اتصال شیشه و فلزات امکانپذیر شد اخبار علمی ,خبرهای علمی,اتصال شیشه و فلزات
محققان به تازگی با استفاده از یک لیزر فوق‌سریع توانستند قطعات شیشه و فلز را به یکدیگر متصل کنند. 

به گزارش فارس، به طور معمول جوشکاری محدود به موادی است که دارای خواص مشابهی باشند، حتی اتصال آلومینیوم و فولاد نیز دشوار است. اکنون دانشمندان دانشگاه «هریوت-وات» روشی را کشف کردند که می‌تواند مواد مختلفی از جمله شیشه و آهن را با استفاده از پالس‌های لیزری فوق‌العاده سریع به یکدیگر متصل کند.

 

براساس گزارش «نیواطلس»، اتصال فلز و شیشه دارای محدودیت‌هایی است زیرا این دو ماده به هنگام جوش دادن نیاز به دماهای متفاوتی دارند و در پاسخ به گرما به صورت متفاوتی منبسط می‌شوند.

 

«دانکان هَند» مدیر مرکز شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی (EPSRC) گفت: پیش از این تجهیزات و محصولاتی از جمله شیشه و آهن را اغلب با چسب به یکدیگر جوش می‌دادند اما پس از مدتی بخشی از آن به تدریج جدا می‌شد.

 

طبق این گزارش، این روش جدید بر روی مواد «اپتیکال»، مانند کوارتز، شیشه بوروسیلیکات و یاقوت کبود به گونه‌ای است که می‌تواند به فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم متصل شود. کلید این فرایند یک لیزر فروسرخ است که پالس‌های آتشی را در کمتر از پیکوثانیه (یک تریلیونم ثانیه) می‌تاباند.

 

محققان برای انجام این کار، قطعات مورد نظر را در نزدیک یکدیگر قرار دادند و لیزر را در میان آنها متمرکز کرده تا نقطه کوچک و بسیار قوی را در خط اتصال میان آنها ایجاد کند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------