حذف دی اکسید کربن از سوخت‌های فسیلی ممکن می‌شود اخبار علمی ,خبرهای علمی,
محققان با الهام از ابزار تنفس غواصان در زیر آب، فناوری جدیدی را برای جدا کردن و حذف دی اکسیدکربن از سوخت‌های فسیلی ابداع کرده اند. 

به گزارش فارس به نقل از دیلی میل، محققان با الهام از ابزار تنفس غواصان در زیر آب فناوری جدیدی را برای جدا کردن و حذف دی اکسیدکربن از سوخت های فسیلی ابداع کرده اند. فناوری یادشده در مقایسه با فناوری های مشابه بسیار مقرون به صرفه بوده و هزینه استفاده از آن نیز پایین تر است.از این فناوری می توان در نیروگاه های زغال سنگ نیز به خوبی استفاده کرد.

 

این سیستم جداسازی دی اکسیدکربن که به طور تصادفی کشف و ابداع شده در مقایسه با سیستم های مشابه 24 درصد کمتر انرژی مصرف می کند و در آن از ترکیبی از کلسیم و هیدروکسید سدیم استفاده می شود. از این فناوری در زیردریایی ها، به منظور بیهوشی و برخی محیط های بسته دیگر نیز استفاده می شود.

 

ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در این فناوری که در این آزمایشگاه ملی Oak Ridge  آمریکا ابداع شده اند پس از بهینه سازی برای استفاده انبوه قابل استفاده خواهند بود.

 

پژوهشگران می گویند با استفاده از این فناوری می توان هر سال میلیاردها تن دی اکسیدکربن را جذب کرده و از سوخت های فسیلی جدا کرد و آنها را در مصارف دیگری به کار گرفت. این فرایند فعلا در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده، اما انتظار می رود در آینده ای نزدیک در مقیاس صنعتی هم قابل انجام باشد.  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------