حاکمیت مردم بر اقتصاد و در پیش گرفتن شایسته سالاری و تربیت قهرمانان ملی از میان افراد گمنام، پیشرفت و عدالت را در کشور اجرایی کنیم.

 

تسنیم

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------