گرمایش از کف | مزایا و معایب گرمایش از کفگرمایش از کف,سیستم گرمایش از کف,مزایای گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف

 

آشنایی با سیستم گرمایش از کف

همان‌طور که میدانید با پیشرفت علم و فناوری در کنار اهمیت یافتن طراحی داخلی امروزه شاهد انواع مختلفی از سیستم‌های ضروری در خانه‌ها با طراحی و ساختاری جدید می‌باشیم. در همین راستا استفاده، خرید و پیاده‌سازی سیستم‌های گرمایش از کف چه از نوع برقی و چه از نوع آبی نیز مستثنا نبوده و ما هرروزه شاهد محبوبیت این نوع از محصول در بین مردم هستیم. حال در این مقاله از سازه افزار در کنارتان هستیم تا شما را با سیستم گرمایش از کف آشنا و برآورد و لیست قیمتی از این محصول را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

 

سیستم گرمایش از کف چیست؟

گرمایش از کف نوعی سیستم گرمایش است که جهت گرم کردن فضای ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد و نسبت به دیگر روش‌ها مانند بخاری، رادیاتور، فن کویل و یا هر وسیله‌ی گرمایشی دیگری متفاوت می‌باشد. دستگاه‌های گرمایش از کف همان‌طور که از نامشان پیدا است، گرما را از طریق کف ساختمان به محیط اطراف و یا افراد انتقال می‌دهند و نحوه‌ی محاسبات، طراحی و اجرای آن نیازمند بهره‌گیری از نیروهای متخصص و باتجربه است.

 

آشنایی با انواع سیستم‌های گرمایش از کف

به‌طورکلی پیاده‌سازی سیستم گرمایشی از کف معمولاً به دو روش انجام می‌گیرد که یکی از آن‌ها سیستم گرمایش آبی و دیگری به روش برقی است که به تفضیل در باب هر یک از این سیستم‌ها در ادامه صحبت می‌کنیم.

 

۱. سیستم گرمایش آبی

به‌طورکلی در سیستم‌های گرمایش از کف آبی از شبکه لوله‌های آب با ضخامت‌هایی کمتر از دیگر لوله‌ها که در زیر پوشش کف ساختمان تعبیه‌شده‌اند و یک‌به‌یک پکیج یا موتورخانه، نیز مجهز می‌باشند، تشکیل‌شده است. در این روش معمولاً دمای آب توسط پکیج یا بویلر موتورخانه تنظیم می‌شود و با کم‌وزیاد کردن دمای آب می‌توان دمای محیط خانه را نیز تنظیم نمود.

 

بیشتر بخوانید: بانک اطلاعات ساختمان

 

درواقع باید در نظر بگیرید که سیستم گرمایش از کف آبی درواقع شبیه یک رادیاتور بزرگ در کف ساختمان عمل کرده و جالب است بدانید که می‌توان سیستم‌های گرمایش رادیاتور دیواری را با انجام برخی بازسازی‌ها و لوله‌کشی در کف ساختمان به سیستم گرمایش از کف آبی تبدیل کرد.

 

۲. سیستم گرمایش برقی

سیستم‌های گرمایش از کف برقی هم از یک شبکه المنت و یک منبع برق تشکیل‌شده است. درواقع تنظیم دما در این نوع از سیستم گرمایش برقی معمولاً توسط یک سویچ که بر روی دیوار نصب است، انجام می‌شود و می‌توان آن را در هر اتاق یا منطقه از ساختمان به‌دلخواه تغییر داد.

 

درگذشته برای اجرای سیستم برقی اقدام به المنت گذاری زیر پوشش کف ساختمان می‌کردند و سپس شبکه ایجادشده را به یک منبع برق وصل می‌کردند و سیستم راه‌اندازی می‌شد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های المنت تهیه‌شده‌اند که می‌توان آن‌ها را زیرپوشش‌هایی مانند پارکت قرار داده و از بازسازی و کنده‌کاری‌های مختلف جلوگیری کرد.

