X

تفاوت بلوک سبک هبلکس‌ و بلوک­‌های سیمانی و مزیت های بلوک هبلکسبلوک سبک هبلکس,مزیت های بلوک هبلکس

بلوک سبک هبلکس

 

مزایای استفاده از انواع بلوک سبک هبلکس در ساختمان 

بلوک سبک هبلکس یکی از انواع بلوک­‌های بتنی مدرنی می‌­باشد که ظاهری شبیه بلوک های سیمانی داشته و امروزه به­ عنوان مصالح ساختمانی در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در واقع بلوک سبک هبلکس نوعی بتن متخلخل است. این بلوک‌­ها به دلیل داشتن تخلخل مناسب و قابلیت جذب پایین آب در مقایسه با بلوک‌­های سیمانی بسیار سبک بوده و وزن کمی داشته که در نهایت موجب کم شدن وزن سازه می­‌شود.

 

همچنین مقاومت فشاری بالایی دارد و یک عایق خوب در مقابل هدایت حرارت، شدت صوت و صدا، آتش و... نیز می­‌باشد. یکی دیگر از دلایل استفاده روزافزون از بلوک هبلکس‌ در ساخت و ساز ابعاد بزرگ­تر این بلوک­‌ها نسبت به سایر مصالح مانند بلوک­‌های سیمانی سنتی می­‌باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به مباحث مربوط به مصالح ساختمانی مدرن و بلوک­‌های فوق سبک و ضد آب علاقه دارید، پیشنهاد می­‌کنیم این مطلب را تا به انتها مطالعه کنید.

 

انواع بلوک سبک چیست؟

بلوک سبک با نام جهانی Hoblex AAC اولین بار توسط مهندسان سوئدی برای جایگزین نمودن به جای چوب در ساخت ساختمان و همچنین برای حفظ منابع طبیعی ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. با وجود اینکه انواع بلوک‌های سبک و هبلکس از حدود 70 سال پیش در سوئد ساخته شده است و چند سالی است که از این بلوک‌ها در ساختمان سازی در ایران نیز استفاده می شود اما همچنان آگاهی زیادی از مزیت استفاده از این نوع بلوک‌ها نسبت به بلوک‌های سنتی وجود ندارد.

 

مزیت مهم بلوک سبک که موجب شده تا جایگزین آجر و بلوک­‌های سنتی سیمانی شود، این است که بلوک­‌های سبک با مدرن‌­ترین دستگاه­‌های تکنولوژی در خط تولید مصالح ساختمانی ساخته می­‌شوند. یکی از انواع بلوک‌­های سبک بلوک هبلکس است که حاصل تخلخل بتن به کمک حباب­‌های هوا می­‌باشد. در حال حاضر بلوک­‌های سبک و هبلکس جزو مصالح ساختمانی کاربردی و به­‌صرفه به شمار می­‌روند.

 

مقایسه بلوک­‌های ساختمانی سیمانی و بلوک سبک هبلکس‌

انواع بلوک­‌های ساختمانی جزو مصالح مهم ساخت و ساز هستند. بلوک­‌ها نقش موثری در تعیین مقاومت ساختمان نداشته و به عنوان نوعی پُرکننده در نما، پر کردن فضای خالی بین تیرچه­‌ها، کارهای نازک کاری و بخش­‌های مختلف سازه استفاده می­‌شوند. اگر چه گفته شد نقش موثر ندارند، اما با این وجود نیاز است تا بلوک­‌ها بتوانند فشار بتن ریزی، دیوارها و... را تحمل کنند. بلوک­‌ها انواع متنوعی دارند؛ از جمله شامل بلوک­‌های سیمانی، بلوک سفالی، بلوک لیکا، بلوک هبلکس، بلوک‌­های پوکه معدنی و... می­‌باشند. به طور معمول وزن یک بلوک معمولی حداقل 7 کیلوگرم بوده است که با روی کار آمدن بلوک­‌های سبک این وزن کاهش محسوسی یافت. کاهش وزن بلوک، وزن کلی ساختمان را کاهش می­‌دهد.

 

در واقع با روی کار آمدن و استفاده از بلوک سبک هبلکس به عنوان نمونه­‌ای از بلوک­‌های مدرن، حذف تدریجی بلوک­‌های سیمانی سنتی شروع شد و عیب انواع دیگر بلوک‌­ها برای معماران مشخص شده است. انواع بلوک‌­های هبلکس با روش‌­های پیشرفته و تکنولوژیک، بر پایه سیلیس که یک ماده غیر قابل اشتعال است، در کارخانه‌ها ساخته شده و کاربرد راحت­تری نسبت به بلوک­‌های سنتی سیمانی و دست‌ساز دارند.

