برای کودکان خود هنگام خواب قصه بگوییدقصه کودکان,داستان کودکانه

داستان کودکانه

 

خواندن کتاب قصه و روایت داستان برای بچه ها حکایت دیروز و امروز نیست و بچه ها در ادوار مختلف به شنیدن داستان کودکانه علاقمند بوده و هیجان خاصی برای شنیدن آن داشته اند. از گذشته تا به امروز، کودکان دوست داشتند قبل از خواب به یک داستان و قصه کودکانه گوش کنند؛ علاقه به شنیدن داستان، به خصوص در کودکان رده سنی "الف" که هنوز مهارت خواندن و نوشتن را فرا نگرفته اند، به وفور دیده می شود. گوش دادن به یک داستان کودکانه آرامش بخش قبل از خواب، برای کودکان بسیار لذتبخش و مفید است.

 

شنیدن داستان منجر به ایجاد آرامش در خواب کودکان می شود و این آرامش از بروز بیخوابی و بدخوابی های احتمالی در کودک جلوگیری می کند. خواندن داستان هایی که روح کودک را آرام می کند و او را از هیجانات بیداری دور می کند و به آرامش خواب نزدیک می کند بسیار مفید است.

 

یک داستان کودکانه خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

نگارش داستان کودکانه همراه با تصویر برای بچه ها، درک مطلب داستان را برای کودکان ساده تر می کند. با نشان دادن تصاویر داستان به کودک، در حین روایت داستان برای او، تصویر سازی ذهنی کودک از داستان را برای او سهل تر شده و با سرعت بیشتری با قصه ارتباط برقرار می کند.

 

موضوع داستانی که می خواهید برای کودک خود بخوانید، بسیار اهمیت دارد. اولین نکته در انتخاب موضوع متناسب بودن مضامین داستان با رده سنی کودک شماست؛ نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، تناسب داستان با علایق و سلیقه کودک شماست.

 

سعی کنید داستان هایی که برای کودک خود انتخاب می کنید، با علایق و هیجانات او همسو باشد؛ این کار منجر به ایجاد انگیزه در کودک برای دنبال کردن داستان کودکانه می شود.

 

طولانی بودن محتوای داستان های کودکان، کلافگی و خستگی بچه ها را به دنبال دارد. محتوای متنی قصه های کودکانه بهتر است بین 16 تا 20 صفحه باشد. کودکان ذاتا تمرکز ذهنی پایینی دارند و این حواس پرتی در آن ها باعث می شود تا دوست نداشته باشند مدت طولانی ذهنشان را درگیر یک داستان کنند؛ به همین سبب دنبال کردن داستان های کوتاه کودکانه برای آن ها جذاب تر است.

 

برای دسترسی به داستان های کودکانه متنوع و مفید برای فرزندان خود می توانید به سایت  voolak.comمراجعه نمایید. وولک سرشار از داستان های مفرح و آموزنده برای کودکان است. قصه های وولک در فرمت های متنی، صوتی و تصویری برای شما عزیزان قابل دسترسی می باشند.

 

قصه کودکان,داستان کودکانه

قصه کودکانه

 

 

 

مناسب ترین زمان برای روایت داستان کودکانه

ایجاد عادت کتاب خوانی در کودکان در هر زمان از روز اتفاق بیفتد، شایسته و نیکو است. بهترین زمان کتاب خواندن برای بچه ها، زمانی است که کودک تمرکز، انگیزه و حوصله ی کافی برای شنیدن داستان را داشته باشد. برخی از کودکان در ساعات ابتدایی روز و بیداری خود این تمرکز را دارند، دسته ای دیگر در ساعات میانی روز برای شنیدن داستان کودکانه آمادگی دارند و دسته ای دیگر در ساعات پایانی روز، یعنی بعد از انجام تمامی بازی ها و فعالیت های خود و قبل از خواب به آمادگی لازم برای شنیدن یک داستان جذاب و شنیدنی می رسند، لذا تعیین مناسب ترین زمان برای روایت داستان تا حد زیادی به شخصیت کودک وابسته است.

 

قصه کودکان,داستان کودکانه

خواب کودکان

 

اگر در طول روز برای کودک خود داستان می گویید؛ سعی کنید از مضامین شاد و مفرح و انرژی بخش در خلق و روایت داستان کودکانه استفاده کنید اما اگر به دنبال قصه ای هستید که در ساعات پایانی شب و قبل از خواب برای کودک روایت کنید، داستان هایی که دارای مضامینی آرام هستند، مناسب ترند.

 

خواندن داستان های شبانه برای کودکان تاثیر بسیار زیادی در خواب کودکان دارد. روایت داستان های پر تنش و استرس زا قبل از خواب برای کودکان، منجر به بروز بدخوابی و بیخوابی در کودکان شده و احتمال ایجاد اختلالاتی نظیر کابوس و شب ادراری را در کودک افزایش می دهد. داستان های قبل از خواب کودک باید او را برای خواب آماده کرده و آرامش ذهنی را برای او ایجاد کند. انتخاب داستان های رمانتیک و همراه با پایان خوش برای قبل از خواب کودکان، به آرامش ذهنی و روحی آن ها کمک می کند.

 

وجود آرامش در خواب کودکان نکته ای بسیار مهم و قابل بررسی و تاثیر گذار در رشد شخصیت کودک شما می باشد.کودکی که خواب ناآرامی دارد، در بیداری مدام بهانه می گیرد و نق می زند و برای بازی و سرگرمی نیز تمرکز و انرژی کافی را ندارد؛ لذا ناآرامی در خواب کودکان به بیداری آن‌ها نیز رخنه کرده و منجر به سلب حوصله از کودک، والدین و مربیان او می شود. در صورت تداوم ناآرامی خواب در کودک خود با وجود خواندن داستان و انجام فعالیت های آرام بخش قبل از خواب،  بهتر است برای درمان این اختلال حتما به روانشناس کودک مراجعه کنید. تیم وولک داستان های کودکانه متعددی متناسب با شب و ساعات قبل از خواب کودکان تالیف کرده اند. داستان هایی که مضامین آرامش‌بخش و مفیدی دارند و کودک شما با شنیدن آن ها به خوابی آرام و لذتبخش فرومی رود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------