روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتیجلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتی,روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

 

از دیر باز موضوع صرفه جویی در هزینه های نگهداری تاسیسات ساختمان جزو موضوعات مورد چالش در مجتمع های ساختمانی،اداری و صنعتی بوده است.در اثر پژوهش های طولانی مدتِ محققین و اهالیِ فن در این زمینه،نتایج درخشانی به همراه داشته است.  

 

از جمله محصولاتی که به وضوح در صرفه جویی و جلوگیری از هدررفتِ انرژی در سیستم های حرارتی و برودتی و نیز در سیستم های تاسیسات موتورخانه ای نقش موثری ایفا می کند و در سال های اخیر به بازار عرضه شده، عایق الاستومری می باشد. این محصول در چند قالب مورد استفاده قرار می گیرد. بطور کلی عایق الاستومری دارای نمونه "رولی" و "لوله ای" و "شانه تخم مرغی" می باشد. 

 

نمونه رولیِ عایق الاستومری در تاسیسات تهویه مطبوع و نمونه لوله ای در تاسیسات موتورخانه و نمونه شانه تخم مرغی در زمینه صداگیری در محیط های گرم و سرد مورد کاربرد قرار می گیرد. 

 

راهکارهای نصب و اجرای کانال اسپیرال 

 

جلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتی,روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

کانال اسپیرال

 

در سالیان اخیر استفاده از کانال اسپیرال هوا در پروژه های مسکونی،تجاری، اداری و صنعتی بعنوان داکت های هوارسان بصورت اکسپوز با استقبال گسترده ای مواجه شده است.  لذا از آنجا که کانال اسپیرال بیشتر بصورت اکسپوز و نما اجرا می شود،رعایت اصول حرفه ای در زمینه نصب و اجرای کانال اسپیرال از موارد ضروری در این زمینه تلقی می شود. 

 

برای اجرای زیبا و دکراتیوِ سیستم داکت هوارسانِ کانال اسپیرال باید از ساپورتها، فلنج ها و قطعات رابط که بصورت کارخانه ای و توسط ماشین های مدرن تولید می شود استفاده نمود که رُخ و نمای کار به زیباترین نما قابل رویت باشد.البته نباید از نقش رنگ در این زمینه غافل بود.در واقع برای شیک تر و هماهنگ تر شدنِ نمایِ ظاهریِ کانال اسپیرال نسبت به محیط، می توان سطوح آنرا با رنگ الکتروستاتیکِ کوره ای پوشش داد تا زیباییِ مضاعفی به محیط بخشید. 

 

نقش دمپر هوا در سیستم های داکت هوارسان و هواسازها 

 

جلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتی,روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

دمپر هوا

 

همانطور که مشخص است از دمپر هوا برای کنترل میزان هوای عبوری از داکت های هوارسان استفاده می شود. دمپر هوا دارای مدل های مختلف با مقاطعِ گرد و چهارگوش می باشد.بنا به زمینه کاربردی دمپر هوا را می توان بصورت پره موازی،هفت و هشتی،هوابُر،ضدحریق،بادی و چندین نمونه دیگر تولید و مورد کاربرد قرار داد.  

 

البته نمونه های کاربردیِ دیگری که در دهانه هواسازها و نیز اتاق های ژنراتور مورد کاربرد قرار می گیرد از نمونه های مهمِ دیگرِ دمپر هوا می باشد.دمپر هواساز مستقیما در دهانه ورودی و خروجیِ دستگاههای هواساز تعبیه می شود و باعث تعادل عملکردِ هواساز می شود. 

 

دمپر هوا در هر نمونه می تواند به دو صورت کنترل دستی و برقی تولید شود.دمپر هوای کنترل دستی صرفا با فرمانی که اپراتور یا کاربرِ انسانی به آن می دهد مورد کاربرد قرار می گیرد اما دمپر هوای برقی بر اساس دستوری که از جعبه فرمان میگیرد عمل می کند. 

 

کاربردهای مختلف دریچه بازدید 

 

جلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتی,روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

دریچه بازدید

 

برای امکان دسترسی به تاسیسات و موارد مشابه داخل سقف کاذب یا داخل دیوارها الزما نیاز به دربی بعنوان دریچه بازدید می باشد. دریچه بازدید از یک دربِ بازشونده و یک فریم جهت نگهدارندگیِ این درب تشکیل یافته است.  دریچه بازدید بنا به ضرورت می تواند از فلز،چوب یا پلاستیک ساخته شود.نوع فلزی و بخصوص جنسِ آلومینیومی از پرکاربردترین انواع دریچه بازدید می باشد که سطوح آن به تناسب رنگ محیط،با رنگ الکتروستاتیک کوره ای پوشش داده می شود. 

 

دریچه بازدید از چوب یا پلاستیک هم با توجه به متریالِ بکار رفته در محیط به وفور مورد کاربرد قرار می گیرد.از آنجا که ابعاد دسترسی به تاسیساتِ مربوطه متغیر است اغلب اوقات دریچه بازدید بر اساس ابعاد سفارشی که مورد نیاز می باشد تولید می گردد.نوعِ بازشوندگیِ درب دریچه بازدید در حالت سقفی به دو صورتِ لولایی و وزنه ای اما در نوعِ دیواری صرفا باید بصورت لولایی تولید و مورد کاربرد قرار گیرد. 

 

برای امکانِ بازوبستِ درب دریچه بازدید انواع قفل های زیمنسی،چفتی و مگنتی مورد استفاده قرار می گیرد.تعداد قفل های منصوب بر روی درب دریچه های بازدید دقیقا به ابعاد و سایز درب دریچه بازدید بستگی دارد.طبیعتا هرچه ابعاد درب بزرگتر باشد تعداد قفل های مورد نیاز به تناسب بیشتر می شود که درب امکان بسته شدن بطور کامل را داشته باشد. 

 

عوامل تعیین کننده در قیمت عایق الاستومری 

 

جلوگیری از افت انرژی حرارتی درسیستم های تاسیساتی,روش های جلوگیری از افت انرژی حرارتی

ایق الاستومری

 

برای بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت عایق الاستومری به چند موضوع مهم باید اشاره نمود.اولین عامل کیفیتِ ماهیت عایق الاستومری است.در واقع گرید و کیفیت مواد اولیه عایق الاستومری و مقاومت آن در برابر حرارت و شعله و نیز کیفیت تخلخل و میزان تراکم عایق الاستومری جزو مهمترین عوامل تعیین قیمت عایق الاستومری می باشد.  

 

عامل دوم در این تعیین قیمت عایق الاستومری نوعِ خام یا چسبدارِ آن می باشد.طبیعتا خدمات چسب و نوع ساده و مسلحِ آن بر پوشش عایق الاستومری هر یک بطور مجزا در این امر دخیل است.علاوه بر نوع و کیفیت چسب، عامل مهمِ دیگری از جمله کیفیت کاورِ آلومینیومی می باشد که بر سطوح بیرونیِ عایق الاستومری پوشانده می شود.کاور آلومینیومی برای محافظت سطوح عایق الاستومری در برابر عوامل فرساینده از جمله نورخورشید،آب باران و برف و نیز گردوخاک بکار می رود و دارای انواع ساده و مسلح در ضخامت های گوناگون می باشد.تمام این مواردِ یادشده از جمله کیفیت، ضخامت و ساده یا مسلح بودنِ فویل آلومینیومِ بکاررفته برسطوح عایق الاستومری در میزان قیمت عایق الاستومری تاثیرگذار است. 

 

شایان ذکر است علاوه بر هریک از این دو موضوع(کیفیت چسب و فویل آلومینیوم)،نوع عایق الاستومری که به جزء "رولی" و "لوله ای" تقسیم می شود بطور ماهُوی در تعیین قیمت عایق الاستومری عاملی موثر و تعیین کننده است.  

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------