انواع دربانواع در ورودی ساختمان,انواع درب

انواع درب ساختمان

در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع درب های ساختمانی بپردازیم. و با دسته بندی های اصلی و مزایا درب های مختلف آشنا شویم.

دسته بندی درب ها بر اساس تعداد بازشو

یکی از روش های دسته بندی، بررسی تعداد بازشو های درب است . در این روش به قسمت هایی که متحرک هستند و قابلیت باز و بسته شدن داشته باشند " لنگه " و به قسمت های ثابت و بدون حرکت  "کتیبه " گفته می شود . کتیبه ها می توانند با توجه به شرایط و فضای موجود درب در طرفین ، بالا و یا حتی بین دو لنگه بازشو قرار بگیرند.

 

در برخی درب ها یک لنگه کوچک تر از حد استاندارد (معمولا نصف عرض لنگه و یا کمتر) وجود دارد که صرفا در مواقع مورد نیاز ( زمانی که برای عبور جسم حجیم از درب به فضای بیشتری نیاز باشد ) قابلیت باز شدن دارد . به این قسمت ها که قابلیت باز شدن در صورت لزوم را دارند ولی از نظر ابعاد کوچکتر از لنگه هستند ، اصطلاحا  " نیم لنگه " گفته می شود .

 

طبق این توضیحات درب ها از لحاظ تعداد بازشو به دسته های: یک لنگه، یک و نیم لنگه، یک لنگه و یک کتیبه، یک لنگه و دو کتیبه ، دو لنگه، دو لنگه و کتیبه میانی، دو لنگه و دو کتیبه و .... تقسیم بندی می شوند. لازم به ذکر است. در تمام دسته های فوق امکان اضافه شدن یک یا چند کتیبه فوقانی نیز وجود دارد.

 

دسته بندی درب ها بر اساس نحوه باز و بسته شدن ( مکانیزم ) 

شیوه باز و بسته شدن ( مکانیزم ) درب یکی از ویژگی های مهم و تاثیر گذار در عملکرد درب می باشد . این نکته یکی از نکات پر اهمیتی است که باید مصرف کننده به هنگام خرید به آن دقت نماید . در زمان انتخاب نحوه باز شدن درب ها می بایست علاوه بر راحتی کاربر هنگام تردد ، به نکات مهمتری نیز توجه نمود . این نکات می تواند شامل: کاربری فضا، محدودیت های فضایی موجود ، میزان و حجم تردد ها و در برخی موارد حتی ابعاد درب باشد.

 

حال با هم به معرفی و بررسی انواع مکانیزم های عملکردی درب ها ، همانند ؛ لولایی ، ریلی ( کشویی ) کف گرد و دو طرفه ، می پردازیم.

 

•  درب لولایی

لولا قطعه ای ایست که برای ایجاد اتصال بین دو قطعه دیگر استفاده می شود . اتصالی که طی آن دو قطعه می توانند حول محور لولا دوران یا حرکت داشته باشند.

 

درب لولایی پرکاربرد ترین گروه این دسته بندی به شمار می آید. عملکرد درب لولایی به صورت یک طرفه بوده ، یعنی یا به سمت داخل و یا به سمت خارج فضا باز می شود. هنگام انتخاب درب لولایی باید به این نکته دقت داشت که در جهت باز شو ( هم اندازه عرض لنگه ) فضا برای چرخش و پارک شدن درب نیاز است.

 

نگرانی که معمولا در مورد درب لولایی وجود دارد ، بحث افتادگی درب بر اثر گذشت زمان است . متاسفانه در صورتی که لولا ها متناسب با وزن و ابعاد درب انتخاب نشده باشد درب به مرور زمان دچار افتادگی می شود . میزان افتادگی درب می تواند از چند میلی متر تا تا چند سانتی متر متغیر باشد . در برخی موارد حاد بر اثر افتادگی زیاد ، درب هنگام باز و بسته شدن با زمین برخورد می کند . و یا بعضا مانع باز شدن کامل درب می شود و عملا کارکرد درب دچار اختلال می شود . در خصوص درب لولایی با تقویت لولا ها و یا افزایش تعداد لولا و حتی در مواردی خاص ، طراحی و تولید لولا های سفارشی ، می توان درب های بزرگتر و سنگین تر را نیز ساپورت کرد.

 

• درب ریلی یا درب کشویی

درب کشویی بیشتر در کشور های آسیای شرقی طرفدار دارد . بر خلاف درب های لولایی این دسته از درب ها برای باز شدن به طرفین ( چپ یا راست ) حرکت می کنند . پس نیازی به وجود فضای آزاد پشت درب ریلی نیست. اما برای باز و بسته کردن این درب ها به مسیری آزاد ( بدون مانع و شیب ) هم اندازه ( یا بیشتر ) با عرض لنگه بازشو در سمت چپ یا راست درب ( با توجه به جهت حرکت لنگه ) نیاز داریم.

 

به صورت کلی درب های کشویی به دو صورت ؛ دستی و اتوماتیک ( مکانیکی ) تولید و عرضه می شوند. درب های نفر رو اتوماتیک در ایران  با نام درب اسلایدینگ نیز شناخته می شود .  معمولا درب های اسلایدینگ برای مراکزی با تردد بالا مانند کاربری  های ادارای ، تجاری ، آموزشی و غیره استفاده می شود. 

 

البته همانند درب های لولایی، به عنوان درب ماشین رو نیز قابل طراحی و ساخت هستند . به جهت انتقال کامل وزن این نوع درب ها به زمین، امکان تولید درب های عریض تا 600 سانتی متر ( به شرط موجود فضای مناسب ) فراهم می باشد . لازم به ذکر است درب های ریلی کشویی نیز امکان اتصال به موتور و حرکت با جریان برق را دارند .

 

• درب دو طرفه

این سبک از درب ها با نام درب باد بزنی ( رفت و برگشت ) نیز شناخته می شوند . مزیت این درب ها نسبت به درب لولایی سهولت تردد کاربر است. شخص برای عبور از درب دو طرفه هنگام ورود و خروج فقط کافی است درب را فشار بدهند. در مکانیزم این درب ها با توجه به شرایط ، میزان تردد و نیاز های کاربران، می توان از لولای و یراق آلات مخصوص درب کفگرد و یا از لوله های باد بزنی (با شباهت بسیار به لولاهای یک طرفه)  استفاده نمود. نکته قابل توجه در خصوص این درب ها نیاز به فضای آزاد برای چرخش درب در داخل و بیرون فضا است. (عملا این گروه از درب ها به فضای بیشتری برای باز و بسته شدن احتیاج دارند.) درب دو طرفه بیشتر برای مراکز فروشگاهی با تردد متوسط توصیه می شود.

 

در این مقاله با مکانیز های پرکاربرد درب های ساختمانی، آشنا شدیم. البته درب هایی با مکانیزم و عملکرد های مختلف دیگر و بعضا به صورت سفارشی نیز طراحی و تولید می گردند. صنایع فلزی پاتیران یکی از مجموعه های بنام و باسابقه در ساخت سفارشی انواع درب های استنلس استیل با طرح های مختلف و تیز ابعاد اختصاصی می باشد. برای بازید از محصولات این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی