سقف وافل و نحوه اجرای آنسقف وافل,سقف وافل چیست,اجرای سقف وافل

سقف وافل

 

سازندگان ساختمان ها در ساخت سازه های خود به دنبال امکاناتی می گردند که علاوه بر بالا بودن ایمنی در آن، ظاهری شکیل و زیبا نیز در محیط ایجاد کند‌. سقف های وافل با وجود همین ویژگی و مزیت های بسیار دیگر توانسته است استقبال مهندسان و سازندگان بسیاری را بدست بیاورد.

 

سقف وافل چیست؟ از سقف های وافل در ساختمان سازی و جهت کاهش بار اضافی موجود بر روی سقف استفاده می شود. سقف وافل به دو نوع مستطیلی و مربعی وجود دارد و به ترتیب به صورت دال یک طرفه و دو طرفه عمل می کند. قالب های این سقف به صورت تو خالی و غیر ماندگار است و پس از اتمام کار مجددا امکان استفاده از آن وجود دارد. مزیت ها و ویژگی های مثبت سقف های وافل باعث شده است تا مورد استقبال زیادی قرار بگیرد. در ایران نیز استفاده از این نوع سقف ها قدمت زیادی دارد. در ادامه به برخی از ویژگی های سقف های وافل می پردازیم، با کهن دک همراه باشید:

 

1) سقف های وافل عملکرد بسیار خوبی در مواجه با بار اعمال شده بر روی سقف، با هر دو وزن کم و زیاد دارند.

2) هم راستا بودن و گونایی خودکار، چیزی است که در این سقف به‌خوبی قابل مشاهده است.

3) اجرای کنترل ‌شده میلگردهای تقویتی

4) شیرابه بتن از میان قالب‌ها ریزش نخواهد کرد.

5) قالب‌ها به صورت معکبی شکل و توخالی

6) افزایش ایمنی در حین انجام کار

7) به دلیل دو طرفه بودن در چهار سمت دارای تکیه‌ گاه هستند.

8) پایین بودن هزینه‌ ها نسبت به سقف‌ هایی مانند کوبیاکس و یوبوت

9) سادگی و سهولت در روش اجر

10) اجرای کمتر مصالح

11) از جمله اقتصادی‌ترین سقف‌ها به شمار می‌رود.

 

قالب وافل

به طور معمول قالب وافل از جنس پروپیلن و در برخی موارد از جنس الیاف دار ساخته می شوند. قالب های با جنس پروپیلن سبب بالا رفتن دوام ، استحکام و مقاومت سازه می شوند که همین امر وزن سازه را کم می کند. زمانی که از وزن سازه کاسته می شود، ساختمان مقاومت بالایی در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله از نشان می دهد چرا که سازه های بتنی سنگین را در خود حذف کرده است.هم چنین قالب های سقف وافل یک بار مصرف نبوده و می‌ توان بعد از اتمام کار مجددا از آن استفاده کرد. زمانی که عمر قالب های وافل نیز به سر بیاید امکان بازیافت آن ها وجود دارد.

 

سقف وافل,سقف وافل چیست,اجرای سقف وافل

اجرای سقف وافل

 

اجرای سقف وافل

از ویژگی های اصلی و مثبت قالب های وافل سهولت در اجرا با کم ترین زمان ممکن است و جهت اجرای آن نیازی به تجهیزات خاص و افراد متخصص نیست. در ادامه با پنج مرحله اجرای سقف وافل آشنا می شویم.

 

مرحله اول زیر سازی قالب وافل

در مرحله اول زیر سازی قالب های وافل با تیرچه و بلوک انجام می گیرد. استفاده از تیرچه و بلوک به بالا بردن ایمنی در کار و پایین آمدن وزن سازه کمک می کند.

 

مرحله دوم چیدن قالب های وافل

با توجه به نقشه و طراحی صورت گرفته قالب ها به صورت یو شکل روی تخته و از قسمت پایین به یک دیگر متصل می شوند. در قسمت پایین یک دستگیره وجود دارد و با کمک آن ها به راحتی قالب ها را کنار یک دیگر قرار می دهند. نام این نوع از قالب ها، قالب های قفل دار است.

 

مرحله سوم آرماتور بندی در سقف

مرحله سوم، مرحله بسیار ساده و راحتی است که پس از چیده شدن قالب ها انجام می گیرد. در سقف های وافل آرماتور ها به سه نوع تحتانی، فوقانی و سنجاقی تقسیم می شوند که ابتدا تحتانی و تقویتی، سپس فوقانی و تقویتی و در آخر آرماتور های سنجاقی در محل خود قرار می گیرند.

 

مرحله چهارم ریختن بتن در سقف

به دلیل نبود هیچ گونه ماده زائد مانند قطعات یونولیت، عملیات بتن ریزی به بهترین شکل خود صورت می گیرد و بتن به خوبی قالب ها را می پوشاند. هم چنین بتن ریزی تنها در یک مرحله انجام می شود و ریسک های بعدی را کاهش می دهد.

 

مرحله پنجم خارج کردن قالب ها

در مرحله آخر با گذشت مدت زمان لازم، قالب ها را از سقف خارج می کنند. توجه داشته باشید که اگر قالب گوشه های تیزی داشته باشد خارج کردن آن سخت شده و مصرف بتن نیز افزایش پیدا می کند‌.

 

هزینه اجرای سقف های وافل

عوامل گوناگون و مختلفی با توجه به مراحل انجام کار و پروژه مورد نظر، بر هزینه و دستمزد اجرای سقف های وافل تاثیر می گذارد. از عوامل اصلی و اثر گذار می توان به ارتفاع هر یک از طبقات، طول دهانه ها یا همان ضخامت آرک،هزینه بتن و میلگرد و پلان سقف وافل اشاره کرد.

 

سقف وافل,سقف وافل چیست,اجرای سقف وافل

ویژگی های سقف وافل

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی