10 نوع از زیباترین گیاهان آپارتمانی که جذابیت محل کار و خانه شمار را دوچندان می کندگیاهان آپارتمانی,انواع گیاهان آپارتمانی

انواع گیاهان آپارتمانی

 

گونه‌های مختلف گیاهان آپارتمانی در سرتاسر دنیا بسیار متنوع هستند که بسیاری از آنها جلوه خیره کننده‌ای داشته و می‌توانند زیبایی خانه و محل کار شما را دوچندان کنند. در اینجا به معرفی 10 نوع از زیباترین گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم که شاید تا به حال کمتر اسمی از آنها به گوش شما رسیده باشد اما مقاومت کردن در مقابل زیبایی شان امری بیهوده بوده و انتخاب بین آنها در هنگام خرید کاری بسیار سخت می‎‌باشد.

 

1. گیاه آپارتمانی فیلودندرون نوع برکین

فیلودندرون برکین یک گیاه خانگی منحصربه‌فرد و کمیاب بوده که جز خانواده Araceae محسوب می‌شود.

 

برگ‌های این گیاه حالت گرد داشته و با خطوط خارق‌العاده‌ای تزئین شده است به طوری که انگار فرشتگان روی برگ‌های این گیاه زیبا نقاشی کشیده‌اند.

 

فیلودندرون برکین از زیباترین گیاهان آپارتمانی موجود است که دارای سرعت رشد بسیار کندی بوده و زادگاه آن نقاط گرمسیری و بارانی می‎‌باشد و در شرایطی که دما بالا، نور غیر مستقیم و رطوبت محیطی در حد متوسط باشد بهترین عملکرد خود را خواهد داشت.

 

با توجه به شرایطی که برای پرورش فیلودندرون برکین اشاره شد می‌توان گفت نگرانی برای نگهداری این گیاه زیبا در خانه نداشته باشید و نیازی نیست برای آن خانه خود را به گلخانه تبدیل کنید.

 

برای تامین رطوبت گیاه می‌توانید مقداری سنگ ریزه را روی زیر گلدانی گیاه به طور یکنواخت پخش کنید و با قرار دادن گلدان گیاه بر روی سنگ ریزه‌ها، توسط آب اضافی حاصل از آبیاری، رطوبت اطراف گیاه را به آسانی افزایش دهید.

 

همچنین دمای ایده‌آل برای نگهداری فیلودندرون برکین همان دمای خانه بوده و شما نیازی به تغییر دمای خانه خود برای نگهداری این گیاه ندارید.

 

برای ترغیب گیاه به رشد حداکثری بهتر است فیلودندرون برکین در معرض نور غیر مستقیم خورشید نگهداری شود و نور توسط پرده پنجره برای گیاه فیلتر شود.

 

این گیاه نیاز به خاکی دارد که همیشه مرطوب باشد (نه به حالت غرقاب) اما از آبیاری زیاد خاک گلدان باید جدا خودداری شود زیرا در صورت آبیاری بیش از حد، ریشه‌های گیاه پوسیده شده و برگ‌های فوق العاده زیبای آن از بین خواهند رفت.

 

گیاهان آپارتمانی,انواع گیاهان آپارتمانی,فیلودندرون برکین

فیلودندرون برکین

 

2. گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا نوع تینکه

تینکه یکی از انواع گیاه فیکوس بوده که به عنوان فیکوس الاستیکا در این خانواده شناخته می‌شود. این فیکوس زیبا دارای برگ‌های ضخیم و چرم ماننده بوده که سبزی برگ‌هایش خیلی هم تیره نیست اما در عوض برگ ها توسط خطوط متنوعی از رنگ های سفید و سفید مایل به صورتی احاطه شده اند.

 

پرورش و نگهداری از فیکوس تینکه بسیار آسان بوده و زحمت چندانی برای شما ندارد و تنها به علت حساسیت گیاه نسبت به نوسانات دمایی نباید محل نگهداری را در کنار سیستم های گرمایشی و سرمایشی در نظر بگیرید.

 

3. گیاه آپارتمانی هویا کارنوزا

هویا کارنوزا یک دیگر از زیباترین گیاهان آپارتمانی می‌باشد. برگ‌های گیاه آپارتمانی هویا کارنوزا مومی، ضخیم و براق بوده و توسط خطوطی به رنگ های صورتی و سفید در لبه‌های برگ تزئین می‌شود.

 

هویا کارنوزا نسبت به کم آبی بسیار مقاوم بوده و در صورتی که زمان آبیاری گیاه را فراموش کنید، از شما دلگیر نخواهد شد اما در نقطه مقابل، گیاه نسبت به آبیاری بیش از حد بسیار حساس بوده و سریعا به آن واکنش منفی نشان می‌دهد.

 

برای جلوگیری از سوختگی و زرد‌شدن برگ‌های این گیاه زیبا باید نور محل نگهداری هویا کارنوزا در خانه غیر مستقیم باشد تا هم گیاه رشد مناسبی داشته و هم با گلدهی خود، باعث خوشحالی شما شود.

