X

تعمیرات موبایلتعمیرات موبایل,تعمیر موبایل ,تعمیر گوشی‌ موبایل

تعمیر موبایل

 

گوشی‌ موبایل عضو جدانشدنی از زندگی ما انسان‌های عصر تکنولوژی است؛ چرا که دیگر فعالیت گوشی موبایل به زنگ و پیام محدود نمی‌شود و بسیاری از کارهای روزمره‌ی ما توسط همین وسیله‌ی کوچک اما مهم صورت می‌گیرد. حال اگر این عضو مهم دچار آسیب شود، ما به طور معمول به دنبال تعمیرات موبایل خود هستیم تا خرید موبایل جدید.

 

البته برای تعمیرات موبایل باید به دنبال بهترین و مجرب‌ترین متخصصان باشیم. چرا که در تعمیرات تخصصی موبایل سرعت و کیفیت عمل حرف اول را می‌زند و اعتبار یک مجموعه‌ی موبایل را مشخص می‌کند و در این صورت است که ما می‌توانیم با خیال راحت گوشی خود را به آنها بسپاریم. برای اینکه بیشتر با تعمیرات موبایل و قطعاتی که در این زمینه به فروش می‌رسد آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

 

آنچه باید در تعمیرات موبایل بدانیم

گوشی‌های موبایل دیگر مجموعه‌ای کامل از امکانات دیجیتالی اعم از عکاسی، فیلم برداری، پخش موزیک و ارتباطات اینترنتی و بسیاری دیگر از قابلیت‌ها هستند و این مزایای گسترده سبب شده تا برای رفع مشکل گوشی و تعمیرات موبایل راه‌های فروانی پیش روی کاربران قرار گیرد. از آنجایی که گوشی‌های موبایل حاوی مقدار بالایی اطلاعات شخصی افراد از فیلم و عکس گرفته تا رمزها و اطلاعات بانکی هستند، باید برای تعمیر نزد شخص مطمئنی برده شوند. آشنایی با قطعات مهم موبایل برای شما دید بهتری نسبت به موضوع تعمیرات موبایل ایجاد خواهد کرد. در ادامه توضیحاتی پیرامون بعضی قطعات مهم گوشی و شناسایی مشکل این قطعات و تعمیرات موبایل را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

تعمیر باتری گوشی

باتری اصلی‌ترین منبع ولتاژ دستگاه موبایل محسوب می‌شود و تامین انرژی تمام قطعات دیگر موبایل را برعهده دارد. اکثر باتری ها  از لیتیوم هستند و در غیر این صورت از نیکل متال هیبرید تشکیل شده‌اند. بر ‌روی هر باتری عددی به ولت ثبت شده که نشان دهنده‌ی حداقل ولتاژ باتری برای روشن کردن دستگاه است.

 

باتری موبایل دارای دو خروجی مثبت و دو خروجی منفی است که چنانچه هر کدام اتصالخود را به برد گوشی از دست بدهند، دستگاه روشن نمی‌شود. همچنین اگر رابط دمایی که به باتری متصل است مشکلی داشته باشد بر روی ال‌سی‌دی گوشی دیگر نماد باتری نمایش داده نمی‌شود و برای حل این مشکل معمولا باتری تعویض می‌شود و تعمیرات جزیی صورت نمی‌گیرد.

 

امروزه باتری‌های گوشی موبایل بسیار قوی‌تر از قدیم هستند و ظرفیت بالاتری نیز دارند. این باتری‌ها همچنین بیشتر به صورت نرم افزاری مورد تعمیر قرار می‌گیرند و روشی که در حل مشکل باتری معمول است، کالیبره کردن آن است. باتری‌ موبایل به طور کلی بین 2 تا 3 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعد آن دیگر با کالیبره کردن هم مشکلات باتری گوشی حل نخواهد شد.

 

تعمیرات موبایل در زمینه ال‌سی‌دی

ال‌سی‌دی گوشی یک صفحه‌‍‌ی کریستالی است که در درون خود خطوط افقی و عمودی مونیر دارد و با وارد کردن ولتاژ در هر نقطه مایعی رنگی پخش می‌شود و سبب ظهور المان‌ها‍ی خاص می‌گردد. ال‌سی‌دی ها بر اساس وسیله‌ی ارتباطی(کانکتور) که با مادربرد دارند به چند مدل تقسیم می‌شوند. ال‌سی‌دی های قدیمی با کانکتورهایی از نوع پد به مادربرد متصل‌بودند. این ال‌سی‌دی‌ها به وسیله‌ی پد که قطعه‌ای اسفنجی به شکل مکعب مستطیل بود و دورتادور آن سیم قرار داشت به مادربرد گوشی متصل می‌شدند.

