3 معیار مهم در انتخاب مدرسه که هر پدر و مادری باید بداندانتخاب مدرسه,معیار انتخاب مدرسه

معیارهای انتخاب مدرسه خوب

 
تربیت فرزند و پرورش شخصیت او از نظر والدین، یک مسئلۀ بسیار با اهمیت است. اما همچنان که کودک بزرگ می‌شود، جامعۀ بزرگتری نیز در انتظار اوست. پس از خانه، مدرسه جایی ا‌ست که کودک در آن با مفاهیم اجتماعی و علمی آشنا می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود والدین به دنبال مدارس برتر باشند.

 

همانطور که فرزند رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود، دغدغه‌ها و نگرانی‌های پدر و مادر نیز بیشتر می‌شود. فرزند از کودکی تحت مراقبت و نظارت مستقیم والدین بوده و حالا پس از اینکه به سن ۶ سالگی می‌رسد باید برای یادگیری و تحصیل به مدرسه برود بنابراین مادر و پدر باید فرزندشان را در یکی از پیش دبستانی‌ها ثبت‌نام کنند تا آمادگی خود را برای ورود به جامعه‌ای بزرگتر بدست آورد.


شاید مقطع پیش دبستانی به نظر کم اهمیت باشد، اما حضور فرزند شما در پیش دبستانی باعث می‌شود، فرزند در مقاطع بعدی تحصیلی بهتر عمل کند، در واقع پیش زمینۀ خوبی برای سال‌های بعد بدست آورد.

اما دقیقا در انتخاب بهترین مدارس، چه معیارهایی را باید در نظر داشته باشیم؟ چگونه می‌توان با اطمینان این مدرسه را انتخاب کرد؟
1. آموزش خوب و کادر علمی قوی در هر مدرسه‌ای باعث می‌شود آن مدرسه جزو بهترین مدارس قرار بگیرد. نباید فراموش کرد که هدف اصلی مدرسه، آموزش است؛ پس زمانی که یک مدرسه بتواند به بهترین نحو دانش‌آموزان را آموزش دهد، می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین معیارهای یک مدرسه خوب را دارد البته معیارهای مهم دیگری نیز وجود دارند که محیط آموزشی مناسبی را فراهم می‌کنند.


2. رفتار مناسب معلمان و کادر مدیریتی و آموزشی مدرسه، به خصوص در مقطع دبستان، که کودک آشنایی زیادی با محیط جدید مدرسه ندارد، باعث ایجاد انگیزه برای یادگیری بهتر و توجه بیشتر در کلاس درس می‌گردد. اصولاً در یک مدرسه خوب با شرایط مساعد، کادر آموزشی رفتار مناسب و خوبی با دانش‌آموز دارند که باعث علاقۀ دانش‌آموز به مدرسه و معلم‌ها و تحصیل می‌شود.


3. مشارکت کودکان در برنامه‌های جنبی مدرسه، از جمله نکات مهمی است که والدین باید به آن توجه کنند چرا که می‌تواند یکی از معیارهای مدارس برتر باشد، کلاس‌هایی مانند رباتیک، آموزش کامپیوتر و نرم‌افزارها، زبان انگلیسی و...
     
وجود اینگونه کلاس‌ها باعث افزایش مهارت فرزندان می‌شود. بنابراین فرزند شما علاوه بر مهارت‌های معمول و رایج که در مدارس آموزش داده می‌شود، این مهارت‌های پرکاربرد و جدید را نیز یاد می‌گیرند. البته این‌گونه برنامه‎های جنبی عمدتاً در بهترین مدارس غیردولتی تهران وجود دارد ولی بسیاری از مدارس در تهران و سایر شهرها تلاش می‌کنند تا روی مهارت‌های کاربردی دانش‌آموزان کار کنند.

معیارهای والدین برای انتخاب مدرسه
هر کدام از والدین برای انتخاب یک مدرسه از میان  بهترین مدارس ، معیارهای خاص خودشان را دارند. به عنوان مثال برخی مسافت طولانی بین منزل تا مدرسه را در نظر نمی‌گیرند و فقط می‌خواهند دختر یا پسرشان در بهترین مدارس تحصیل کند. درست است که والدین باید تمام تلاش خود را در انتخاب بهترین مدرسه برای فرزندشان، انجام دهند اما در مقطع دبستان موضوع مسافت طولانی، حتی اگر مدرسه انتخابی شما جزو بهترین مدارس باشد، آسیب زننده است. چرا که یک دانش‌آموز 7 ساله انقدری تاب و تحمل مسیر طولانی ندارد و از طرفی پس از رسیدن به مدرسه خستگی باعث می‌شود نتواند از کلاس درس به اندازۀ کافی استفاده کند.


هر مقطعی از تحصیل اهمیت خاص خود را دارد و والدین باید در انتخاب مدرسه دقت کنند. به عنوان مثال انتخاب بهترین دبیرستان باعث می‌شود فرزند شما به کمک معلمان و مشاوران تحصیلی متمرکز و هدفمند برروی مباحث کار کند و با هدف رتبۀ خوب در کنکور به تحصیل بپردازد. می‌توان نتیجه گرفت که انتخاب مدرسه در مقطع دبیرستان یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌تواند در آینده فرزند ما تاثیر گذار باشد.


 امیدواریم اهمیت دوراندیشی در انتخاب مدرسه مناسب را متوجه شده باشید، شاید فرزند ما 5 ساله باشد اما باید عمیق‌تر به آیندۀ تحصیلی و کاری فرزندمان فکر کنیم چرا که انتخاب ما تأثیر مستقیمی بر آیندۀ آنها دارد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------