تولید سوخت هیدروژن از آب دریا اخبار علمی ,خبرهای علمی,سوخت هیدروژن
دانشمندان دانشگاه استنفورد در تازه‌ترین مطالعه خود موفق به ایجاد انرژی یا سوخت هیدروژن از آب دریا شدند. 

به گزارش فارس به نقل از شینهوا، دانشمندان دانشگاه استنفورد در تازه‌ترین مطالعه خود موفق به ایجاد انرژی یا سوخت هیدروژن از آب دریا شدند.

 

این سوخت هیدروژن توسط انرژی خورشیدی، الکترودها و آب شور خلیج سان‌فرانسیسکو تأمین و تولید شده است.

 

انرژی هیدروژن ترکیب تکنولوژیکی انرژی‌های تجدید پذیر و هیدروژن به عنوان مکانیزم ذخیره یک منبع انرژی پاک و پایدار به حساب می‌آید.

 

تصور کنید که یک سوخت حرارتی آنقدر پاکیزه باشد که وقتی در اجاق خانه شما می‌سوزد نیازی به دودکش نداشته باشد. سوخت موتور یک وسیله نقلیه را در نظر بگیرید که آنقدر تمیز می‌سوزد که آب خارج شده از موتور آن قابل مصرف است.

 

یک دستگاه ذخیره انرژی را در نظر بگیرید که آلودگی ایجاد نمی‌کند و گاز گلخانه‌ای، باران اسیدی و اثرات خورندگی شیمیایی ایجاد نکرده و هیچ دودی به صورت رد پا بر جای نمی‌گذارد، هیچگونه پسماند رادیواکتیوی ندارد و در عمل از هیچ منبع سوخت طبیعی استفاده نمی‌کند.

 

 محقق ارشد این پژوهش از دانشگاه استنفورد می‌گوید:‌ تولید سوخت از آب خالص بسیار هزینه بر است و علاوه بر آن چندان ارزشمند نیست، زیرا ذخایر آب خالص محدود است اما طی این روش  از آب شور دریا به منظور تولید سوخت هیدروژن استفاده شده است. هیدروژن یک گزینه بسیار عالی برای سوخت است، زیرا دی اکسید کربن منتشر نمی‌کند.

 

در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه استنفورد الکترولیز یا عمل تقسیم آب به هیدروژن و گاز را به عنوان یک منبع نوآورانه انرژی تجدید پذیر مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که تنها آب خالص می‌تواند در الکترولیز مورد استفاده قرار گیرد زیرا آب دریا سبب زنگ زدن «سیستم‌های شکافت آب» (water-splitting systems) می‌شود.

 

 از هیدروژن در برنامه فضایی ناسا، به عنوان سوخت در سفینه‌های فضایی و در پیل‌های سوختی که گرما، برق و آب آشامیدنی برای فضانورد تولید می‌کنند نیز استفاده می‌شود، پیل‌های سوختی ابزارهایی هستند که هیدروژن را مستقیماً به برق تبدیل می‌کنند.

 

در آینده، می‌توان از هیدروژن به عنوان سوخت خودروها و هواپیماها استفاده و با به‌کارگیری از این عنصر، برق مصرفی خانه‌ها و ادارات را تأمین کرد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------