شرایط اقامت در فرانسهشرایط اقامت در فرانسه,اقامت در فرانسه

شرایط اقامت در فرانسه

 

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به‌دلایلی مانند مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینۀ تحصیل و زندگی، امنیت شغلی، امکان راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف و کیفیت مطلوب آموزش و پژوهش تمایل دارند به کشور فرانسه مهاجرت کنند. تحصیل در فرانسه و مهاجرت به این کشور باعث می‌شود دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی به فکر اقامت دائم بیفتند و شغل دلخواه و مرتبط با مدرک تحصیلی‌شان را بیابند. شرایط اقامت در فرانسه برای تحصیل و اشتغال متفاوت است و تمامی افراد با‌توجه‌به هدفشان اطلاعات لازم را باید به‌دست آورند.

 

در این مقاله پس از بررسی مزایای زندگی در فرانسه، دربارۀ شرایط اقامت فرانسه و  مدارک موردنیاز برای اقامت در این کشور توضیحاتی خواهیم داد. قبل از هر موضوعی، به این نکته باید اشاره کنیم آن دسته از علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه که مدرک زبان ندارند، با شرکت در دوره‌های زبان فرانسوی برای دانشگاه‌های این کشور یا دانشگاه‌های کبک می‌توانند اقدام کنند و این راه را به چشم میان‌بری برای تحصیل در کانادا در نظر بگیرند.

 

مزایای زندگی در فرانسه

دانشجویان بین‌المللی با تحصیل در فرانسه از مزیت‌هایی همچون سیستم آموزشی استاندارد و تعادل در کار و زندگی و مراقبت‌های درمانی برخوردار خواهند شد و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه، در این کشور می‌توانند اقامت و در شغل‌ مرتبط با مدرک تحصیلی‌شان فعالیت کنند. در‌ادامه، با برخی از مزیت‌های زندگی و تحصیل در فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

سیستم آموزشی

سیستم آموزش عالی فرانسه یکی از سیستم‌های آموزشی کارآمد اروپاست و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه‌ مطلوبی دارند و دانشجویان با تحصیل رایگان در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی فرانسه، می‌توانند از امکانات مطلوب آموزشی و پژوهشی در کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، سمینارها و سخنرانی‌های رشتۀ مدنظرشان نیز استفاده کنند.  

 

تعادل در کار و زندگی

یکی از موضوع‌های مهم برای دانشجویان فرانسوی‌ کارکردن در‌کنار فعالیت‌های روزمره و تفریح است. به‌عبارت‌دیگر، آنان برای زندگی راحت‌تر کار می‌کنند، نه اینکه با هدف کارکردن زندگی کنند. فرانسوی‌ها می‌دانند چگونه بین زندگی و کارشان تعادل ایجاد کنند و از زندگی‌کردن لذت ببرند. در‌حقیقت، یکی از دلایل تعطیلی مغازه‌ها و دیگر مکان‌های خدمات‌رسانی فرانسه در ساعت ۱۹ این است که کارمندان علاوه‌بر کارکردن، از بودن کنار خانواده و دوستانشان لذت ببرند.

 

مراقبت‌های درمانی

مراقبت‌های درمانی در فرانسه علاوه‌بر کیفیت عالی مقرون‌به‌صرفه‌اند. شهروندان کشور فرانسه از مزایایی نظیر آزمایش‌های ماهانۀ رایگان و داروهای نسبتاً ارزان و یا رایگان بهره‌مند می‌شوند. همچنین، بخشی از درآمد ماهانه‌شان به ‌حساب بیمۀ سلامت واریز می‌شود و بدون پرداخت هزینه نزد دکتر مرتبط می‌توانند بروند.

 

شرایط اقامت در فرانسه,اقامت در فرانسه

اقامت در فرانسه

 

شرایط اقامت در فرانسه

اگر فردی غیراروپایی بخواهد بیش از سه ‌ماه در فرانسه بماند، اجازۀ اقامت باید داشته باشند؛ زیرا اجازۀ اقامت برای افراد غیراروپایی ضروری است. برخلاف ویزا که در کشور مبدأ اخذ می‌شود، اجازۀ اقامت فقط در کشور فرانسه به‌‌ثبت می‌رسد. نکتۀ مهم دربارۀ اخذ اقامت فرانسه این است که افراد دارای ویزای بلندمدت فرانسه مشمول شرایط دریافت اجازۀ اقامت می‌شوند و داشتن ویزای کوتاه‌مدت برای اخذ آن کافی نیست.

