پازل و مضرات بازی‌های کامپیوتریبازی‌های کامپیوتری,مضرات بازی‌های کامپیوتری

مضرات بازی کامپیوتری

 

 

این روزها با به روی کار آمدن انواع مختلف بازی‌های رایانه‌ای عادت‌ بازی کودکان بسیار عوض شده و این مسئله ذهن والدین دغدغه­‌مند را به خود درگیر کرده‌­است. سرگرمی­‌های رایانه‌­ای مفهوم بازی را برای کودکان و همچنین خانواده‌­ها تغیر داده‌­است. پدران و مادران برای رهایی از بی­قراری­‌های مدام فرزندانشان برای بازی­‌های کامپیوتری و موبایل، بدون توجه به اینکه چه مضراتی می‌­تواند برای کودکشان داشته‌ ­باشد، آن­‌ها را به راحتی در اختیار فرزندانشان گذاشته و همین شروع نابودی خلاقیت و تخیل کودکانه فرزندشان است. بازی­‌های رایانه­‌ای با­توجه به ارایه محرک­‌های بصری بسیار زیاد در زمان کم، ثانیه به ثانیه ذهن و چشم کودک را تحریک می­‌کنند و به همین علت، به تدریج دنیای واقعی و پیرامون برای کودک کسل­‌کننده و حوصله سربر می‌­شود و به این علت که کودک به محرک­‌های کامپیوتری عادت کرده، هیچ خلاقیت و تخیل کودکانه‌ای به‌صورت فعال ندارد تا دنیای خودش را بسازد.

 

اگرچه باز­های کامپیوتری و هوشمند در لحظه باعث سرگرم شدن و ایجاد هیجان برای کودکان می‌­شود اما در بلندمدت لذت بازی فیزیکی را از کودکان می‌گیرد و خلاقیت و هیجانات آنان را خاموش می­‌کند. بازی­‌های فیزیکی یکی از بهترین راه­‌ها برای پرورش خلاقیت و رشد فکری کودک است و هیچ چیزی به جز بازی نمی‌ی­تواند کودکان را خلاق بارآورد. هرچه اسباب بازی ساده­‌تر باشد، کودک وادار به تخیل بیشتری می‌­شود. بهترین اسباب بازی‌ که در اوج ساده‌بودن باعث رشد ذهنی و پرورش قدرت خیال‌پردازی کوکان می‌شود پازل است. پازل کودک یکی از اصلی‌ترین راه‌های پرورش خلاقیت و تربیت کودکی است که پدر و مادر او نگران شکوفاشدن استعدادهایش هستند.

 

پازل و هوش‌­های چندگانه کودک

این روزها با­توجه به پیشرفت جامعه، تعریف هوش جنبه‌­های متفاوتی دارد و تنها کسی که هوش ریاضی و منطقی داشته باشد، صرفا باهوش نیست. هوش انواع گوناگونی دارد که بر رشد و ساخت شخصیت کودک بسیار تاثیرگذار است. هوش ریاضی، هوش هیجانی و هوش اجتماعی از جمله انواع هوش هستند که هر کدام به ترتیب مهارت حل مسئله، تسلط بر عواطف و ایجاد اعتماد به نفس را پرورش می­‌دهند. به همین ترتیب پازل­­‌ها از جمله بازی‌های فکری هستند که اتصال و ارتباط بین اجزای مغز را گسترش می‌دهند. این بازی‌های فکری زمینه  ایجاد فعالیت‌های خلاقانه و تقویت حافظه را فراهم می‌کنند. به همین دلیل برای رشد ذهنی کودکان بسیار مفیدند.

 

یکی از برندهای خوب در زمینۀ تولید پازل، پازل پیرامون است. پازل­‌های پیرامون بر این باور طراحی و تولید می‌­شوند که کودک بتواند حس حل یک معما را تجربه کند و با چینش تکه­‌های پازل در کنار هم احساس غرور و موفقیت کند. تجربه­ این احساس برای کودک بسیار ارزشمند است چرا که کودک خود را خالق یک اتفاق می‌­بیند و همین باعث افزایش عزت و اعتماد به نفس او می‌­شود. حل پازل به کودک این فرصت را می‌­دهد تا بتواند مسائل متفاوت از جمله رنگ، تصویر و ... را درک و بررسی کند و سپس با توجه به ادراک خود به چینش تکه­‌های پازل در کنار هم بپردازد. پس در حین بازی با پازل تمام وجه­‌های هوشی کودک درگیر حل پازل می‌­شوند و به این سبب رشد فکری و خلاقیت کودک را در پی دارد.

 

پازل‌ و مسئلۀ بهداشتی‌بودن!

مجموعه پیرامون، سعی در ساخت پازل­‌های متناسب کودکان و هرچه بیشتر گسترش دادن فرهنگ این بازی را دارد و به همین علت جنس تمامی پازل‌های پیرامون از جنس فوم بهداشتی است که غیرسمی بوده و احتمال ایجاد هرگونه حساسیت و بیماری را برای کودکان از بین می‌برد.

