آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,محدودیت‌های کرونایی در لرستان

تمدید محدودیت‌های کرونایی در لرستان/ مبادی ورودی دزفول مسدود می‌شود

وضعیت بحرانی ابتلا به ویروس کرونا در استان لرستان سبب شد تا مسئولان اعمال برخی محدودیت‌ها را برای ۱۰ روز دیگر تمدید کنند. به…


تعمیر مبل در منزل با روش‌هایی کاملا سادهتعمیر مبل,تعمیر مبل در منزل,تعمیر مبل در محل

تعمیر مبل در منزل

 

چگونه مبل‌های قدیمی و کهنه را در خانه بازسازی کنیم؟

بعد از سال‌ها تلاش برای رضایت انسان‌ها «دراز کشیدن و فیلم دیدن»، «نشستن در کنار عزیزان و قوی کردن روابط (!)» و «محلِ چنگ‌اندازی و بازی پت‌های عزیزِ دل»، بالاخره مبل‌های خانه از نفس می‌افتند و ظاهری خسته به خود می‌گیرند.


یک برانداز کوتاه، عمق خستگی و زهوار دررفتگی آنها را به خوبی نشان می‌دهد. اصلا چه نیازی به نگاه کردن است؟ همینکه در هنگامِ نشستن روی مبل حس می‌کنید تا مرکز زمین در نشیمنش فرو می‌روید، یعنی آن مبل به تهِ خط رسیده و از روزهای اوجش فاصله زیادی گرفته است.


ناراحت نشوید! قرار نیست این متن حاوی «چطور از شر مبل‌های کهنه خلاص شوید» باشد، اگر قرار بود هر چیزی را صرفا به خاطر کهنگی‌اش دور انداخت، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شد! یادمان باشد که مبل‌ها زیبایی و شکوه شان را به خاطر «نشیمنِِ ما بودن» از دست داده‌اند.


پیش از هر چیزی اگر هنوز در انتخاب میان دو گزینه «خرید مبل» و «تعمیر مبل» حیران هستید، با در نظر گرفتن بودجه‌تان، اولین سوالی که باید پاسخ دهید این است که «آیا تعمیر مبل به صرفه است»؟ اگر مشکل مبل شما چند خراش ساده و یکی دو فرورفتگی در کوسن است، به راحتی در منزل و توسط اعضای خانه قابل حل خواهد بود.


از طرفی برای خرید یک دست مبل نو، حداقل باید مبلغی بین ۳ تا ۴ میلیون تومان کنار بگذارید. اما برای تعمیر مبل گاهی تنها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان نیاز است. در واقع قیمت تعمیر مبل مبلغ بسیار کمتر قیمت مبل نو برایتان تمام می‌شود.


می‌دانیم که تعمیرات مبل در خانه از آن دست کارهایی نیست که در کتگوری «خودت انجام بده» (DIY: Do it Yourself) قرار گیرد اما گاهی زنده کردن یک مبل قدیمی، به کار کوچکی مثل «شستن» نیاز دارد که خودتان بدون هزینه اضافی می‌توانید آن را انجام دهید. البته اگر خودتان نتوانستید یا نخواستید، می‌توانید از کسی که کارش این است، کمک بگیرید. اگر هم دیدید از پسش بر نمی‌آیید می توانید از تعمیرکار مبل در تهران و سایر شهرهایی که در بازار خدمات سنجاق فعال هستند کمک بگیرید. کافی است در این بازار اینترنتی خدمات درخواست خود را ثبت کنید تا چند پیشنهاد از طرف تعمیرکاران دریافت کنید.


در اینجا راه‌های امتحان پس‌داده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید مبل‌های خانه را (چه از ریخت افتاده و چه زهوار در رفته) دوباره زنده کنید و برای دومین و یا حتی چندین بار از آنها استفاده کنید. گاهی یک کاناپه یا صندلی با مراقبت‌های این چنینی، از نسلی به نسل دیگر منتقل و در تاریخ ماندگار می‌شود!


