شناسایی ژن ضدانقراض در زنبورهای عسل اخبار علمی ,خبرهای علمی,زنبورهای عسل
زنبورهای عسل با گرده افشانی نقش مهمی در بقای گل ها و گیاهان ایفا می کنند، اما خود آنها نیز در معرض انقراض هستند. شناسایی يک ژن جدید در این حشرات می تواند مشکل مذکور را نیز حل کند. 

به گزارش فارس به نقل از اسلش گیر، در سال های اخیر بسیاری از زنبورهای عسل به علت آلودگی هوا، گرمایش زمین، تخریب محیط زیست و غیره از بین رفته اند. لذا یافتن راه هایی برای جلوگیری از تداوم این روند ضرورت دارد. نتایج یک بررسی تازه علمی موجب شناخت گروه هایی از ژن ها در بدن زنبورهای عسل شده که استفاده از آنها به بقای این حشرات کمک می کند.

 

 

 

گروهی از زیست شناسان دانشگاه یورک ژن هایی را در زنبورهای عسل شناسایی کرده اند که مسئول انجام رفتارهای بهداشتی آنها هستند و تقویت آنها در بدن زنبورهای عسل منجر به انجام رفتارهایی توسط زنبورها می شود که به حفظ سلامتشان کمک می کند.

 

به عنوان مثال، اگر وجود ژن های یادشده در بدن زنبورهای عسل بیشتر شود، زنبورهای کارگر تمایل بیشتری به خارج کردن لاروها و شفیره های مرده از محل زندگی زنبورهای عسل پیدا می کنند و در نتیجه آلودگی های میکروبی و باکتریایی در اطراف این حشرات مفید کاهش می یابد.

 

محققان امیدوارند با شناسایی دقیق این ژن ها بتوانند برنامه های خاصی را برای پرورش زنبورهای عسل به مورد اجرا بگذارند که نتیجه ان افزایش مقاومت زنبورها در برابر انواع بیماری خواهد بود. البته به نتیجه رساندن چنین طرحی مستلزم سال ها صرف وقت و برنامه ریزی خواهد بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------