خرید لوازم اتش بازی در ایرانخرید لوازم آتش بازی در ایران برای جشن هایی مانند تولد، عروسی، نامزدی و چهارشنبه‌سوری امری جدا نشدنی از فرهنگ مردم است.  برای همین اصناف و مغازه دارانی که لوازم مهمانی و جشن ها را دارند باید لوازم آتش بازی کم‌خطر و ایمن را تهیه کنند و در اختیار مردم قرار دهند. تولده بزرگ‌ترین فروشگاه تولید و عرضه عمده لوازم آتش بازی کم خطر است و ایمن ترین لوازم را برای صاحبان اصناف در سراسر ایران فراهم کرده است. 

 

تاریخچه استفاده از لوازم آتش بازی در ایران

تاریخچه آتش بازی در ایران و جهان به گذشته های دور باز می-گردد. از آثار مربوط به سلسله‌هایی در دوران پیش از میلاد مسیح  می توان فهمید آتش بازی از آن دوران وجود داشته است. بسیاری از مردم در آن زمان اعتقاد داشتند که آتش بازی می‌تواند ارواح شیطانی را بیرون برده و شادی به وجود آورد. چینی ها اولین مردمانی بودند که در قرن هفتم میلادی موفق به کشف باروت و مواد آتش بازی شدند. 

 

از همان ابتدا آتش در میان آریایی ها عزیز بوده است. آن ها عقیده داشتند «آتش اساس و جوهر زندگی و هستی است» و فکر می-کردند که بین آتش و نباتات رابطه‌ای وجود دارد. همچنین اعتقاد داشتند، میان آتش و روح نیاکان ارتباط نزدیکی وجود دارد. آتش بازی در ایران هم از زمان ایران باستان، در شب چهارشنبه‌سوری، آخرین شب چهارشنبه سال انجام می شد. در دوران باستان در این شب آتش بزرگی روشن می کردند و آن را روشن نگه-می داشتند. آتش بازی در ایران علاقه مندان زیادی دارد، زیرا آتش و آتش بازی در روح ایران و ایرانی، از گذشته تا امروز، ارزش بسیار زیادی داشته و دارد.

 

 با گذشت زمان، شکل آتش بازی ها تغییر کرد و مشاغلی مانند باروت کوبی به وجود آمد.

 

افرادی که باروت کوبی می کردند درواقع کار تولید مواد محترقه انجام می دادند. فرزندان همان باروت کوبان قدیمی راه پدران خود را ادامه دادند و دو کارگاه کوچک ناری سپهر سپنتا و ناری گستر سپاهان شروع به کار کردند. با گذشت زمان و استقبال مردم وسایل آتش بازی مانند، فشفشه، آبشار های گرم و سرد و ... این دو کارخانه رشد کردند و امروز آن ها تولید کنندگان لوازم آتش بازی در ایران هستند. با گذشت زمان هنر آتش بازی پیشرفت کرده و با ترکیب برخی مواد نور های رنگی زیبا در آتش بازی ایجاد کردند.

 

امروزه در کشور، آتش بازی از گذشته پرطرفدارتر شده است، تا جایی که حتی در مهمانی ها، جشن ها و تولد های خانوادگی نیز از لوازم آتش بازی و نور افشانی استفاده می شود. همچنین در مراسم های بزرگی مانند پیروزی انقلاب اسلامی، عید نوروز و جشن تحویل سال، ولادت امامان و معصومین، اعیاد مذهبی و جشن های پیروزی تیم های مسابقاتی، سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی از لوازم آتش بازی برای شادی مردم استفاده می کنند. و در نهایت هنوز در چهارشنبه سوری، جشن باستانی ایرانیان، مردم آتش بازی می کنند و این مراسم اجدادی را زنده نگه می دارند.

 

آتش بازی و چهارشنبه سوری

آتش بازی و چهارشنبه سوری

 

شناخت و خرید لوازم آتش بازی 

برای خرید هر وسیله ای قبل از خرید باید انواع آن را شناخت. با توجه به انواع مختلف لوازم آتش بازی نیاز است قبل خرید انواع آن را شناخت تا متناسب با نیاز مشتریان خرید عمده را انجام داد. لوازم آتش بازی به طور کلی شامل لوازم آتش بازی زمینی و لوازم آتش بازی هوایی می شوند.

