چطور تمام کتاب‌های دنیا را بخوانیم؟خوشبختانه سرانۀ مطالعۀ ایرانی‌ها طی تقریبا یکسالی که از کرونا می‌گذرد بهبود یافته است. یکی از دلایلیش هم شاید وجود فروشگاه‌های کتاب باشد که در فضای آنلاین هم فعالند و کتاب‌ها را به هر نقطه از کشور می‌رسانند. اگر دنبال خواندن همۀ کتاب‌ها هستید، حتماً به یک منبع مناسب برای خرید و معرفی کتاب هستید، فروشگاه اینترنتی سی بوک بیش از با 120.000 عنوان کتاب و تخفیف‌های دائمی می‌تواند گزینۀ خوبی برای خرید کتاب باشد. همین‌طور مجله سی بوک هر هفته چه کتاب‌های جدید و چه کتاب‌های قدیمی را معرفی می‌کند. 

 

تا 25% تخفیف با استفاده از کد: BEYTOOTE 

 

برای خرید کتاب از 30بوک

 

در رمان «تهوع» نوشتۀ ژان پل سارتر، شخصیتی ترسیم شده است که می‌خواهد تمام کتاب‌های کتابخانه را بر اساس حروف الفبا از ابتدا تا انتها بخواند. او کاری به موضوع و ماهیت کتاب‌ها ندارد. سارتر نام «دانش‌اندوز» را به او داده است و در بخشی از داستان مطرح می‌کند که وقتی دانش‌اندوز به آخرین ردیف کتابخانه رسید، آیا از خودش خواهد پرسید که: «خب حالا چه؟»

 

حالا این حکایت بعضی از ماست. کارهایی را بی‌هدف انجام می‌دهیم و آخر ماجرا از خودمان می‌پرسیم: «خب که چه؟»

 

موضوعی که در این مطلب به آن می‌پردازیم و در تیتر هم آن را خواندید، اینست که چطور می‌توانیم تمام کتاب‌های دنیا را بخوانیم؟

 

اما این پرسش یک پیش‌نیاز دارد:

 

آیا اصلا ممکن است که تمام کتاب‌ها را بخوانیم؟

 

خرید کتاب,خرید کتاب از 30بوک,انواع کتاب

خرید کتاب از 30بوک

 

همین اول کار آب پاکی را روی دستتان بریزیم. هیچکس نمی‌تواند تمام کتاب‌های دنیا را بخواند! که البته گرچه به مذاق شیفتگان کتاب خوش نمی‌‌آید اما یک حساب سرانگشتی ما را به همین حقیقت می‌رساند.

 

طبق آنچه گوگل اعلام کرده است تا سال 2010 حدود 130 میلیون جلد کتاب در دنیا به چاپ رسیده است. اگر فردی بتواند 100 سال پیوسته در هر ساعت یک کتاب بخواند، در پایان عمرش 876 هزار کتاب خوانده است. 876 هزار کجا و 130 میلیون کجا!

 

پس وقتمان بسیار تنگ است! حالا که  نمی‌شود تمام کتاب‌ها را خواند، باید تصمیم بگیریم که چه کتاب‌هایی را بخوانیم!

 

مخلص کلام: هر چه دوست دارید بخوانید!

هرگز از نوع کتاب‌هایی که می‌خوانید شرمسار نباشید و مقهور روشنفکرنماها نشوید! چیزی که در کمال شوربختی خیلی در فضای ادبی ایران باب است! عده‌ای فقط پُز روشنفکری دارند یا فکر می‌کنند اگر یکی دو تا کتاب از سارتر و داستایفسکی بخوانند دیگر در هر زمینه‌ای صاحب نظر می‌شوند. بعضی‌ها اصلا از شما نام نویسندۀ محبوبتان را می‌پرسند تا ببینند به اندازۀ کافی شایستۀ هم‌کلامی آنان هستید یا نه!

 

از همین حالا تکلیفتان را با خودتان روشن کنید! اگر فقط پز کتابخوانی برایتان مهم است همین حالا بروید و چندتا کتاب از گوته و نیچه و شوپنهاور بخرید و بگیرید در دستتان و راه بیفتید دور شهر! اصلا هم لازم نیست آن کتاب‌ها را بخوانید همینکه اسمشان را یاد بگیرید کافیست!

 

اما اگر تصمیم گرفتید برای دل خودتان کتاب بخوانید، اول بگویید ببینیم موضوع مورد علاقه‌تان چیست؟

 

بعضی رمان می‌خوانند و بعضی به موضوعات اجتماعی علاقۀ بیشتری دارند، هیچکدام هم بر دیگری برتری ندارند! چرا که جامعه به تیپ‌ها و سلیقه‌های مختلف نیاز دارد.

