نردبان جنجال برانگیز در یک کلیسا (+تصاویر)اخبار,اخبارگوناگون,کلیسا

شش گروه مسیحی این کلیسا را به حال خود گذاشته و ترک کرده اند و نردبان درست مثل همان قرن هجدهم سر جایش مانده و حرکت داده نشده است و هر گونه تغییر در کلیسا حتی ساده مثل جا به جایی وسایل کوچک کلیسا منجر به جنجال و تنش بین شش گروه مسیحی خواهد شد.

 به گزارش تابناک باتو،  چند قرن پیش وقتی نردبان چوبی را در کنار یکی از دیوارهای کلیسای قیامت در قدس اشغالی قرار می دادند، به ذهن هیچ کسی نمی رسید که این نردبان تا زمانی نامعلوم در آنجا بماند. این نردبان به طور مطلق قداستی برای کلیسا ندارد، پس چرا جا به جا کردن نردبان چوبی تکیه داده شده به دیوار کلیسا اقدامی ممنوعه است؟!

جا به جا کردن نردبان باعث بروز آشوب خواهد شد و ممکن است منجر به درگیری های دینی شود.

 

اخبار,اخبارگوناگون,کلیسا


تاریخ ساختمان که کلیسای (مقبره مقدس) را در بر می گیرد به قرن چهارم میلادی بازمی گردد و اهمیت آن به این جهت است که مسیحیان ایمان دارند به این که کلیسای قیامت جایی است که مسیح در آنجا به صلیب کشیده شده و همچنین مکانی است که در آنجا به زندگی برانگیخته شد و این دو اتفاق در دین مسیحیت مهم و مقدس است. در طول تاریخ نزاع های فراوانی بین طوایف و گروه های مختلف مسیحی برای مالکیت شرعی این کلیسا رخ داده است.

در قرن هجدهم میلادی شش گروه و طوایف مسیحی به راه حل میانه ای دست یافتند. رومیان ارتدوکس، ارتدوکس های ارمنی، روم کاتولیک، قبطی های ارتودوکس، سریانی های ارتودوکس و ارتودوکس های اتیوپی به مصالحه رسیدند که مالکیت این کلیسا بین همه آنها مشترک است و براساس مصالحه هر گونه تغییر در کلیسا باید با توافق و تأیید همه گروه های مسیحی یاد شده انجام شود.
 

اخبار,اخبارگوناگون,کلیسا


این توافقنامه بیش از ٢٥٠ سال تا به امروز اجرا شده است و به همین دلیل، کلیسا هر گونه ایجاد تغییر یا ترمیم را متوقف و مسئولان برای پرهیز از هر نوع تنش بین گروه ها تغییر در ساختمان کلیسا را رها کرده اند.

شش گروه مسیحی این کلیسا را به حال خود گذاشته و ترک کرده اند و نردبان درست مثل همان قرن هجدهم سر جایش مانده و حرکت داده نشده است و هر گونه تغییر در کلیسا حتی ساده مثل جا به جایی وسایل کوچک کلیسا منجر به جنجال و تنش بین شش گروه مسیحی خواهد شد. باید همه به این توافقنامه که هنوز لازم الاجراست پایبند باشند؛ برای مثال در سال ۲۰۰۲ میلادی یک راهب قبطی صندلی را در کلیسا جا به جا کرد تا در سایه بنشیند و از آنجا که این صندلی به شش گروه مسیحیان تعلق داشت جنگی بین راهبه ها رخ داد و چند تن از آنها آسیب دیدند.


در سال ۲۰۰۸ میلادی هم کشیش های ارمنی یک مراسم دینی برگزار کردند و به کشیش یونانی اجازه مشارکت ندادند؛ این اتفاق باعث آشوب و جنجال شد. در حقیقت هیچ کسی دقیق نمی داند، این نردبان چرا و توسط چه کسی در این قسمت از کلیسا قرار داده شده است، ولی برخی بر این باورند که به بیش از سیصد سال پیش بازمی گردد و در یکی از عکس های به جای مانده از سال ۱۷۲۸ ميلادی هم این نردبان را می بینیم.

در سال ۱۹۶۴ میلادی پاپ دستور داد تا نردبان سر جایش بماند تا کلیسای کاتولیک و ارتودوکس با هم متحد شوند و این دستور یعنی اینکه کاتولیک ها امروز اجازه ندارند تا نردبان را جا به جا کنند.

اخبار,اخبارگوناگون,کلیسا


بسیاری این نردبان چوبی را نمادی از اختلاف بین گروه های مسیحی می دانند و به آن لقب (نردبان غیر قابل حرکت) داده اند.

در سال ۱۹۹۷ شخصی توانسته بود با نفوذ به کلیسا و از طریق پنجره نردبان را بدزدد اما به نظر می رسد پس از گذشت چند هفته پشیمان شد و آن را به کلیسا بازگرداند. یک بار هم در سال ۲۰۰۹ نردبان برای نظافت جا به جا گردید اما دوباره به سر جایش بازگردانیده شد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------