 

• لوازم آتش بازی زمینی: در این نوع آتش بازی، نور و بر روی زمین است و در آسمان نوری ایجاد نمی کند. لوازم آتش بازی زمینی خود به دو دسته آتش بازی سرد و گرم تقسیم  می شود.

 

- لوازم آتش بازی زمینی گرم

این لوازم شامل انواع آبشارها، دودهای رنگی، فرفره ها، فشفشه ها و فلاشرها می شوند و انواع مختلفی دارند. این لوازم در نورافشانی، ارتفاع، زمان سوزش و جلوه های بصری با هم تفاوت دارند. اگر آتش بازی  در فضای باز انجام نمی شود اصلاً خرید لوازم آتش بازی گرم خصوصاً آبشار مناسب نیست؛ زیرا گرمای زیادی ایجاد می کند و باعث سوختن بسیاری از وسایل اطراف خود می شود. 

 

- لوازم آتش بازی زمینی سرد

خرید لوازم آتش بازی سرد، برای فضاهای بسته مناسب است؛ زیرا با جریان الکتریکی یا باطری کار می کند. این لوازم بدون بو، دود و گرما است و خطرات احتمالی آن بسیار کم تر است. آتش بازی سرد مزایا و هزینه بیشتری نسبت به آتش بازی گرم دارد. 

 

• لوازم آتش  بازی هوایی: لوازم آتش بازی هوایی برای ایجاد نور آسمان استفاده می شود. خرید لوازم آتش بازی هوایی برای استفاده در فضای باز مناسب است؛ زیرا توپ-های حاوی موارد منفجره هستند و در آسمان شلیک می شوند. این مواد منفجره با روش های شوتینگ، موشک یا لانچر شلیک شده و در آسمان در یک ارتفاع مشخص، منفجر می شوند و نورهای زیبایی به وجود می آورند.

 

انواع لوازم آتش بازی برای محیط های مختلف ساخته شده تا شب-های مهم زندگی را به یاد ماندنی تر کنند.

 

لوازم آتش بازی و تنوع آن

انواع لوازم آتش بازی زمینی، هوایی، گرم، سرد، کهکشان و لانچر تولید می شوند. هر کدام روش استفاده و نگهداری خاص خود را دارند که در ادامه به اختصار توضیح داده شده است. انواع لوازم آتش بازی عبارت اند از: 

- آبشار گرم: آبشار گرم از لوازم آتش بازی زمینی است و نور و گرمای زیادی تولید می کند، به همین دلیل استفاده از آن در محیط بسته خطرناک است. این آبشارها در شکل های مختلف و با زمان های مختلف سوختن تولید می شوند. زمان سوختن آبشار های گرم، بسته به نوع آن، بین 25 تا 60 ثانیه طول می کشد.

 

- آبشار سرد: یک آتش بازی بدون آتش است. آبشار سرد از لوازم آتش بازی زمینی سرد است. این آبشار هیچ ماده مشتعل شونده ای ندارد و با جریان برق‌ کار می-کند؛ به همین دلیل می توان از آن در منزل، چندین بار استفاده کرد.

 

- دود رنگی: دود رنگی یا color smoke یکی از لوازم پرطرفدار آتش بازی است که دود غلیظ رنگی ایجاد می-کند. این وسیله از لوازم آتش بازی گرم است که در دو نوع زمینی و دستی تولید می شود. این وسیله معمولاً برای زیباتر کردن عکس ها و فیلم ها در مهمانی ها و مرسم استفاده می شود و تایم سوختن آن ها حدود 30 تا 40 ثانیه است.

 

- چرخونک و فرفره: این دو وسیله شباهت خیلی زیادی با هم دارند. این لوازم به دور خود می‌چرخند و می‌سوزند. فرفره و چرخونک ها از وسایل آتش بازی زمینی گرم هستند.

 

- مشعل: مشعل ها کمی بزرگ‌تر از فشفشه هستند و با روشن کردن فتیله آن می سوزند.

