سیاهچاله‌ای که هر ۹ ساعت یک بار از خود سیگنالی ارسال می‌کند!اخبار,اخبارعلمی وآموزشی,سیاه چاله
درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران، کهکشان راه شیری  پر از سیاهچاله‌های ریز و درشت است. سیاهچاله‌ای که در مرکز کهکشان راه شیری قرار گرفته و رفتاری متفاوت از تمام سیاهچاله‌های دیگر دارد. اگر گیرنده‌ها را به سمت این سیاهچاله هدف بگیرید، خواهید دید هر ۹ ساعت یک بار سیگنالی از سمت آن ارسال می‌شود! در مرکز کهکشان GSN ۰۶۹ و حدود ۲۵۰ میلین سال نوری دورتر از ما، سیاهچاله‌ای وجود دارد که اشعه‌ی ایکس به سمت زمین ارسال می‌کند.

این سیاهچاله بسیار فعال است و ماده اطراف خود را می‌بلعد. این فرایند همراه با تشعشعات نور در افق رویداد و اطراف تکینگی خواهد بود. نقطه‌ای که بعد از آن هیچ نور و ماده‌ای توان فرار از جاذبه سیاهچاله را نخواهد داشت.

دانشمندان در سال ۲۰۱۸ در حالی که از تلسکوپ نیوتون آژانس فضایی اروپا استفاده می‌کردند متوجه پرش مشکوک امواج که هر ۹ ساعت یک بار اتفاق می‌افتاد شدند. بعدتر معلوم شد این سیگنال‌های مشکوک مربوط به سیاهچاله GSN ۰۶۹ هستند که به طرز عجیبی اشعه ایکس تابش شده از سوی آن ۱۰۰ برابر قوی‌تر بود. تابشی که سیاهچاله دارد چندان عجیب نیست. سیاهچاله‌ها معمولاً به‌صورت تصادفی، پر تکرار و ریز تشعشعاتی دارند. مثل نوساناتی که نور شمع دارد. آنچه در مورد این سیاهچاله عجیب است، همین نظم عجیب و غیرطبیعی و البته شدت تشعشعات تکرار شونده‌اش است.

هنوز هیچ توضیح قطعی برای این پدیده وجود ندارد. ولی مشخص است که در دیسک یکپارچه آن عدم ثبات قابل توجهی وجود دارد. دیسک یکپارچه در واقع حلقه‌ای از مواد در حال سقوط در داخل سیاهچاله است که اطراف آن تجمع کرده‌اند. ممکن است چیزی در داخل این مواد وجود داشته باشد که باعث شود بلعیده شدن مواد به‌صورت یکنواخت و پیوسته نباشد. یا ممکن است چیزی در مجاورت آن وجود داشته باشد که باعث به هم ریختگی دیسک به‌صورت دوره‌ای می‌شود.

محققان تا کنون چنین الگوی عجیبی را از هیچ سیاهچاله دیگری مشاهده نکرده‌اند. با این حال گفته‌اند ممکن است پدیده‌های عجیب و غیرقابل توجیه دیگری که در بخش‌های دیگر فضا مشاهده می‌شود در واقع با این پدیده در ارتباط باشد.

سیاهچاله‌های بزرگ‌تر به زمان بیشتری برای چرخش به دور خود نیاز دارند؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت سیاهچاله‌های بزرگ‌تر در شرایط مشابه، همین الگو را با دوره‌های طولانی‌تر انجام دهند. مثلاً ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه این دوره طول بکشد. این در حالی است که در وارد بسیار نادری تابش‌های اشعه ایکس یک سیاهچاله برای این مدت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------