 

این بلوک‌ها در هر فضایی که نصب شوند می­‌توانند نقش یک عایق را داشته باشند. البته در حالتی که از ملات ماسه و سیمان برای چسباندن بلوک‌­های هبلکس استفاده نشود. چرا که ملات ماسه و سیمان از عایق بودن این بلوک‌­ها کم می‌کند. رفع این مشکل و حفظ عایق بودن بلوک‌های هبلکس با استفاده از چسب بلوک صورت گرفته است. این چسب بر پایه سیمان، پلیمر و مواد شیمیایی مخصوص تهیه شده است و چسبندگی آن بسیار بالا بوده و غیر قابل اشتعال است.

 

تفاوت کلی مشخصات فنی بلوک­‌های هبلکس با بلوک­‌های ساختمانی سیمانی به شرح جدول زیر می‌باشد:

 شرح  واحد بلوک‌­های هبلکس  بلوک­‌های سیمانی 
 وزن مخصوص  km/m3  500  1300
 مقاومت فشاری  N/mm2  3.5  8
 ضریب هدایت حرارتی  htc  0.12  1
کاهش شدت صوت db 45 25
مقاومت آتش بادی hr 6 3

 

مزایا و ویژگی­‌های بارز بلوک هبلکس

 

بلوک سبک هبلکس,مزیت های بلوک هبلکس

انواع بلوک سبک هبلکس

 

بلوک‌های مدرن هبلکس ویژگی­‌های قابل توجه بسیار زیادی دارند که شامل موارد زیر می­‌باشد و در ادامه به تفکیک از هر مورد صحبت می­‌شود:

 

وزن پایین بلوک‌­های هبلکس: یکی از مهم­ترین مزیت­‌های بلوک­‌های هبلکس وزن پایین آن نسبت به آجر و بلوک­‌های سیمانی مخصوص دیوارچینی می­‌باشد. یک قطعه بلوک هبلکس ابعادی معادل 20×25×60 دارد. این ابعاد حدود 45 آجر حجم داشته اما وزن آن حدود یک چهارم این تعداد می­‌باشد.

 

دانسیته و مقاومت در برابر زلزله: ساختمان­‌ها و سازه‎­های سبک در مقابل زلزله و زمین لرزه پایداری و مقاومت بالایی دارند. یکی از دلایل آن وزن ساختمان است که به دلیل استفاده از بلوک سبک وزن کمی داشته و در نهایت مقاومت ساختمان در مقابل زلزله بالاتر است. دانسیته هبلکس در حالت خشک حدود 4.5 برابر کمتر و سبک­تر از آجر است، اما مقاومتی حدود 100 برابر بیشتر دارد.

 

عایق حرارتی و گرما در بلوک‌­های هبلکس: بلوک­‌های هبلکس به لحاظ ویژگی خاصی که دارند دارای قابلیت عایق نسبت به حرارت می­‌باشند. علاوه بر آن دارای قابلیت عایق نسبت به سرما و صدا نیز هستند.

 

عایق آتش‌سوزی بلوک­‌های هبلکس: این بلوک‌­ها حرارت را با سرعت بسیار پایینی انتقال می­‌دهند. استفاده از سیلیس در ساخت این بلوک­‌ها موجب شده تا حالت نسوز داشته باشند. در زمان حریق در ساختمانی که در ساخت سازه آن از بلوک­‌های هبلکس استفاده شده است، انتقال حرارت و شعله آتش به نقاط دیگر به کندی و با شدت کم صورت می­‌گیرد.

 

جلوگیری از سرایت آتش از مهم­‌ترین مزایای هبلکس می­‌باشد. خاموش نمودن حریق یک فضای بسته حتی به کمک یک کپسول آتش نشانی نیز امکان‌پذیر است. در فضاهای بزرگ­تری که از بلوک­‌های هبلکس با خاصیت عدم انتقال آتش استفاده شده باشد تا رسیدن نیروی آتش‌نشانی و مهار حریق، میزان عایق بودن دیوارها بسیار تاثیرگذار است. به صورتی که مقدار گرمای منتقل شده به اتاق­‌های مجاور به حدی کم است که امکان آتش‌سوزی صفر است. استفاده از این بلوک­‌ها برای محفوظ ماندن کتابخانه‌های کتاب‌های نفیس و گران قیمت بسیار ضروری بوده و توصیه کارشناسان ساخت سازه است.