 

- فلاشر: فلاشرها لوازم آتش بازی زمینی هستند. فلاشرها قابلیت تا 30 بار چشمک زدن را دارند.

 

- کهکشان: کهکشان ها، لوازم آتش بازی هوایی محسوب می-شوند. کهکشان ها توپ هایی حاوی مواد منفجره هستند به وسیله یک لانچر به آسمان پرتاب می شود و تا ارتفاع 200 متری می روند و در آسمان منفجر می شوند. کهکشان-ها بعد از انفجار در آسمان جلوه زیبایی ایجاد می-کنند. کهکشان ها تعداد مشخصی شوت را شلیک می کنند. کهکشان ها در تعداد شوت ها متفاوت هستند.

 

- منور یا چلچله: چلچله نسبت به کهکشان صدای کمتری تولید می کند و بعد از شلیک یک خط نوری همراه با  صدای سوت ایجاد می کند. انفجاری از منور یا چلچله ایجاد می شود، کمتر از کهکشان است.   

 

آتش بازی کهکشان

آتش بازی کهکشان

 

لوازم آتش بازی بی‌خطر طبق دستور وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 

استفاده همه لوازم آتش بازی، بی‌خطر نیست و استفاده بسیاری از آن ها برای جشن ها طبق دستور وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو-های مسلح ممنوع شده است. طبق گفته اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، لوازم آتش بازی 40 گانه که به تشخیص وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح برای نور افشانی و استفاده مردم عادی در جشن ها خطرساز نیست، عبارت‌اند  از: 

 

- کهکشان: کهکشان 2 اینچ، کهکشان 2 اینچ پنج عددی (شلیک هم‌زمان)، کهکشان 2 اینچ سه عددی (شلیک هم‌زمان)، کهکشان 12 اینچ، کهکشان 10 اینچ (در افکت‌های مختلف قرمز، سبز، زرد، سفید، مختلط، نخل، چتر، بارانی، خورشید)، کهکشان 10 اینچ دو افکت، کهکشان 10 اینچ دو زمانه، کهکشان 7 اینچ، کهکشان 5 اینچ، کهکشان 5 اینچ ویژه، کهکشان 5 اینچ سه عددی (شلیک هم‌زمان)، کهکشان 4 اینچ، کهکشان 4 اینچ ویژه، کهکشان 4 اینچ ( پنج عددی شلیک هم‌زمان)، کهکشان 3 اینچ، کهکشان 13 اینچ ویژه، کهکشان 13 اینچ ویژه ( پنج عددی شلیک هم‌زمان)، کهکشان 2 اینچ ویژه و یک اینچ

 

- چلچله: چلچله20 میلی‌متری 36 شات، چلچله 20 میلی‌متری 72 شات، چلچله 20 میلی‌متری 7 شات، چلچله 20 میلی‌متری دستی، چلچله 20 میلی‌متری 5 عددی (شلیک همزمان)، چلچله 20 میلی‌متری 10 عددی ( شلیک هم‌زمان)، چلچله 20 میلی‌متری 25 عددی ( شلیک هم‌زمان)، چلچله 30 میلی‌متری، چلچله 40 میلی‌متری، چلچله 10 میلی‌متر

 

- آبشار: آبشار 90 میلی‌متر، آبشار 75 میلی‌متر، آبشار سرو، آبشار شقایق، آبشار رز، آبشار مینا، آبشار 30 میلی‌متری، آبشار 20 میلی‌متری، آبشار 15 میلی‌متری، آبشار دستی بزرگ، آبشار دستی کوچک، آبشار سرد دستی، آبشار سرد بزرگ، آبشار سرد کوچک، آبشار سرد (همراه با قید) ، آبشار بنفشه

 

- دود رنگی: دود رنگی، کهکشان دود رنگی

 

- مشعل: مشعل 6، مشعل 10، مشعل هشدار 20 دقیقه‌ای، مشعل هشدار اتوماتیک، مشعل آتش زنه 

 

- سایر: موشک، فرفره، پروانه کوچک، پروانه بزرگ، ، چرخ و فلک ، فشفشه این وزارتخانه 

 

ساخت و تولید داخلی، واردات و فروش عمده لوازم آتش بازی نام برده شده بدون مجوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ممنوع است. 

