استفاده از فیبر نوری برای تشخیص مواد اطراف اخبارعلمی,خبرهای علمی ,فیبر نوری
محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان با استفاده از یک شیوه جدید، نوعی فیبر نوری را ساختند که قادر است جامد یا مایع بودن مواد پیرامون خود را تشخیص دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، فیبرهای نوری با ضخامتی حدود تار موی انسان با استفاده از شیشه ساخته می شوند و نور را بر اساس چهار پارامتر شدت، فاز، قطبش و طول موج منتقل می کنند. هنگامی که فیبر کشیده شده یا دمای آن تغییر می کند، مقدار این پارامترها نیز تغییر می کند و فیبر نوری عملکردی شبیه به یک حسگر دارد. پیش از این از فیبرهای نوری به عنوان دماسنج یا فشارسنج استفاده شده است، اما تا کنون امکان تشخیص آنچه پیرامون فیبر نوری رخ می دهد بدون خروج پرتوهای نور از فیبر و اختلال در مسیر حرکت نور امکانپذیر نبوده است.

 

اکنون محققان با استفاده از امواج صوتی که درون فیبر نوری تولید می شود، توانستند مواد پیرامون آن را تشخیص دهند. این امواج از نوع امواج فرکانس بالا هستند که به طول مستمر با دیواره های فیبرنوری برخورد کرده و منعکس می شوند. نحوه این انعکاس امواج بسته به ماده ای که موج با آن برخورد می کند متفاوت است و روی نور در حال انتقال از درون فیبر تاثیر می گذارد. هنگام خروج پرتو نور از فیبر می توان آثار بازتابش امواج صوتی را بازخوانی کرده و نقشه ای از محیط اطراف فیبر نوری به دست آورد.

 

آثار امواج صوتی روی نور، به قدری اندک است که نمی تواند انتشار نور را درون فیبر مختل کند. این فناوری امکان تشخیص مواد پیرامون فیبر نوری و انتقال اطلاعات مبتنی بر نور را به صورت همزمان فراهم می کند.

 

محققان این فیبر نوری جدید را درون آب، الکل و هوای آزاد آزمایش کردند و هر بار فیبر نوری توانست به درستی تغییرات محیط را تشخیص دهد.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است. 

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------