 

همچنین لازم به ذکر است که سیستم گرمایش از کف برقی یا سیستم‌های حرارتی الکتریکی معمولاً به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل:

 

 • فیلم حرارتی

این نوع از سیستم حرارتی الکتریکی نوعی فیلم حرارتی کربنی است که از آن در زیر پارکت و لمینت استفاده می‌شود و جنس آن پلی‌استر بسیار نازک می‌باشد. این سیستم از ترموستات قابل‌برنامه‌ریزی برخوردار می‌باشد. ازاین‌رو این امکان وجود دارد تعداد ترموستات‌ها را افزایش داده و آن را به بخش‌های گوناگون تقسیم‌بندی کرد. هم‌چنین امکان خاموش و روشن کردن آن به‌صورت خودکار نیز وجود دارد.

 

همچنین باید مطرح که این سیستم از طول عمر بالایی برخوردار بوده و امکان کنترل از راه دور آن نیز وجود دارد. همچنین مزایای این نوع از سیستم‌ها شامل:

 

1- فیلم‌های حرارتی ضخامت بسیار کمی دارند و نصب آن‌ها آسان می‌باشد.

2- سرعت گرم شدن آن‌ها بسیار بالا می‌باشد و امکان نصب پارکت بر روی آن‌ها وجود دارد.

3- قابلیت تنظیم دما به‌وسیله‌ی ترموستات را دارد.

 

• کابل حرارتی

به‌طورکلی کابل حرارتی نمونه‌ای دیگر از سیستم‌های حرارتی الکتریکی می‌باشد که استفاده از آن معمولاً در بخش مسکونی به چشم می‌خورد. استفاده از کابل‌های حرارتی به‌تنهایی می‌تواند فضای موردنظر را گرم نموده و نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی دیگر در ساختمان وجود ندارد.

 

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از کابل‌های حرارتی تنها در زیر کاشی و سرامیک امکان‌پذیر بوده و برخلاف فیلم‌های حرارتی که بدون واسطه امکان نصب پارکت بر روی آن وجود دارد، در این مدل ابتدا باید از یک لایه سیمان بر روی آن استفاده کرده و سپس نسبت به نصب سرامیک بر روی آن اقدام نمود.

 

آشنایی با مزایای سیستم گرمایش از کف

به‌طورکلی سیستم گرمایش از کف روشی نوینی از گرمایش است که با توجه به مزایای زیادی که در پی داشته است روزبه‌روز در حال گسترده شدن و محبوبیت است که به‌طور خلاصه این مزایا شامل:

 

• عمر مفید و بازده سیستم گرمایش بالا است و انرژی کمی نیز مصرف می‌کند.

• گرمایش در سیستم گرمایش از کف به‌طور یکنواخت‌تری نسبت به سایر روش‌های گرمایش در فضا صورت می‌گیرد.

• این سیستم باعث خشک ماندن کف و جلوگیری از تعریق آن در هنگام نفوذ هوای سرد می‌شود.

• هنگامی‌که این نوع از سیستم گرمایش در محلی اجرا شود سایر المان‌های دکوراتیو راحت‌تر جای‌گیری می‌شوند و فضای خانه از باب طراحی جدیدتر و به‌روزتر می‌شود.

 

آشنایی با نصب و اجرای سیستم گرمایش از کف

همان‌طور که در طول این مقاله نیز اشاره کردیم خرید و نصب این نوع از سیستم‌ها از تأمین‌کنندگان سیستم‌های گرمایش از کف همواره باید با نظارت و اجرای متخصصین امر انجام شود؛ اما جهت آشنایی شما با عزیزان با چگونگی اجرای این نوع از سیستم‌ها می‌توان مراحل کار را شامل بخش‌های زیر دانست که شامل:

 

۱. انتخاب محل کلکتور

به یاد داشته باشید که در هنگام اجرای این سیستم محلی مناسب برای قرارگیری جعبه کلکتور، در نظر بگیرید؛ این محل باید دسترسی خوبی به سیستم تأمین‌کننده گرمایش (پکیج یا موتورخانه) و فضای اجرای گرمایش داشته باشد. لازم به ذکر است که نصب جعبه کلکتور در ابتدای کار از این لحاظ دارای اهمیت می‌باشد که عملیات اجرای گرمایش از کف را آسان می‌کند.