 

هویا کارنوزا مانند تمامی گیاهان آپارتمانی دیگر باید ماهانه یکبار در فصل رشد توسط کودهای ملایم و کامل آپارتمانی تغذیه شود تا عناصر مورد نیاز رشد گیاه به خوبی توسط ریشه‌ها جذب شده و به دیگر نقاط گیاه انتقال پیدا کند.

 

4.گیاه آپارتمانی فیلودندرون از نوع روح فلوریدا

نام دیگر این نوع از فیلوندرون روح فلوریدا، شبح فلوریدا می‎‌باشد. دلیل نام‌گذاری این گیاه بدین‌شکل این است که برگ‌های این نوع از فیلودندرون قبل از رسیدن به سن بلوغ سفید رنگ می باشند. البته با طی‌شدن مدت زمانی، سفیدی برگ‌ها با به بلوغ رسیدن آنها به رنگ سبز تغییر شکل پیدا خواهد کرد.

 

برای نگهداری فیلودندرون روح فلوریدا باید از الگوی رشد گیاه در طبیعت تقلید کنیم به طوری که برای نگهداری هر چه بهتر گیاه رطوبت محیطی بالا، نور خورشید کامل اما غیر مستقیم و خاک دارای قدرت زهشکی بسیار بالایی باشد.

 

اگر از حیوانات خانگی نگهداری می کنید، در صورت تماس حیوان شما با برگ‌های گیاه، حساسیت های مختلفی برای حیوان خانگی شما ایجاد می‌شود بنابراین پیشنهاد می‌شود درصورت نگهداری حیوانات خانگی از خرید این گیاه زیبا صرف نظر کرده و از گیاهان دیگری به عنوان جایگزین روح فلوریدا استفاده کنید.

 

5. گیاه آپارتمانی برگ انجیری نوع آلبو واریگاتا

برگ انجیری آلبو واریگاتا دارای برگ‌هایی با تنوع رنگی سفید و سبز بوده که روی برگ‌ها برجستگی های فوق العاده زیبایی وجود دارد. با افزایش رشد گیاه، بر روی برجستگی های اشاره شده منافذ بسیار زیبایی توسط خود گیاه شکل می‌گیرد.

 

جای تعجبی ندارد که امروزه در بسیاری از مجلات، وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی شاهد تزئین دکوراسیون خانه‌ها با گیاه برگ انجیری آلبو واریگاتا هستید زیرا این گیاه فوق العاده زیبا بوده و در هر فضایی که قرار بگیرد، سریعا به کانون توجهات تبدیل خواهد شد.

 

مراقبت از برگ انجیری آلبو واریگاتا همانند شرایط نگهداری دیگر گیاهانی که تا اینجا به آن‌ها به حال اشاره شده است می باشد اما با توجه به این نکته که قسمت‌های سفید رنگ روی برگ‌ها توانایی جذب نور خورشید را ندارند. بنابراین می بایست برای حفظ سلامتی گیاه و همچنین افزایش رشد آن، نور محل نگهداری این گیاه زیبا در طول روز به‌صورت 4 ساعت نور مستقیم و 4 ساعت نور غیر مستقیم خورشید باشد.

 

6. گیاه آپارتمانی پتوس نوع ابریشمی

پتوس ابریشمی یکی از محبوب‌ترین نوع خانواده پتوس ها و زیباترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود که برگ‌های آن براق و ظاهرشان شبیه به قلب انسان می‎‌باشد و توسط لکه‌های فوق العاده زیبای نقره ای رنگی تزئین شده اند.

 

پتوس ابریشمی از نظر نوع رشد یک نوع گیاه رونده به محسوب می‌شود که به واسطه همین دلیل بسیاری از دوست‌داران این گیاه زیبا آن را در سبدهای آویز پرورش می‌دهند.

 

گیاهان آپارتمانی,انواع گیاهان آپارتمانی,پتوس ابریشمی

پتوس ابریشمی

 

پتوس ابریشمی به آبیاری زیاد بسیار حساس است بنابراین باید در زمانی که 7 الی 10 سانتی‌متری سطح خاک خشک می‌شود گیاه را آبیاری نمایید.

 

برای نگهداری پتوس ابریشمی و حفظ زیبایی برگ‌های آن باید نور خورشید در طول روز 2 ساعت مستقیم و 6 ساعت غیر مستقیم در اختیار گیاه قرار بگیرد تا هم از سوختگی برگ‌های گیاه جلوگیری شده و هم از میزان رنگ نقره‌ای برگ ها کاسته نشود.

 

7. گیاه آپارتمانی کالاتیا نوع گورخری

گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری یک گیاه گرمسیری بوده که برگ‌های آن گرد و تخم‌مرغی شکل می‌باشند که قسمتی از برگ ها دارای رگه‌های سبز تیره و قسمت دیگر، دارای لبه‌های سبز روشن هستند و دقیقا به علت همین شکل ظاهری است که آن را کالاتیای گورخری نام گذاری کرده‌اند.