 

هبلکس عایق رطوبت: از دیگر مزیت‌های مهم هبلکس عایق رطوبت بودن آن است. به دلیل ساختار متخلخل امکان نفوذ رطوبت به ویژه در مناطق آب و هوایی مرطوب و با باران‌های شدید تقریبا صفر است.

 

صرفه جویی در سرعت کار: برخلاف وزن پایین، ابعاد بلوک­‌های هبلکس 20×25×60 و بزرگ است. دیوارچینی با آن نیاز به استاد کار نداشته و یک کارگر معمولی روزمزد هم می‌­تواند با هبلکس دیوارچینی داشته باشد. حمل و جا به جایی هبلکس به خاطر وزن پایینی که دارد سریع انجام شده و سرعت عمل کارگران در انتقال این نوع بلوک بالا خواهد بود.

 

هزینه های ساخت و ساز بلوک سبک هبلکس: به دلیل ابعاد بزرگ در مقایسه با آجر و بلوک­‌های سیمانی به تعداد بسیار کمتری از بلوک هبلکس نیاز است. همچنین در قیاس با هزینه تمام شده کارگر، انتقال و جا به جایی و دیوارچینی نسبت به مصالح ساختمانی سنتی هزینه کمتری دارد.

 

چسب بلوک و نحوه چسباندن هبلکس

چسب بلوک هبلکس پودری و دارای ترکیبات شیمیایی مخصوص است که آماده مصرف بوده و در ترکیب با آب قابلیت چسبندگی پیدا می‌­کند. طریقه مصرف به این صورت است که به میزان یک چهارم حجم پودر نیاز به آب داشته و بعد از ترکیب، خمیری با چسبندگی بالا به دست می­‌آید و به کمک شانه مخصوص یا ماله به ضخامت ۲ تا ۳ میلی متر روی بلوک‌­های سبک کشیده شده تا با یک فشار سطحی به یکدیگر بچسبند.

 

این چسب مخصوص بلوک مقاومت بسیار بالایی دارد و بلوک­‌ها از همدیگر و از سطحی که بر روی آن نصب شده‌­اند، جدا نمی­‌شوند. در واقع این چسب مقاومت بلوک را بسیار بالا می­‌برد. این چسب مخصوص بلوک نصب و استفاده راحت، چسبندگی زیاد، مقاومت بالا و خاصیت عایق دارد. همچنین بر خلاف ملات وزنی برای افزودن بار اضافه به سازه ندارد و این مهم­ترین مزیت نسبت به استفاده از ملات است. با استفاده از چسب بلوک نیازی به استفاده از ملات ساخته شده از ماسه و سیمان که وزن بالایی دارد، نیست. همچنین نیروی کاری کمتری احتیاج داشته، در نتیجه مجموع هزینه­‌ها بسیار کاهش می­‌یابد و استفاده از آن مقرون به صرفه است.

 

بلوک سبک هبلکس,مزیت های بلوک هبلکس

استفاده از بلوک سبک هبلکس در ساختمان

 

کلام آخر

دلیل اصلی ساخت بلوک سبک هبلکس رسیدن به محصولی با وزن سبک و ابعاد مناسب بوده است. این دو ویژگی سرعت کار را در زمان ساختمان‌سازی بالا می­‌برد و همچنین موجب به وجود آمدن خاصیت عایق نسبت به حرارت و صدا در آن می‌شود. به صورتی که حرارت و صدا به سختی از این بلوک­‌ها عبور می­‌نماید.

 

بلوک هبلکس دارای استحکام و پایداری بالا نیز می­‌باشد. هبلکس را در ساختمان‌سازی به­‌عنوان جایگزین آجر و بلوک سیمانی استفاده می‌کنند. در واقع هبلکس یک نوعی از بتن سبک دارای تخلخل است که وزن چندانی ندارد.

 

سبک بودن این نوع بلوک باعث کاهش مقاومت آن نشده، بلکه دارای استحکام قابل توجهی برای ساختن خانه‌های مستحکم است. یکی از مزایای اقتصادی استفاده از بلوک هبلکس راحتی و سهولت در جابه جایی و حمل بوده که باعث افزایش سرعت در دیوارچینی و انجام کار شده و سازه نهایی نیز محکم، بادوام و پایدار است. از طرفی ساختمان‌­های ساخته شده با هبلکس در هنگام وقوع حریق و آتش‌سوزی جان و مال ساکنین ساختمان را به خوبی حفظ نموده و خسارت جانی و خسارت مادی به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------