 

۲. عایق‌کاری و زیرسازی کف

به‌طورکلی تمامی درزها باید عایق‌کاری شوند. درواقع فوم‌های عایق که وظیفه جلوگیری از انتقال حرارت و اتلاف انرژی را دارند معمولاً در جهت پایین و همچنین بستر اجرای لوله‌ها قرار داشته و در کف واحد و تا ارتفاع ۱۰ سانتی‌متری قابلیت پوشاندن دیواره‌ها را دارند.

 

۳. اجرای لوله‌کشی

اجرای لوله‌کشی اصلی‌ترین قسمت کار است. ابتدا برای شروع، لوله‌های پنج لایه که مناسب گرمایش از کف می‌باشند، به کلکتور بسته‌شده و در کف هر فضا به‌طور مجزا پهن می‌شوند. به‌طورکلی روش پهن کردن لوله‌ها به دو صورت حلزونی (دایره‌وار) و مارپیچی (ردیفی) و ترکیبی از این دو روش می‌تواند باشد که هر یک را در بخش زیر توضیح می‌دهیم.

 

روش دایره‌وار: 

لوله‌ها از طرفین به سمت وسط اجراشده و سپس از وسط به طرفین برگشته و به سمت کلکتور خروجی هدایت می‌شود.

 

روش ردیفی: 

لوله به‌صورت ردیفی بافاصله معین از سمتی به سمت دیگر اجرا می‌شود و در انتها به سمت کلکتور هدایت می‌شوند.

 

۴. بتن‌ریزی و اجرای کف‌پوش

 پس از پایان لوله‌کشی و تست سلامت و ایمنی سیستم گرمایش از کف، کار به اتمام رسیده و کف محیط را با بتن می‌پوشانند. جالب است بدانید که ضخامت بتن‌ها تنها ۲ تا ۴ سانتی‌متر بوده و بعدازآن می‌توان با استفاده از کف‌پوش مناسب (سرامیک، پارکت، موزاییک و...) محیط ساختمان را زیبا کرد.

 

نکات مهم در باب نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش از کف

• بدانید که در این نوع از سیستم‌ها نمی‌توان از اتصالاتی نظیر سه‌راهی در کف ساختمان استفاده نمود.

• به بتنی که برای بتن‌ریزی کف استفاده می‌شود باید روان کننده اضافه نمود، چراکه در غیر این صورت نمی‌تواند لوله‌ها را پوشش دهد.

• به یاد داشته باشید که لایه بتنی باید کاملاً خشک شود و به مدت یک هفته نباید در معرض بارهای سنگین قرار گیرد.

• لوله‌های سبز یا لوله‌های پلی‌پروپیلن برای تأمین گرمایش از کف گزینه مناسبی نیستند، چراکه ممکن است دچار ترک و یا نشتی شوند.

• به یاد داشته باشید که افزایش دمای این سیستم باید به‌گونه‌ای باشد که لایه بتنی، لوله‌های آب گرم و دیگ آب گرم دچار تنش حرارتی نشوند.

• لازم به ذکر است که بر روی کلکتور برگشت باید شیر هواگیری نصب گردد.

 

قیمت نصب و اجرای سیستم گرمایش از کف

حال که در طول این مقاله از سازه افزار با سازوکار این نوع سیستم گرمایشی بیشتر آشنا شده‌اید شاید برای شما جالب باشد که برآوردی و اطلاعاتی از هزینه نصب این سیستم را به دست آورید. به‌طورکلی لازم است بدایند که یکی از نکات مهم نصب این سیستم گرمایشی در منزل در نظر گرفتن عمق آن در کف زمین است.

 

در کنار این مسئله فاکتورهای دیگری نیز در امر برآورد قیمت بااهمیت می‌باشند، چراکه این عملیات با توجه به جنس لوله‌های استفاده‌شده در کف و هزینه اجرت و بسیاری از موارد دیگر همراه است. درواقع طبق داده‌های موجود در سال ۹۷ هزینه اجرای سیستم گرمایش از کف در هر مترمربع فضای مفید برای تجهیزات ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان بوده است. 

 

بنابراین اگر تصمیم دارید گرم کردن خانه را از کف انجام دهید ابتدا باید نظر بگیرید که خرید یک سیستم گرمایش از کف از تأمین‌کننده‌های مربوطه برای شما مناسب‌تر است یا هزینه‌های یک سیستم گرمایشی معمول صرفه اقتصادی بیشتری دارد؟

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------