 

کتاب‌ها را می‌توانیم به داستانی و غیر داستانی تقسیم‌بندی کنیم.

 

خرید کتاب,خرید کتاب از 30بوک,انواع کتاب

کتاب های داستانی یا غیر داستانی

 

مطالعۀ ادبیات داستانی (رمان و داستان کوتاه) فواید بسیاری دارد، از درمان استرس گرفته تا تقویت تخیل و وسعت دادن به دایرۀ لغات ما. کتاب‌های غیر داستانی هم که بطور مستقیم درک و اطلاعات ما را بالاتر می‌برند.

 

معرفی ژانرهای مختلف داستان:

• رمان تاریخی:

بعضی از کتاب‌های داستانی روایتی تاریخی دارند یعنی اتفاق اصلی داستان در خلال یک واقعۀ تاریخی روی می‌دهد و نویسنده ضمن آنکه نگاهی به آن دورۀ تاریخی دارد، داستان را پیش می‌برد. این کتاب‌ها لزوما بازگو کنندۀ تمام واقعیات تاریخی نیستند اما برای آن دسته از افراد که می‌خواهند ضمن لذت بردن از یک داستان پرکشش، جنبه‌هایی از تاریخ را هم ببینند گزینۀ مناسبی است، رمان سینوهه، پزشک فرعون یا رمان راز داوینچی نمونه‌های رمان تاریخی خوب هستند.

 

• رمان فلسفی:

برخی رمان‌ها در دلشان یک موضوع فلسفی را پیش می‌کشند و چالش‌برانگیزتر ظاهر می‌شوند. این رمان‌ها در نزد خوانندگان جدی‌ ادبیات محبوب هستند و بیشتر رمان‌های بزرگ تاریخ در این دسته قرار می‌گیرند.

 

محفل فلسفی یکشنبه‌ها، دنیای سوفی و شازده کوچولو در این دسته قرار می‌‌گیرند.

 

• داستان‌های علمی - تخیلی:

این کتاب‌ها ما را به سفرهای اکتشافی می‌برند یا قضایای علمی را به میان می‌کشند. این کتاب‌ها هیجان‌انگیزند و بیشتر در آینده سیر می‌کنند و از آنجا که بر مبنای تخیل نویسنده‌شان خلق شده‌اند به آنها عنوان علمی - تخیلی داده‌اند، مانند داستان‌های ژول ورن و آیزاک آسیموف.

 

• داستان‌های معمایی:

خواندن داستان‌های جنایی و معمایی هم جالب است. پیچیدگی‌های این نوع داستان‌ها ذهن را درگیر می‌کند و خواننده را برای حل معما به چالش می‌کشد. داستان‌های هرکول پوآرو و خانم مارپل از این نوع هستند.

 

• داستان‌های ترسناک:

در اغلب این داستان‌ها پای موجودات عجیب و خیالی، ارواح یا زامبی‌ها درمیان است و در برخی دیگر قهرمان داستان در تلۀ اوهام و خیالات خود به دام افتاده است. دانشمندان می‌گوید حدی از ترس برای تحریک سلسه اعصاب ما مفید است، پس بد نیست کمی هیجان‌ بیشتر قاطی زندگی بکنیم و برای اینکار می‌توانیم کتاب‌هایی از استفن کینگ و ادگار آلن پو بخوانیم و برخود بلرزیم.

 

• داستان‌های فانتزی:

هری پاتر، هابیت و ارباب حلقه‌ها نمونه‌های مشهوری در این سبک هستند. اساس این داستان‌ها بر سحر و جادو استوار است. مطالعۀ داستان‌های فانتزی شاید بیش از دیگر سبک‌های رمان ما را از واقعیت موجود دور کند و باعث تمدد اعصاب شود، شاید راز محبوبیتش هم در همین است.

 

• کتاب‌های مصور (کمیک):

به کتاب‌هایی گفته می‌شود که در آنها عکس و متن در کنار هم داستان را پیش می‌برند. مثال پرطرفدار آن‌ها، کتاب‌های مصور تن‌تن است که هم بامزه هستند و هم هیجان‌انگیز. برخی از رمان‌های بزرگ جهان هم در شکل کتاب‌های مصور خلاصه و بازنشر شده‌اند، مثل مجموعۀ درجستجوی زمان از دست رفته که رمان سخت‌خوانی است اما نوع مصور آن را همه می‌توانند بخوانند. اگر حوصله یا وقت خواندن رمان‌‌های قطور را ندارید، این گزینه را امتحان کنید.

 

رمان‌های عاشقانه هم که طرفداران همیشگی خود را دارند. جین آستن یکی از نویسندگان محبوب این سبک است.