 

کالاتیای گورخری در نوع خود از زیباترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود و مانند دیگر واریته‌های گیاه کالاتیا نیاز به یک محیط گرم و مرطوب برای رشد خود دارد. از این رو معمولا خرید آن برای افرد مبتدی توصیه نمی‌شود اما اگر به دنبال یک چالش جدید هستید، پرورش و مراقبت از کالاتیای گورخری ارزش تلاش کردن را دارد.

 

8. گیاه آپارتمانی آلگونما نوع سیلور کوئین

نام دیگر آگلونما سیلور کوئین، ملکه نقره ای می‎‌باشد زیرا برگ‌های گیاه از دو رنگ سبز و نقره ای تشکیل شده و از شدت زیبایی، هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

 

برای آنکه در پرورش و نگهداری آگلونما سیلور کوئین موفق عمل کنید باید گیاه را همیشه از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته و خاک گلدان را همیشه به حالت نم دار نگه دارید زیرا اگر رطوبت خاک بیش از حد مجاز شده و حالت غرقاب به خود بگیرد، ریشه‌های گیاه کاملا پوسیده شده و آگلونمای شما از بین می‌رود.

 

آگلونما سیلور کوئین از زیباترین گیاهان آپارتمانی می باشد که نیاز چندانی به رطوبت محیطی ندارد اما از سویی دیگر گیاه نسبت به نوسانات دمایی بسیار حساس بوده و نباید محل نگهداری گیاه در معرض درب هایی که دائما باز و بسته می‌شوند باشد.

 

9. گیاه آپارتمانی سانسوریا نوع پاکوتاه طلایی

اگرچه سانسوریا پاکوتاه طلایی نسبت به سایر واریته‌های سانسوریا دارای قد و قامت کوچکتری است اما شما هرگز نباید اجازه دهید که این قامت کوتاه، باعث فریب تان شود زیرا این گیاه به قدری زیبا می بوده که به آسانی می‌تواند در صدر زیبا‌ترین گیاه همین لیست قرار بگیرد.

 

سانسوریا پاکوتاه طلایی از زیباترین گیاهان آپارتمانی می باشد که دارای برگ‌هایی سبز با حاشیه‌های طلایی رنگ می‎‌باشد و به لحاظ قامت ارتفاع این گیاه در بهترین حالت نگهداری، حدودا 15 الی 18 سانتی متری خواهد بود.

 

سانسوریا پاکوتاه طلایی به شدت مستعد به پوسیدگی ریشه است و اگر میزان آبیاری زیاد باشد و یا خاک گلدان در زهشکی آب اضافی به خوبی عمل نکند، ریشه‌های گیاه کاملا پوسیده شده و این سانسوریای دوست داشتنی از بین خواهد رفت.

 

بهترین عملکرد گیاه سانسوریا در نور غیر مستقیم خورشید و در دمایی حدودا 21 الی 24 درجه سانتی گراد می‎‌باشد و در صورتی که دمایی محیطی کمتر از 10 درجه شود، رشد گیاه به طور کلی متوقف شده و برگ‌های زیبای گیاه آسیب جدی می‌بینند.

 

10. گیاه آپارتمانی دراسینا نوع برگ لیمویی

دراسنا برگ لیمویی بجز زیبایی، از جمله محبوب ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود که علت این محبوبیت، وجود نوارهای سبز لیمویی روی برگ‌های گیاه است. جالب است بدانید که تمامی برگ‌های دراسنا برگ لیمویی به یک ساقه مرکزی متصل شده اند که همین امر نوع حالت رویش گیاه را بسیار جذاب می‌کند.

 

بنابر آنچه که گفته شد اگر قصد خرید یک گیاه آپارتمانی زیبا را برای محل کار و یا خانه خود دارید، دراسنا برگ لیمویی انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

 

این گیاه زیبا برای رشد خود نیاز به آبیاری متوسط داشته و در نور غیر مستقیم خورشید بهترین عمکلرد خود را دارد. دمای محل نگهداری گیاه در خانه باید در محدوده 18 الی 27 درجه سانتی گراد باشد با این حال اگر دمای محیطی زیاد نوسان داشته باشد و یا کمتر از 10 درجه شود، گیاه در خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

 

خشک‌شدن، قهوه‌ای‌شدن و ریزش برگ‌های پایینی در تمامی واریته‌های گیاهان دراسنا امری رایج است (البته اگر در محل نگهداری گیاه و شیوه پرورش ما مشکلی وجود نداشته‌باشد) بنابراین موضوع اشاره شده جای هیچگونه نگرانی نداشته و باید به گیاه فرصت داد تا بر اساس تصمیم خود مسیرش را طی کند.

 

منبع: پرشیالرن

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی