استفاده از برگ کاج برای تولید شیرین‌کننده و رنگ‌های خوراکی اخبار علمی ,خبرهای علمی,برگ کاج
محققان دانشگاه شفیلد انگلیس دریافتند با استفاده از برگ سوزنی درختان کاج می توان شیرین کننده های خوراکی و رنگ تولید کرد.

 به  گزارش ایرنا،پس از کریسمس معمولا درختان تزئین شده در منازل دور انداخته می شوند و سر از محل های دفن زباله در می آورند. درختان کریسمس دارای صدها هزار برگ سوزنی هستند که پس از دور انداختن مدت زمان زیادی برای تجزیه آن ها در محیط لازم است و در جریان تجزیه نیز مقادیر زیادی از گازهای گلخانه ای تولید می شود. حدود 85 درصد از برگ های سوزنی درخت کاج از یک پلیمر پیچیده موسوم به لیگنوسلولز تشکیل شده است. پیچیدگی این پلیمر مانع استفاده از برگ های سوزنی کاج برای تولید سوخت از توده زیستی و بسیاری از مصارف صنعتی دیگر می شود. 

 

تا کنون تلاش های زیادی برای تجزیه لیگنوسلولز و تبدیل آن به مواد مفید دیگر صورت گرفته است. اکنون محققان انگلیسی با استفاده از گرما و حلال هایی مانند گلیسیرین که یک ماده ارزان قیمت و سازگار با محیط زیست است، توانستند ساختار شیمیایی برگ های سوزنی را به مایعی موسوم به روغن زیستی و یک ماده جامد موسوم به بیوچار تبدیل کنند. روغن زیستی معمولا حاوی گلوکز، اسید استیک و فنول است که در بسیاری از صنایع از جمله شیرین کننده های مواد غذایی، تولید رنگ، چسب و حتی سرکه کاربرد دارند. 

 

این فرایند فاقد هرگونه ضایعات است و بیوچار که نوعی ذغال به دست آمده از توده زیستی است، در صنایع مختلف کاربرد دارد. بر اساس تخمین محققان سالانه حدود 8 میلیون درخت کاج طبیعی برای مراسم کریسمس مورد استفاده قرار می گیرد و پس از مراسم حدود 7 میلیون اصله از آن ها سر از زمین های دفن زباله در می آورند. 

 

استفاده از این شیوه جدید برای بازیافت برگ درختان کریمس موجب کاهش میزان کربن تولید شده و کاهش مصرف درخت های مصنوعی و پلاستیکی و همچنین کاهش دفن توده زیستی در محل های دفن زباله می شود. 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------