 

همچنین از لحاظ کیفیت، جنس این پازل­‌ها بسیار مرغوب است و تکه­‌هایپازل نسبت به پازل­های موجود در بازار ضخیم‌­ترند و همین باعث می‌­شود که در اتصالات و چینش، بهتر عمل کنند. پازل پیرامون به علت ضخامت و جنس خوب تکه­‌ها نیاز به صفحه راهنما برای جایگذاری تکه­‌ها ندارد و به همین علت ذهن کودک را معطوف و بسته به یک کادر مشخص نمی‌کند.

 

بازی‌های پازل,پازل و هوش کودک

پازل و هوش کودک

 

پازل و تخیل و خلاقیت کودک

بازی و اسباب بازی در ایجاد و رشد خلاقیت کودک تاثیر بسزایی دارد. هرچقدر بازی کودک را بیشتر به چالش بکشد و ذهن او را درگیر حل مسائل کند این اتفاق چشمگیرتر است. پازل این فرصت را به کودک می‌­دهد که با سعی در چینش تکه ها قدرت تخیل و تصویرسازی خود را افزایش دهد و بتواند دنیای بازی را برای خود به تصویر بکشد و بعضا با شخصیت­‌ها و داستان پازل همراه شود. این اتفاق بسیار ارزشمند است و به همین علت است که پازل تخیل کودک را به حرکت درمی­‌آورد.

 

پازل با طرح­‌های معروف یا منحصر به فرد؟

در مجموعه پیرامون سعی بر این است که کودک خلاق بار بیاید. پس برای چنین اتفاقی نیاز است که کودک مدام با تصاویر و رنگ­‌ها و موضوعات متفاوت درگیر باشد تا تصاویری که مدام آن­‌ها را می­‌بیند. این قضیه موجب می‌­شود که ذهن کودک کاملا درگیر یک موضوع جدید شده و سعی به کشف آن کند. این یکی از مزیت­‌های پازل پیرامون نسبت به دیگر پازل­‌ها است که به جای اینکه بازی کودک را درگیر تصاویر تکراری کند، تصاویر و موضوعات متفاوتی را در اختیار او می­‌گذارد.

 

پازل و حوصله سررفته کودکان!

بسیاری از والدین فکر می­‌کنند که اگر کودکشان یکبار پازلی را چید دیگر به سمت آن نمی‌­رود، اما ما در مجموعه پیرامون این را به قطعیت معتقدند که پازل­ بازی کردن هر دفعه احساس متفاوت و شگفت­‌انگیزی به کودک می‌­دهد. پس اگر گاهی حس می­‌کنید کودکتان از بازی با پازل خسته شده، سریعا به او پیشنهاد بازی با موبایل را ندهید چرا که ذهن کودک در همان زمان که احساس حوصله سررفتگی می­‌کند، به دنبال یافتن سرگرمی جدید است که او را هیجان‌­زده کند و این باعث می‌­شود که کودک سعی کند با اسباب‌­بازی­‌های اطراف خود این سرگرمی جدید را بیافریند، پس دوباره به سمت پازل­‌هایش برمی­گردد و شاید این دفعه راه جدیدی را برای حل و چینش پازل خود بیابد.

 

بازی‌های پازل,پازل و هوش کودک

بازی پازل برای کودکان

 

پازل و مجموعه پیرامون

همان‌طورکه گفته شد تیم پیرامون با حدود ۲۰ سال سابقه همواره سعی بر این دارد که جبهه‌­ای باشد در برابر بازی­‌های کامپیوتری و تلاش و کوشش خود را بر این اساس تنظیم کرده است. تمام هدف ما این است که کودکان شاد و خلاق بار بیاوریم که از زندگی لذت ‌‌می‌­برند و استعدادشان شکوفا می‌شود.

 

کیفیت ساخت و تولید، یکی از مهمترین نکاتی است که پیرامون به عنوان تولیدکننده پازل کودک به آن توجه می‌­کند. پازل­‌های پیرامون با جنس فوم یک  پازل کودک مرغوب است که اندازه مهره­‌های مناسب و ضخامت کافی دارد و برش تکه‌­ها کامل است و کودک هنگام جداکردن و چسباندن تکه‌­ها دچار مشکل نمی‌­شود. یکی دیگر از مسائلی که مهم است بسته­‌بندی پازل است. بسیاری از پازل­‌های موجود در بازار به علت نداشتن جعبه، وقتی کودک با آن بازی می­‌کند، تکه‌­ها به راحتی گم می‌­شوند اما پازل پیرامون با طراحی بسته­‌بندی‌ای شکیل و مناسب این امکان را فراهم کرده که بتوانید پس از بازی به راحتی همه مهره­‌ها را در یکجا جمع­آوری کنید.

 

به امید روزی که به‌جای تلاش‌کردن برای اینکه کودکانمان در دید دیگران باهوش، زیبا و خنده‌دار به‌نظر بیایند، تلاش کنیم تا بچه‌های کشورمان خلاق، کاشف، مدیر و مصمم و مهربان باشند.

 

برای آشناشدن با پازل‌های برند پیرامون که برای همین هدف دور هم جمع شدند و برای دیدن چند نمونه از این پازل‌های کودک که تنوع مناسبی برای سنین ۳ تا ۷ سال دارند، می‌توانید ویترین محصولات را از اینجا مشاهده کنید. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی