بهرام پارسایی: پر کردن گودال کنار دروازه قرآن، دلیل فاجعه سیل شیراز بوداخبار,اخبار اجتماعی,بهرام پارسایی

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس می‌گوید هشدارها در باب وقوع سیل به مردم داده شده بود اما هیچ کس انتظار نداشت که سیل در دروازه قران رخ دهد.

وقوع سیل در کشور باعث بروز خسارت‌های جانی و مالی بسیار زیادی شد و قربانیان بسیار و میلیارد‌ها تومان خسارت مالی را بر جای گذاشته است. شیراز نیز پس از سیل آق قلا دچار بحران سیل شد و باعث جان باختن ۱۹ تن از هموطنانمان شد. سیل در شیراز در حالی رخ داد که هشدار‌ها پیش از حادثه به صورت کامل داده شده بود، اما کسی انتظار نداشت که سیل در منطقه دروازه قرآن رخ دهد.

 

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رویداد۲۴، با اشاره به آخرین وضعیت سیل ویران کننده شیراز گفت: اکنون دوران پس از سیل را پشت سر می‌گذاریم که در این مدت مصوباتی را با حضور دکتر نوبخت و آقای تابش از بنیاد مسکن داشته‌ایم. شهر اکنون در شرایط عادی و نرمال به سر می‌برد؛ فقط در مناطقی مانند سعدیه که هنوز لایروبی و سایر اقدامات مانند باز کردن معابر صورت نگرفته، که این موارد نیز سریعا در حال انجام است. روز گذشته مراحل اداری هموطنانی که متاسفانه جان خود را از دست دادند انجام شد و به شهرستان‌های خود منتقل شدند.

 

پارسایی ادامه داد: افرادی که خودروهایشان در پارکینگ است و مشخص است که در حادثه سیل دچار آسیب شده‌اند، در مرحله تکمیل پرونده‌ه هستند و تا حدی که بودجه باشد به بخش خودرو‌ها هم داده می‌شود.

 

نماینده شیراز می‌گوید: تاکنون که سقف ۱۰ میلیون تومان را برای خودرو‌های آسیبی درنظر گرفته‌اند و تا سقف ۳۰ میلیون تومان هم وام با بهره پایین پرداخت می‌شود، اما در جلسه‌ای که با دکتر محمدباقر نوبخت داشتیم تلاش کردیم تا این میزان را افزایش دهیم، زیرا خسارت‌های که به برخی از خودر‌ها وارد شده، بسیار بیشتر بوده است. 

 

عضو فراکسیون امید مجلس گفته اگر این خودرو‌ها در مسیر سیل بودند و به اخطار‌ها گوش نمی‌دادند بحثشان جدا بود، اما این خودرو‌هایی که آسیب دیده‌اند کاملا بی اطلاع از مسیر سیل بودند و به نوعی بیگناه! جا دارد که از این گروه حمایت بیشتری شود. کلیه بیماران هم در مراکز درمانی به صورت رایگان درمان شدند.

 

پارسایی با بیان اینکه پیش از وقوع سیل اخطار‌های لازم داده شده بود، تصریح کرد: هشدار‌ها داده شده بود، اما آن مسیر، مسیر سیل نبود و قرار است به دستور کمیسیون اصل ۹۰ دلیل سیل شیراز کاملا بررسی شود. اخیرا هم عکسی در فضای مجازی منتشر شده است مبنی بر اینکه گودال عظیمی که در کنار دروازه قران پر شده است دلیل اصلی خسارت‌های سیل بوده نیز درست است. این گودال عظیم که نزدیک به ۲۰ سال قبل پر شده است، از دیرباز محل گذر آب بالا دستی بوده است و تا عمق ۸۰ مترمکعب را پوشش می‌داده است، اما کانالی که به جای آن جایگزین شده نهایتا تا عمق ۱۸ متر مکعب آب را پوشش می‌دهد.

 

سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به اینکه اقدامات دولت از ابتدای حادثه بسیار خوب بوده است، تصریح کرد: استاندار و مسئولان دولتی از همان ابتدای امر حضور داشتند، اما حقیقتا حجم سیل و آب انقدر زیاد بود که واقعا نمی‌شد کاری انجام داد، اما در حد توان کار‌های بسیار خوبی انجام شد و برای درمان، اسکان و سایر موارد این چنینی نهایت تلاش‌ها صورت گرفت تا اقدامات به بهترین نحو ممکن انجام شود. البته در کنار دولت مردم مهمان‌نواز شیراز نیز نهایت همکاری خود را انجام دادند و باید بگویم که سنگ تمام گذاشتند.

 

پارسایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان بروز سیل دیگری هم وجود دارد یا خیر، گفت: با توجه به اینکه مسیر آب مسدود است و اگر حجم باران‌ها باز هم به میزان این چند روز باشد، بله احتمال آب گرفتگی بازهم وجود خواهد داشت. زیرا ما بعد از سیل در منطقه سعدیه شاهد آب گرفتگی با شدت بسیار بالایی بودیم.

 

نماینده اصلاح طلب مجلس دهم گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر مسئولان شهری توجه‌ای به زیرساخت‌های شهری نداشتند و همین موضوع باعث بروز آسیب جدی به جان و مال مردم شد. هشدار سیل پیش از وقوع حادثه داده شده بود، اما هیچ کسی متصور نبود که سیل از مسیر ورودی شهر باشد و هم شهروندان و هم مسافران و مسئولان توقع این را نداشتند که سیل از مسیر دروازه قرآن وارد شهر شود و اصلا مسیر سیل شامل حال منطقه دروازه قران نمی‌شد و به نوعی انتظار نداشتیم.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------