 

مدارک موردنیاز برای اجازۀ اقامت فرانسه

مدارک موردنیاز برای دریافت اجازۀ اقامت فرانسه به نوع اقامت بستگی دارد؛ بااین‌حال، مدارک عمومی برای دریافت اجازۀ اقامت عبارت‌اند از: ۱. اصل و رونوشت گذرنامه و ویزای بلندمدت معتبر؛ ۲. گواهی تولد به‌همراه ترجمۀ معتبر به ‌زبان فرانسوی (مترجم رسمی در کشور مبدأ یا سفارت کشور مبدأ در فرانسه باید آن را ترجمه کند)‌؛ ۳. اصل و رونوشت مدرک سکونت مثل وضعیت اقامت و رسید اجاره‌بها و قبض برق؛ ۴. وضعیت حقوق (کارمندان مدرکی برای اثبات اشتغالشان و مدرکی مرتبط با آخرین حقوق دریافتی و غیرکارمندان یا افراد اخراجی از محل کارشان مدرکی گواه بر تمکّن مالی مناسب برای زندگی در فرانسه باید ارائه دهند)؛ ۵. بیمۀ درمانی یا بیمۀ پزشکی؛ ۶. دو قطعه عکس هم‌اندازه با عکس گذرنامه.

 

ناگفته نماند در فرایند ارائۀ مدارک اگر مدرکی به‌ زبان فرانسوی نباشد، حتماً ترجمه‌ای معتبر از آن باید ارائه شود. بعد از ارائۀ تمام مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت فرانسه، متقاضیان رسیدی دریافت خواهند کرد که به آنان امکان می‌دهد تا زمان دریافت کردن یا نکردن اجازۀ اقامت فرانسه در این کشور بمانند.

 

انواع اقامت فرانسه

بی‌شک اهداف افراد برای دریافت اجازۀ اقامت فرانسه مشترک نیست و اجازۀ اقامت انواع مختلفی دارد. درادامه، برخی از انواع رایج اجازۀ اقامت در فرانسه را معرفی خواهیم کرد.

 

اجازۀ اقامت موقت

اجازۀ اقامت موقت (Carte de séjour temporaire, CST) به افراد امکان می‌دهد که حداکثر یک سال در این کشور اقامت کنند. این نوع اجازۀ اقامت تمدیدشدنی است و انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها بدین‌شرح است:

 

دانشجویی

دانشجویان غیراروپایی علاقه‌مند به ‌تحصیل در فرانسه ویزای دانشجویی باید بگیرند. برای این منظور، آنان از‌طریق کنسولگری فرانسه یا کامپوس‌فرانس باید اقدام کنند. 

 

خویش‌فرمایی

این نوع ویزا به افراد اجازه می‌دهد فعالیت‌های تأییدشدۀ دولت فرانسه را انجام دهند.

 

تجارت

این نوع ویزا به افراد اجازه می‌دهد در زمینۀ تجارت یا فعالیت‌های بازرگانی مشغول کار شوند. برای انجام تجارت مانند ویزای خویش‌فرمایی، دولت فرانسه این امتیاز را به دارندگان ویزای تجارت باید اعطا کند.

 

علمی

این ویزا برای بسیاری از محققان و دانشمندان و استادان اهمیت دارد؛ زیرا به آنان امکان می‌دهد برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی یا تدریس در دانشگاه اقامت فرانسه را بگیرند. متقاضیان برای دریافت این نوع ویزا از مؤسسه‌ای تحقیقاتی یا دانشگاه مدرکی گواه بر صلاحیت علمی باید ارائه دهند. این مدرک مدت زمان اقامت آنان در فرانسه را نیز باید نشان دهد.

 

اجازۀ اقامت دائم

اجازۀ اقامت دائم (Carte de résident, CR) نوع دیگری از اجازۀ اقامت فرانسه است و بسیاری از افراد به‌دنبال دریافت آن هستند. اجازۀ اقامت دائم ده سال اعتبار دارد و تمدیدشدنی است و به افراد امکان می‌دهد دائم در این کشور زندگی کنند. آن‌ دسته از افراد اروپایی که پنج سال یا بیشتر در فرانسه زندگی کرده‌اند، حق دارند اجازۀ اقامت دائم را بگیرند. ناگفته نماند متقاضیان غالباً برای اخذ این مجوز به ثابت‌کردن توان مالی و وضعیت اشتغالشان نیازی نخواهند داشت.

 

اجازۀ اقامت مشروط

اجازۀ اقامت مشروط (Provisional Stay Permit) نوع دیگری از اجازۀ اقامت در فرانسه محسوب می‌شود که ویژۀ افراد غیرفرانسوی‌ای است که به‌طور قانونی اجازه ندارند در این کشور به زندگی‌شان ادامه دهند. برای مثال، کسانی که ویزا یا اجازۀ اقامتشان منقضی شده است؛ اما به‌دلایلی مانند مسائل پزشکی یا دلایل دیگر این کشور را نمی‌توانند ترک کنند، این نوع از اجازۀ اقامت حداقل یک ‌ماه برایشان معتبر است و افراد با داشتن آن اجازۀ کار موقت را نیز می‌توانند بگیرند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------