کاربردهای پمپ آب چیست؟پمپ آب,کاربردهای پمپ آب,انواع پمپ آب

کاربردهای پمپ آب

 

پمپ آب که به آن تلمبه نیز گفته می‌شود، عنوان یک وسیله مکانیکی است که از آن، برای جابجایی و انتقال انواع سیالات استفاده می‌کنند. این سیستم‌های آبرسانی، با افزایش دادن فشار موجب می‌شوند تا بتوان انواع مایعات را به ارتفاع‌های بالاتر و یا حتی پایین‌تر منتقل نمود. بنابراین با به کارگیری این منابع آبی، می‌توان مایعات و سیالات را به حوضچه و ... نیز انتقال داد. این نوع از سیستم‌های آبی و آبرسانی، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و از منابع انرژی متفاوتی استفاده می‌کنند. بنابراین کارکردهای آن‌ها نیز مختلف است و به صورت‌های دستی، برقی، موتورهای درون سوز، نیروی باد و ... کار می‌کنند.

 

پمپ آب چیست؟

پمپ‌ آب را می‌توان به طور کلی، سیستم‌هایی به شمار آورد که می‌توانند انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی، از جمله موتور، دریافت نمایند و آن نیرو را به سیال و مایعی که در حال عبور است انتقال دهند. این عامل باعث می‌شود تا انرژی سیال مورد نظر، پس از خارج شدن از این دستگاه‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کند. از این سیستم‌های انتقال دهنده آب و هم‌چنین سیالات، می‌توان در سیستم‌های هیدرولیکی و یا لوله کشی استفاده کرد.

 

انواع پمپ آب

1- پمپ‌های سانتریفیوژ

این دسته از پمپ‌های آبرسانی را می‌توان از پر مصرف‌ترین انواع این منابع آبی، در صنعت به شمار آورد. به طور کلی می‌توان گفت در حدود 75 درصد از مصرف این منابع و سیستم‌های آبرسانی، در زمینه صنایع مختلف است. به طور معمول و از آنجایی که  این دسته از منابع آبرسان، دارای این قابلیت هستند که بتوانند همواره مقدار مشخصی از دبی سیال مورد نظر را در یک فشار ثابت و در هر موقعیتی، تامین نمایند به عنوان منابع آبی ایده آلی برای انتقال سیالات در صنعت به شمار می‌روند. به طور کلی پمپ‌های آبی سانتریفیوژی بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می‌کنند. لازم است بدانید که پمپ سانتریفیوژ یک عنوان کلی است که به انواع پمپ‌های یک پروانه و یا چند پروانه اطلاق می‌شود.

 

2- پمپ جریان محوری

پمپ‌های آبی جریان محوری سنکُن که به آن‌ها پمپ‌های ملخی نیز گفته می‌شود دارای این قابلیت هستند که بتوانند بیشترین میزان افزایش فشار را در سیالات، به وجود آورند. این دسته از سیستم‌های آبرسانی می‌توانند این کار را از طریق عملکرد پروانه‌ها و یا عملیات بالا بری تیغه‌ها به انجام برسانند. این نوع از دستگاه‌های جابجایی سیالات و مایعات، چندین پروانه ورودی به همراه جریان ورودی محوری و خروجی محوری دارند.

 

به طور معمول از این سیستم‌ها در مواقعی که تولید دبی بالا و هم‌چنین ارتفاع کم، لازم باشد، استفاده می‌کنند. در این منابع، سیال موازی محور وارد پمپ می‌شود و سپس به صورت موازی نسبت به محور از پروانه سیستم خارج می‌گردد. لازم است بدانید که در این نوع از دستگاه‌های آبرسان، بیشتر فشار مایع از طریق نیروی پرتاب پروانه تامین می‌گردد. همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد به این سیستم‌ها پمپ‌های ملخی نیز گفته می‌شود چراکه این دستگاه‌های آبرسانی، دارای پروانه باز هستند. این سیستم‌ها دارای سرعت جریان بسیار بالا و هم‌چنین هد پایین هستند و پمپ‌ آب جتی نیز، نام دارند. از این دستگاه‌ها برای آبگیری از رودخانه‌ها، سیل، دریا و... استفاده می‌شود. هم‌چنین برای به گردش درآوردن آب برنامه‌های شستشو و آبیاری نیز می‌توان از این نوع از پمپ‌های آبی استفاده کرد.

 

3- بوستر پمپ

دستگاه‌هایی هستند که از حداقل دو و یا چندین موتور تشکیل شده‌اند. این موتور پمپ‌ها به طور موازی، به یکدیگر متصل شده‌اند. وظیفه اصلی و محوری این سیستم‌ها نیز تنظیم میزان فشار آب در شبکه‌های آبرسانی است. بنابراین این نوع از منابع آبرسانی، به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان‌های مختلف از جمله مراکز مسکونی، اداری و تجاری به شمار می‌روند. از طرف دیگر از این سیستم‌های انتقال دهنده آب، می‌توان در ایستگاه‌های آتش نشانی نیز استفاده نمود و یا آن‌ها را در موتورخانه‌ها مورد استفاده قرار داد. به ویژه موتورخانه‌های آپارتمان‌های بلند می‌توانند از امکانات این سیستم‌ها بهره مند گردند. به طور کلی می‌توان گفت در شرایطی که آب شهری نتواند فشار مورد نیاز بلندترین واحد مصرف کننده آب در ساختمان مورد نظر را تامین کند از بوسترهای آب برای برطرف نمودن این مشکلات استفاده می‌شود. این منابع آبی می‌توانند شامل یک پمپ سانتریفیوژ، منبع تحت فشار، مانومتر و اتصالات پمپ باشند.

 

4- پمپ‌های چرخشی (سیرکولاتور)

یکی از متداول‌ترین انواع پمپ‌های آبی که در صنایع مختلف، کاربرد دارد، پمپ‌های سیرکولاتور هستند که به آن‌ها پمپ‌های آبی سیرکوله نیز گفته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سیرکوله به معنای چرخش و گردانیدن است. بنابراین و به طور طبیعی، پمپ‌های آبی سیرکولاتور، وظیفه دارند تا سیال مورد نظر را در سیستم‌های مختلف از جمله سیستم‌های حرارتی مرکزی یک ساختمان و یا سیستم تهویه مطبوع آن، بگردانند. لازم است بدانید که این نوع از منابع آبرسانی، از انواع پمپ‌های سانتریفیوژ به شمار می‌روند. هم‌چنین این دستگاه‌ها دارای این قابلیت هستند که بتوانند سیالات مختلف و مورد نظر را تا دمای 100 الی 130 درجه سانتیگراد پمپاژ نمایند.

 

بنابراین به طور معمول از این نوع از منابع انتقال دهنده آب، برای تامین آب داغ در سیستم‌های گرمایش مرکزی و منطقه‌ای استفاده می‌کنند. از طرف دیگر از این منابع آبی، می‌توان برای گردش آب داغ در سیستم‌های آب گرم خانگی نیز استفاده نمود. بدنه این سیستم‌های آبرسانی از چدن و یا استیل ساخته می‌شود و پروانه به کار رفته در تولید این منابع نیز از استیل، چدن و یا برنج به وجود می‌آید. بنابراین هر یک از این منابع، بسته به جنس بدنه و پروانه‌شان، برای مصارف و کاربردهای مشخصی مورد استفاده واقع می‌شوند. لازم به ذکر است که این پمپ‌ها بسیار کم صدا هستند و دور موتور آن‌ها میان 1500 تا 3000 دور است.

 

5- پمپ‌های آب سرد

پمپ‌های آب سرد نیز از دستگاه‌های هیدرولیکی به شمار می‌روند که با انتقال دادن انرژی مکانیکی که توسط موتور این سیستم‌ها ایجاد شده است به سیال در حال عبور، موجب می‌شوند تا انرژی آن سیال، افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. به طور معمول از این سیستم‌ها برای انتقال سیالاتی استفاده می‌شود که تراکم ناپذیرند. این سیال می‌تواند به صورت خالص و یا به صورت مخلوط با مواد جامد باشد. از طرف دیگر سیال مورد نظر می‌تواند چگالی مختلفی نیز داشته باشد.

