نخستین تصویر از افق رویداد سیاهچاله فردا منتشر می شود اخبار علمی ,خبرهای علمی,سیاهچاله
سازمان فضایی اروپا اعلام کرده نخستین تصویر از افق رویداد سیاهچاله را فردا برابر با ۱۰ آوریل منتشر می کند. 

به گزارش مهر به نقل از یو اس آ تودی، سازمان فضایی اروپا قرار است فردا ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ نخستین تصویر از افق رویداد یک سیاهچاله را منتشر کند.

 

این تصویر به ابرسیاهچاله Sagittarius A تعلق دارد که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد.

 

از آنجا که سیاهچاله‌ها سیاه هستند، نامرئی نیز به نظر می‌رسند بنابراین هیچ یک از تلسکوپ‌های ساخت انسان نمی‌تواند آنها را رصد کند. علاوه بر آن سیاهچاله‌ها جاذبه بسیار قدرتمندی دارند که اجازه گریز به هیچ شیء را نمی‌دهند. در این سیاه چاله‌ها اشعه‌های الکترومغناطیس مانند اشعه ایکس، مادون قرمز، نور مرئی و امواج رادیویی نیز وجود دارد. این پرتوها سبب می‌شوند انسان بتواند اجسام را شناسایی کند. به همین دلیل عکاسی از سیاهچاله کار ساده‌ای نیست. در کنار آن باید اضافه کرد این سیاهچاله‌ها در فاصله‌ای بسیار دور و حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین قرار دارند.

 

هرچند با توجه به آنچه گفته شد ممکن است انسان قادر به مشاهده سیاهچاله نباشد اما می‌توان از «افق رویداد» یک سیاهچاله عکاسی کرد.

 

ستارگان در مرکز کهکشان راه شیری با سرعتی حدود ۱۰۰ هزار کلیومتر در ساعت چرخش می‌کنند و این بدان معناست که در مرکز کهکشان، ماده‌ای بسیار چگال و با جرمی حدود ۴ میلیون برابر جرم خورشید وجود دارد. تنها اطلاعاتی که می‌توانیم از مرکز کهکشان به دست آوریم، یک منبع امواج رادیویی است که از جرمی به نام کمان-ای (Sagittarius A) نام دارد. این امواج رادیویی بسیار ریز و دارای طول موجی کمتر از میلیمتر است و احتمالاً به خاطر خروج گازهای داغی که به داخل سیاهچاله فرو می‌روند ایجاد می‌شود. این نقطه «عدم بازگشت» در سیاهچاله که سرعت گریز در آن بالاتر از سرعت نور است، «افق رویداد» نامیده می‌شود. افق رویداد نقطه غیر قابل بازگشت در نزدیکی سیاهچاله است.

 

شبکه‌ای از تلسکوپ‌ها به نام تلسکوپ افق رویداد( Event Horizon ) کار عکاسی از سیاهچاله را عملی می‌کنند. سال‌ها تلسکوپ افق رویداد به سمت قلب کهکشان راه شیری متمرکز بود تا تصاویری از موقعیت این سیاهچاله را ثبت کند. این تلسکوپ در واقع مجموعه‌ای از رادیوتلسکوپ‌های سراسر زمین است که به صورت شبکه‌ای جهانی عمل می‌کند.

 

با توجه به آنچه گفته شد ثبت چنین عکسی چالش برانگیز است زیرا سیاهچالهSagittarius A در مرکز کهکشان راه شیری و میان ابرهای ضخیم و گازها پنهان است. تیم تلسکوپ افق رویداد عنوان کرده اند که می‌خواهند نخستین تصویر واقعی و با کیفیت را از یک سیاهچاله منتشر کنند.

 

همچنین قرار است سازمان فضایی اروپا برای انتشار این عکس یک برنامه خبری به طور همزمان در آمریکا، بروکسل، سانتیاگو، شانگهای، تایپه و توکیو برگزار کند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------