 

آتش بازی دود رنگی

آتش بازی دود رنگی

 

کلاس خطر لوازم آتش بازی چیست؟

وسایل آتش بازی برای حمل‌ونقل، با توجه به نوع خطرشان، بسته بندی و دسته بندی می شوند. هر دسته خطراتی دارد و قواعدی برای آن باید اجرا شود که توسط سازمان ملل تعیین می شود. دسته بندی این لوازم، بر اساس خطری که دارند صورت می گیرد. میزان خطر هر دسته با دو عدد و یک حرف مشخص می شود. 

 

عدد اول فاصله امن از ماده آتش‌زا را تعیین می کند. اگر این عدد 1 باشد، یک متر فاصله امن است، اگر این عدد 2 باشد، 5 متر فاصله امن است و اگر 3 باشد 20 متر فاصله امن است. اغلب لوازم آتش بازی، فاصله امن یک متر دارند و فقط لوازم آتش بازی های خیلی بزرگ کلاس 2 و 3 دارند. 

 

عدد دوم حجم آتش سوزی که لوازم مورد نظر ایجاد می‌کند را مشخص می کند. معمولاً برای آتش‌ بازی‌های کوچک تر این عدد ۳ است. برای انواع کهکشان های ۲۰ شوت و ۳۰ شوت و ... عدد ۴ استفاده می‌شود. حرف آخری مقدار سازگاری لوازم آتش بازی با گرما را مشخص می کند. این حروف از A تا G هستند. لوازم آتش بازی که در اختیار عموم مردم قرار می گیرد، این حروف G است.

 

کلاس خطر لوازم آتش بازی مجاز معمولاً 1/3G یا 1/4 G است. در قسمت اصلی جعبه های لوازم آتش بازی یک الماس نارنجی با شماره سازمان ملل وجود دارد که در داخل آن کلاس خطر محصول نوشته شده است. برای خرید لوازم آتش بازی و نگه‌داشتن آن ها در طولانی مدت، حتماً باید به این مشخصات توجه شود.

 

بزرگ‌ترین فروشگاه لوازم آتش بازی در ایران 

تولده یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه های لوازم آتش بازی در ایران است. سالن دارها، مغازه دارها و ... می توانند خرید منور، فشفشه آبشار سرد و.... خود را به صورت عمده با مناسب ترین قیمت و بالا ترین کیفیت از تولده تهیه کند. هر مصرف کننده ای که نیاز داشته باشد می تواند همین حالا از سایت تولده سفارش خود را ثبت کند و با خرید بالای یک میلیون از ارسال رایگان آن بهره مند شود. لازم است بدانید این فروشگاه بزرگ و معتبر برای خرید های کوچک و شخصی مناسب نیست.

 

فروشگاه «تولده»( https://tavalode.com )  با گذر زمان و با حمایت مشتریان وفادار خود، به گسترده ترین مرکز پخش عمده لوازم آتش بازی در سراسر ایران تبدیل شد. تولده علاوه بر پخش و فروش عمده و همکاری با برترین تولید کنندگان لوازم تولد در سراسر ایران، اقدام به تولید اختصاصی لوازم تولد کرده است.

 

در پایان

آتش از گذشته نزد ایرانیان باستان مقدس بوده و ستایش می شد. امروزه نیز آتش نزد مردم ایران عزیز است. البته هر انسانی از زیبایی و گرمای آتش لذت می برد. همین امر انسان ها را سمت ساخت وسایل آتش بازی برد تا زیبایی آتش را دوچندان کنند. اما خرید لوازم آتش بازی از هر جا جایز نیست. مغازه داران، سالن داران و اصنافی که به صورت عمده خرید لوازم آتش بازی انجام می دهند، باید از مراکز و فروشگاه های معتبر خرید کنند. فروشگاه های معتبر عمده فروش مانند تولده، مجوز های لازم را دارند و محصولاتشان با کیفیت است؛ زیرا امنیت جانی مصرف کننده ها برایشان اهمیت زیادی دارد. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------