 

به طور معمول از این نوع از سیستم‌های انتقال دهنده سیالات، برای انتقال و جابجایی مایعاتی استفاده می‌شود که دمای بسیار پایینی داشته باشند. در حقیقت می‌توان گفت ویژگی و مشخصه اساسی این نوع از منابع آبرسانی، استفاده از مواد خاص برای ساختن بدنه و جنس این پمپ‌ها است تا از این طریق، این نوع از سیستم‌های آبی بتوانند ظرفیت کارکردن در دماهای بسیار پایین را داشته باشند. بنابراین از این سیستم‌ها در دماهای بسیار پایین و در زمینه صنایع فرآوری، استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت مزیت اصلی این دستگاه‌های آبرسانی این است که پمپ‌های آب سرد، دارای این قابلیت هستند که بتوانند دماهای بسیار پایین را تحمل کنند و از این طریق موجب شوند تا کارهای خاصی توسط آن‌ها انجام پذیرد.

 

پمپ آب,کاربردهای پمپ آب,انواع پمپ آب

انواع پمپ آب

 

- پمپ‌های مکش از ته ( کفکش- لجنکش)

لازم است بدانید که انواع پمپ آب کفکش و لجنکش، از جمله سیستم‌هایی هستند که می‌توانند به وسیله آب اطراف خود خنک شوند. بنابراین این عامل سبب شده تا در طراحی و ساخت این نوع از منابع انتقال دهنده آب و سیالات، از پروانه خنک کننده، استفاده نشود. از طرف دیگر، وجود این عامل موجب شده تا به این نوع از دستگاه‌های آبرسانی، در اصطلاح پمپ‌های غرقابی نیز گفته شود. پمپ‌های مکش از ته را می‌توان از پرکاربردترین نوع از پمپ‌های آبی سانتریفیوژی به شمار آورد. این دستگاه‌ها به طور کلی شامل یک شفت با پروانه معلق هستند. از طرف دیگر بخش مکش این سیستم‌های آبی، در ته و یا انتهای پمپ واقع شده است.

 

از این نوع از منابع آبرسان، برای منتقل نمودن و یا گردش انواع مایعات استفاده می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که با به کارگیری پمپ‌های آبی مکش از ته، می توان در مواردی از قبیل جابجایی مایعاتی که کثیف و یا تمیز هستند استفاده کرد. اما لازم به ذکر است که در انتقال مایعاتی می‌توان از این سیستم‌ها استفاده نمود که ویسکوزیته پایینی داشته باشند.

 

هم‌چنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نمی‌توان انواع مایعاتی را که دارای بخار و یا هوا هستند با این دستگاه انتقال داد. از طرف دیگر، برای انتقال دادن مایعاتی می‌توان از این سیستم‌های آبی استفاده نمود که نسبتا رقیق هستند. لذا انواع روغن‌های غلیظ را نباید با پمپ‌های مکش از ته انتقال داد. چرا که این دستگاه‌ها قدرت پمپاژ این نوع از سیالات را ندارند.

 

هم‌چنین لازم به ذکر است که در صورتی که نوع پروانه به کار رفته در این نوع از پمپ‌های آبرسانی، مناسب باشد می‌توان با استفاده از این دستگاه‌ها مایعات با ذرات جامد را نیز انتقال داد. از طرف دیگر این پمپ‌ها از آلیاژهای مختلفی تولید می‌شوند که برای انتقال موادی که دارای خورندگی هستند نیز بتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. هزینه نگهداری این سیستم‌ها بسیار پایین و کارکردن با آن نیز ساده است. این عامل سبب شده تا شرکت‌های مختلفی به کار ساخت و فروش پمپ اب، مشغول باشند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به « بازرگانی نیک نام پارس آراد » اشاره کرد. برای خرید پمپ آب کفکش و سایر انواع این سیستم‌ها هم‌چنین می‌توانید به سایت پمپ آب نیز مراجعه نمایید.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------