10 نکته مهم برای خرید دوربین مداربستهدوربین مداربسته,خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته

 

این روزها بیش از گذشته شاهد حضور دوربین های مداربسته در مکان های مختلف هستیم و خوشبختانه با رواج استفاده از این ابزار امنیتی، میزان سرقت‌ های گزارش شده به نیروی پلیس نیز کاهش یافته اند. تکنولوژی ساخت دوربین های نظارتی نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته و امروزه طیف زیادی از آن ها هوشمندسازی شده اند.

 

تنوع بالای تجهیزات امنیتی و دوربین های نظارتی موجب شده تا عده ای که تا به حال تجربه خرید دوربین مداربسته را نداشته اند، کمی سردرگم باشند. بحث امنیت شوخی بردار نیست و همه ما باید تا حد توان قدمی برای تأمین امنیت خانه و خانواده مان برداریم. بنابراین تصمیم داریم در ادامه 10 مورد از مهمترین نکاتی که باید پیش از خرید دوربین مداربسته به آن ها توجه شود را یک به یک توضیح دهیم. پس اگر هنوز دوربین مورد نظر خود را انتخاب نکرده اید، شاید بهتر باشد ابتدا اطلاعات کافی در خصوص این ابزار امنیتی بدست آورید.

 

1- چه نوع دوربینی برای نیاز شما مناسب است؟

پیش از هرچیز توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته با توجه محل نصب و نوع کاربری شان در سه دسته کلی دوربین های بولت، دام و اسپید دام طبقه بندی می شوند. اگر قصد دارید برای محوطه بیرونی ساختمان یک دوربین نظارتی تهیه کنید و در واقع آن را در فضای باز نصب کنید، دوربین بولت مناسب ترین گزینه خواهد بود. چرا که از نظر فیزیکی مقاومت بالاتری دارد و به دلیل داشتن نقاب، عملکرد مطلوبی در نور آفتاب از خود به نمایش می گذارد.

 

از طرفی اگر دوربین را به منظور نصب در فضاهای سرپوشیده ای مثل درون خانه، فروشگاه، سوپرمارکت، هتل، رستوران یا فضای داخل اداره یا شرکت تهیه می کنید، دوربین های دام بیشترین کاربرد را برایتان خواهند داشت. شکل ظاهری این دوربین ها و شیوه نصب آن ها برای فضای داخل ساختمان مناسب تر می باشد. دوربین های اسپید دام نیز اغلب اوقات در خیابان ها، پارکینگ های عمومی و محوطه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

2- آنالوگ یا تحت شبکه؟

سوالی که اغلب اوقات پیش از خرید دوربین مداربسته برای افراد پیش می آید آن است که دوربین های تحت شبکه بهترند یا آنالوگ؟ پاسخ این سوال در نیازها، الویت ها و میزان بودجه ای نهفته است که برای خرید در نظر گرفته اید. در ادامه به بررسی مختصر ویژگی های هریک از این نوع دوربین ها خواهیم پرداخت تا انتخاب ساده تری را پیش رو داشته باشید.

 

دوربین های آنالوگ سری HD بهترین کیفیت تصویر را در میان دوربین های آنالوگ دارند، اما با این وجود کیفیت پایین تری را نسبت به دوربین های تحت شبکه یا IP ارائه می کنند. اگر انتظار کیفیت تصویر عالی و بدون نقصی را ندارید و با محدودیت اقتصادی نیز مواجه هستید، دوربین های آنالوگ از پس نیاز شما برخواهند آمد.

 

در طرف دیگر ترازو، دوربین های IP قرار دارند که کیفیت تصویر بسیار بهتری دارند، قابلیت های آنالیز هوشمند تصویر را در اختیار کاربر قرار می دهند و نصب آن ها نیز به مراتب ساده تر است. نکته مهم در خصوص این دوربین ها قیمت بالاتر آن ها است که عده ای به همین دلیل خرید دوربین های آنالوگ را ترجیح می دهند.

 

3- بودجه خود را تقسیم کنید

نکته دیگری که حتماً باید پیش از خرید دوربین مداربسته به آن توجه کنید آن است که برای نصب دوربین مداربسته، تنها خرید خود دوربین کافی نیست. در کنار دوربین نظارتی، به تجهیزات جانبی دیگری نیز نیاز خواهید داشت و به همین دلیل نیز از همان ابتدا تمام بودجه خود را صرف خرید دوربین نکنید و با برنامه ریزی پیش بروید. برای آشنایی با تجهیزات جانبی مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته، حتماً نکته شماره 8 را مطالعه کنید.

 

4- اهمیت کیفیت تصویر

قطعاً هدف از خرید دوربین مداربسته، عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای از محیط نیست و تهیه یک دوربین با کیفیت تصویر عالی در بسیاری از موارد ضروری و واجب به حساب نمی آید. اگر قصد دارید پس از نصب دوربین مداربسته امکان خوانش پلاک ماشین ها، تشخیص دقیق چهره و ثبت جزئیات ریز تصویر برایتان فراهم باشد، پس بهتر است دوربین های تحت شبکه با کیفیت تصویر بالا را انتخاب کنید.

 

اما اگر هدف شما از خرید دوربین، نظارت کلی و تحت کنترل داشتن محیط است پس تهیه یک دوربین گران قیمت با کیفیت تصویر عالی انتخاب چندان معقولی نخواهد بود.