 

کتاب‌های غیرداستانی:

زندگی‌نامه‌ها و خاطرات یا سفرنامه‌ها برخی از محبوب‌ترین نوع کتاب‌های غیرداستانی هستند. اخیراً که چاپ سفرنامه‌ها در ایران حسابی پررونق شده است، کتاب‌های مارک و پلو، نیم دانگ پیونگ یانگ و 976 روز در پس‌کوچه‌های اروپا بعضی از محبوب‌ترین‌های این سبک بوده‌اند.

 

کتاب‌های علمی مثل فیزیک کوآنتوم؛ کتاب‌هایی در مورد دانش‌های سیاسی، تاریخی، دینی، زبان‌‌شناسی و .... از رده کتاب‌های غیرداستانی هستند. در مورد این دسته از کتاب‌ها، دانش نویسنده یا احاطۀ مترجم به موضوع کتاب مهم‌ترین نکته‌ای است که باید به آن دقت کنید.

 

دسته‌ای دیگر از کتاب‌های غیرداستانی پرطرفدار که این روزها در کشور ما اقبال به سمتش فراوان است، دسته‌بندی کتاب‌های انگیزشی و موفقیت است و همین میل باعث شده تا انبوهی از این کتاب‌ها به بازار سرازیر شود که خب البته اتفاق مبارکی است. خودت را به فنا نده و هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها از کتاب‌های پرطرفدار این سال‌ها هستند.

 

با توضیحی که دادیم احتمالا دیگر نام ژانر مورد علاقۀ خود را می‌دانید.

 

چطور کتاب‌هایی از هر ژانر یا موضوع را انتخاب کنیم؟

• به فهرست‌ها رجوع کنید

 این دیگر سلیقۀ شماست. برخی دوست دارند مطالعه را از کتاب‌های قدیمی‌تر شروع کنند، برخی کتاب‌های تازه را ترجیح می‌دهند، برخی هم به سراغ پرفروش‌ها می‌روند چون لابد با خودشان می‌گویند حتما دلیلی دارد که فلان کتاب پرفروش شده است، البته گاهی پیش می‌آید که یک کتاب  به خاطر تبلیغات پرفروش می‌شود.

 

توصیۀ ما اینست که در عین حال که نیم‌نگاهی به تمامی این فهرست‌ها دارید، به سراغ فهرست برگزیدۀ هر ژانر هم بروید. در گوگل که جستجو کنید، عناوین بسیاری را خواهید یافت، خب البته فهرست‌ها ممکن است سلیقه‌ای باشند و بهترین کار اینست که چند فهرست را با یکدیگر تطبیق بدهید.

 

• خودتان را به یک موضوع محدود نکنید!

هرکسی موضوع مورد علاقۀ خود را دارد، اما علاقه همه چیز نیست! در دنیایی که هر لحظه در حال تغییر است، ما هم بهتر است مرتب اطلاعات خودمان را به روز نگه داریم. توصیۀ ما اینست که در کنار مطالعۀ موضوعات مورد علاقه‌تان، سری هم به دیگر موضوعات بزنید. گاهی تصور ما اینست که به موضوعی علاقه نداریم و فقط پس از مطالعه در آن زمینه است که پی به علاقه‌مان می‌بریم..

 

• مطالعه بر اساس نویسنده

اگر بخواهید فیلمی ببینید احتمالا به نام فیلمساز یا کارگردانش دقت می‌کنید. کتاب‌ها هم همینطورند، یک نام بزرگ ما را مطمئن می‌سازد که داستان خوبی در انتظار ماست، اما باید سبک نویسندگان را هم بشناسید. اگر فهمیدید که به سبک یک نویسنده علاقه دارید، می‌توانید  کتاب‌های آن نویسنده را مطالعه کنید. البته گاهی پیش می‌آید که نویسنده‌ای در اولین اثرش خوش می‌درخشد اما اثری از یک نویسندۀ قدیمی چنگی به دل نمی‌زند. مطمئن باشید در دنیای کتاب همه چیز ارزش تجربه کردن را دارد. حتی اگر از مطالعۀ کتابی خوشتان نیاید، دست‌کم می‌فهمید که به چه چیزی علاقه ندارید، می‌توانید بعدا آن کتاب را هم به دوستی ببخشید، بالاخره هر کتابی برای یک سلیقه‌ای نوشته شده است.

 

خرید کتاب,خرید کتاب از 30بوک,انواع کتاب

خرید کتاب از 30بوک

 

خلاصه که اگر  متن هوس خرید کتاب به سراغتان آمد، از 30بوک غافل نشوید. سی بوک برای شما یک کد تخفیف هم در نظر گرفته است که می‌توانید از آن استفاده کنید:

 

تا 25% تخفیف با استفاده از کد: BEYTOOTE

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------