باکتری ها تار عنکبوت مصنوعی ساختند اخبار علمی ,خبرهای علمی, عنکبوت مصنوعی
پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در شهر سنت لوییس آمریکا با استفاده از مهندسی ژنتیک، نوعی باکتری ساختند که قادر است با استفاده از مواد زیستی تار عنکبوت مصنوعی تولید کند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریکا، تار عنکبوت یکی از عجیب ترین مواد طبیعت است که در ضخامت برابر، استحکام بیشتری نسبت به فولاد دارد اما تاکنون بشر نتوانسته است این ماده را در مقیاس صنعتی تولید کند.

 

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، با کمک باکتری ها و مواد زیستی یک نمونه مصنوعی تولید کردند که ویژگی های آن شبیه به تار عنکبوت واقعی است.

 

در روش های قبلی برای تولید تار عنکبوت مصنوعی از انتقال ژن های تولیدکننده تار به کرم ها، بزها و انواع باکتری استفاده شده بود اما نتیجه مطلوب به دست نیامد.

 

پژوهشگران در تحقیقات جدید دوباره از باکتری ها استفاده کردند، با این تفاوت که تلاش کردند استحکام تارها را در سطح مولکولی ایجاد کنند.

 

کلید این شیوه، پروتئین هایی است که برای تولید تار به یکدیگر تنیده می شود. این فرآیند توسط یک دنباله تکرار شونده دی.ان.اِی انجام می گیرد، بدین ترتیب که هرچه دفعات تکرار این دنباله بیشتر باشد، طول پروتئین نیز بیشتر شده و استحکام تار افزایش می یابد.

 

پژوهشگران با دستکاری دی.ان.اِی توانستند پروتئین هایی بلندتر از پروتئین های طبیعی تارعنکبوت تولید کنند که به تولید تارهایی مستحکم تر منجر می شود.

 

در آزمایش های اولیه مشخص شد تارهای به دست آمده از پروتئین های جدید از نظر استحکام، سختی، کشسانی و مقاومت در برابر تغییر شکل، مشابه تارهای عنکبوت طبیعی است.

 

اکنون پژوهشگران در تلاشند پروتئین های طولانی تری بسازند تا تارهایی با استحکام بیشتر تولید کنند. همچنین به دنبال روش های جدید برای تولید انبوه و ارزان قیمت تارهای عنکبوت می گردند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه «بیوماکرومولکولز» منتشر شده است. 

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------