 

خراب شدن پدها با علائمی مثل کمرنگی یا برعکس پررنگی آنها ظاهر می‌شد و برای تعمیر چنین مشکلی در قطعه، پدها را پشت و رو کرده ویا در نهایت تعویض قطعه صورت می‌گرفت. امروزه ال‌سی‌دی‌ها پیشرفته‌تر شده‌اند و دارا بودن قابلیت تاچ گوشی کار را برای تعویض تاچ و ال سی دی موبایل پیچیده‌تر کرده است.

 

این قطعه مهم که به صورت یکجا و به نام تاچ ال‌سی‌دی به کاربرده می‌شود از مجموع پنج قطعه دیگر که روی یکدیگر پرس شده‌اند تشکیل شده و شامل گلس روی ال‌سی‌دی، تاچ، خود ال‌سی‌دی، لایه نور پس زمینه و فریم ال‌سی‌دی است. برای انجام تعمیرات موبایل در این زمینه و یا تعویض تاچ ال‌سی‌دی گوشی باید ابتدا دید مشکل ایجاد شده مربوط به کدام یک از این قطعه‌هاست که با این کار از صرف هزینه زیاد برای تعویض کل ال‌سی‌دی جلوگیری می‌شود.

 

تعمیر هارد (EMMC) گوشی موبایل

در ابتدا باید گفت استفاده از کلمه هارد برای حافظه‌ی گوشی اشتباه است و به جای آن باید از حافظه‌ی فلش استفاده کنیم؛ اما چون این کلمه بین مردم جا افتاده ناگزیر از آن استفاده می‌کنیم. مشکلات مربوط به هارد گوشی از رایج‌ترین موارد مربوط به تعمیرات تخصصی موبایل است. برای فهم این موضوع که هارد گوشی سوخته یا نه باید دانش کافی را در این زمینه وجود داشته باشد و تعمیرکار باید آموزش تعمیرات موبایل دیده باشد. با این وجود در اینجا برای آشنایی بیشتر شما با این موضوع بعضی علائم سوختن هارد را در پایین آوردیم.

 

الف) در حالت اول گوشی همراه بدون دلیل خاصی یعنی بدون هیچ ضربه یا آب خوردگی خاموش می‌شود و این اتفاق ممکن است حین انجام کار یا استفاده از اپلیکیشن‌های گوشی اتفاق بیفتد. در این صورت بیشتر حدس زده می‌شود که هارد سوخته باشد. البته گاهی هم ممکن است ضربه‌ای که سبب سوختن هارد شده روزها قبل اتفاق افتاده باشد و حالا نمود پیدا کرده باشد.

 

ب) در حالت دوم روی گوشی به طور مداوم لوگوی شرکت سازنده به نمایش درمی‌آید اما گوشی راه‌‌اندازی نمی‌شود. برای حل این مشکل معمولا ابتدا متخصصین رام اصلی را نصب می‌کنند، اما اگر مشکل حل نشود هارد باید تعمیر شود و این کار باید توسط افراد آموزش دیده صورت گیرد.

 

ج) در حالت سوم گوشی کاملا روشن می‌شود و سیستم عامل اندروید یا آیفون به اجرا درمی‌آید، اما اطلاعات گوشی خوانده نشده و یا فایل جدیدی ذخیره نمی‌شود. در این صورت مشکل قطعا خرابی هارد است.

 

بالت چهارم یکی دیگر از حالت‌های سوختن هارد است که نتیجه‌ی فلش کردن گوشی در خانه است. یعنی ممکن است کاربران بدون دریافت آموزش تعمیرات موبایل و بدون اطلاعات کافی، گوشی خود را شخصا فلش کنند و باعث سوختن هارد گوشی شوند که در این صورت هزینه سنگینی متحمل خواهند شد. پس توصیه می‌شود برای تعویض سیستم موبایل و فلش گوشی حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 

تعمیر اسپیکر گوشی موبایل

از مهمترین عواملی که در اسپیکر موبایل اختلال ایجاد می‌کند شامل موارد زیر است:

 

الف) نفوذ گرد وغبار به داخل اسپیکر

ب) ضربه‌ی وارده به گوشی یا افتادن از ارتفاع

ج) دستکاری تنظیمات سیستم اسپیکر گوشی

د) ورود آب و یا هرگونه ماده مایع به داخل اسپیکر

 

برای حل مشکل اسپیکر گوشی حتما آن را به افرادی که دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تخصصی گذرانده‌اند، بسپرید تا از ابزارها و روش‌های کارآمد برای رفع مشکل استفاده کنند.

 

در پایان ما با دادن اطلاعاتی پیرامون بعضی قطعات گوشی و مشکلات و علائمی که در مورد خرابی هرکدام از قطعات مثل هارد، ال‌سی‌دی و باتری رایج است، سعی کردیم دید شما را نسبت به تعمیرات موبایل و قطعات آن روشن سازیم. البته لطفا توجه کنید که تعمیرات موبایل یک تخصص محسوب شده و تنها افرادی که در این زمینه تخصص لازم را دارند باید نسبت به جداسازی قطعات و تعمیرموبایل کوشش کنند. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------