 

5- به زوم اپتیکال دوربین توجه کنید

عدد گزارش شده به عنوان قدرت زوم اپتیکال دوربین های مداربسته را نیز نباید کم اهمیت شمرد. به ویژه اگر دوربین را برای محوطه ای وسیع در نظر گرفته اید، حتماً پیش از خرید عدد بزرگنمایی دوربین را مورد بررسی قرار دهید. برخی از دوربین ها از زوم اپتیکال پشتیبانی نمی کنند و برخی دیگر امکان زوم 6،12 یا حتی 30 برابری را نیز برای کاربر فراهم می آورند. بررسی این قابلیت برای دوربین های اسپید دام ویژه خیابان ها و چهارراه ها اهمیت بالاتری دارد.

 

6- محدوده دید در شب

میزان محدوده دید در شب نیز یکی دیگر از عدد هایی است که در خصوص دوربین های مداربسته گزارش می شود و پیش از خرید باید به آن توجه داشت. اگر قصد دارید دوربین خود را در فضای خارجی ساختمان نصب کنید پس احتمالاً دید مناسب دوربین در تاریکی شب یکی از اولین انتظارات شما است. محدوده دید در شب دوربین های مداربسته از 20 متر آغاز شده و در برخی از دوربین های حرفه ای حتی تا 500 متر نیز می رسد.

 

7- زاویه دید را دست کم نگیرید

این تصور اشتباه وجود دارد که هرچه محدوده دید دوربین نظارتی بالاتر باشد بهتر است. نکته مهمی که باید در خصوص زاویه دید دوربین به آن توجه داشته باشید آن است که هرچه زاویه دید افزایش یابد و محیط وسیع تری را در تصاویر مشاهده کنید، جزئیات بیشتری از تصویر را از دست خواهید داد.

 

و از طرفی هرچه زوم دوربین بالاتر باشد، محیط کمتری در تصاویر جای می گیرد و در عوض جزئیات بیشتری ثبت خواهد شد. بنابراین انتخاب زاویه دید دوربین تماماً به نوع کاربری شما بستگی دارد.

 

8- تجهیزات جانبی مورد نیاز

گرچه برای نصب دوربین مداربسته به تجهیزات زیادی چون کابل کواکسیال یا کابل شبکه، کانکتور، فیش و اقلام این چنینی نیاز خواهید داشت، اما در این جا منظور از تجهیزات جانبی ابزاری است که عضوی از سیستم امنیتی شما به حساب می آیند. دستگاه های ذخیره ساز تصویر DVR یا NVR از جمله این تجهیزات اند که یا به طور مستقیم یا با واسطه قرار دادن سوییچ به دوربین متصل می شوند و امکان مدیریت و ذخیره سازی تصاویر را فراهم می کنند.

 

به غیر از این دستگاه کاربر می تواند از میکروفن نیز استفاده نماید و به این ترتیب ارتباط صوتی را نیز میان خود و افراد حاضر در یک محیط برقرار سازد. 

 

9- به گارانتی و خدمات پس از فروش دقت کنید

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که حتماً باید به آن توجه کنیم انتخاب یک گارانتی معتبر و توجه به خدمات پس از فروش کالا است. اغلب ما ایرانی ها با بی توجهی از کنار گارانتی می گذریم، اما واقعیت آن است که در شرایط اقتصادی موجود، توجه به بهره مندی دوربین از گارانتی واجب و ضروری است.

 

متقبل شدن هزینه های تعویض قطعه و تعمیرات دوربین مداربسته مثل هر وسیله الکترونیک دیگر بالا است و بنابراین عقل حکم می کند برای آن که در آینده خیال آسوده تری داشته باشیم حتماً به خدمات پس از فروش عرضه کننده دقت کافی داشته باشیم.

 

از طرفی به این نکته نیز توجه داشته باشید که شرکت های عرضه کننده تجهیزات امنیتی با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر در حقیقت کیفیت و اصالت کالای خود را تضمین می کنند و بنابراین اعتماد به کیفیت تولیدات آن ها ساده تر از برند هایی است که چنین خدماتی را ارائه نمی کنند.

 

10- اطمینان از اصالت کالا

در آخر می رسیم به این نکته بسیار مهم که اصلاً چطور می توان از اصالت و کیفیت ساخت یک دوربین مداربسته اطمینان حاصل کرد؟ تضمین کیفیت دوربین مداربسته تا حد زیادی به اعتبار برند تولید کننده وابسته است. برای مثال برند هایی چون ITR، ویزیترون یا داهوا از جمله شناخته شده ترین برندهای موجود در بازار هستند و امتحان خود را پس داده اند. این در حالی است که برخی از دوربین های نظارتی حتی نام و نشان مشخصی ندارند و در نتیجه از گارانتی نیز بی بهره اند.

 

فروشگاه اینترنتی الرت ایران مجموعه بزرگی از تجهیزات امنیتی بوده که طیف گسترده ای از انواع دوربین مداربسته را در بر می گیرد. تمامی دوربین های عرضه شده توسط الرت ایران تحت پوشش گارانتی معتبر دوربین مداربسته اند و از این جهت خریدی با خیال آسوده را تضمین می کنند. یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده الرت ایران با سایر عرضه کنندگان تجهیزات امنیتی، امکان نصب رایگان دوربین مداربسته است که این مجموعه برای همراهان خود فراهم کرده است.

 

اگر هنوز دوربین مورد نظر خود را پیدا نکرده اید، بد نیست تا ابتدا سری به این وب سایت بزنید و با مطالعه نقد و بررسی کامل دوربین های مداربسته، انتخاب کنید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------