بسیاری از توصیه‌های زیر برای مبل‌های راحتی و پارچه‌ای (Lawson-style Sofa) است. اما از مبل‌های چرفی (Leather Sofa) و مبل‌های کلاسیک (Cabriole) هم غافل نشده‌ایم.
 

۱- مبل را تمیز کنید

تعمیر مبل,تعمیر مبل در منزل,تعمیر مبل در محل

تعمیر مبل در محل


اگر اولین بار است که قصد تعمیر مبل خانه را دارید، اولین کاری که بهتر است انجام دهید «تمیز کردن» مبل‌ها است. گاهی اوقات تمام چاره کار این است که روکش مبل با بخارشوی یا کمی شوینده‌های دیگر، حسابی شسته شوند. کمی ابر در مجاورت با شامپو فرش، گاهی حکم آب روی آتش را دارد. البته لکه بر مبل هم در بازار موجود است. تمیز کردن مبل، از آن دست کارهایی است که با توجه به نوع مبل می‌تواند متفاوت باشد. در مطلب دیگری به صورت مفصل هم به شستن مبل ها و هم به معرفی بهترین مواد شوینده مبل پرداخته‌ایم.


این کار هم به درد مبل‌های پارچه‌ای (راحتی) می‌خورد و هم مبل‌های کلاسیک که پارچه کمتری دارند.
 
اگر بچه کوچک در خانه دارید که کوسن مبل‌ها، دفتر نقاشی‌اش است، با کشیدن رویه بر روی قسمت‌های نقاشی شده، می‌توانید لک ماژیک‌ها را پنهان کنید. چون تجربه ثابت کرده پاک کردن لکه‌های رنگ و ماژیک از روی مبل، کار ساده‌ای نیست. این روکش‌ها نیاز به دوخت و دوز ندارند و می‌توانید آنها را به صورت آماده از بازار تهیه کنید.

 

۲- کوسن های مبل را عوض کنید

نشیمن اولین جایی از مبل است که از ریخت می‌افتد. با تو رفتگی و خراب شدن فنرهایش، حالت پفی و شق و رق را از دست می‌دهد. تعمیر مبل از همینجا آغاز می‌شود.
تعمیر یا تعویض کوسن (نشیمن و تکیه‌گاه) مبل می‌تواند کمک بسزایی در تغییر چهره آن باشد. اول توصیه می‌شود برای اینکه دیگر نشیمن نشست نکند، زیر آن را با تخته‌ای محکم که به اندازه نشیمن مبل بریده‌اید، بپوشانید. مثل تصویر زیر:
 
بعد از این کار نوبت به کوسن‌ها می‌رسد. اگر بخش‌های ابری مبل از حجم افتاده‌اند، هم فنرها را عوض کنید و هم با کمی الیاف مصنوعی و یا ابر می‌توانید آن را به حالت قبل برگردانید.

 

۳- روکش مبل را عوض کنید

تعمیر مبل,تعمیر مبل در منزل,تعمیر مبل در محل

تعمیر مبل


اگر نمی‌توانید هزینه تعویض روکش مبل را بپردازید و یا روکش هنوز سالم است ولی می‌خواهید تغییری در آن ایجاد کنید، می‌توانید آن را رنگ کنید. در فرآیند تعمیر مبل، روکش ها حرف مهمی برای گفتن دارند. متدهایی برای رنگ کردن مبل وجود دارد در مطلبی دیگر به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم. اما رنگ کردن مبل در مورد انواع مبل متفاوت است. مثلا مبل چرمی را می‌توان به راحتی رنگ کرد.
 
اما بهترین پیشنهاد این است که رویه مبل (روکش مبل) عوض شود؛ چون هم حس بهتری به شما می‌دهد و هم این تغییر، می‌تواند رنگ و لعاب جدیدی به خانه بدهد. البته تعویض روکش مبل کار ساده‌ای نیست و نیاز به ظرافت و حوصله دارد. دوخت روکش مبل معمولا در خارج از منزل اتفاق می افتد.
 
اما اگر نخواستید این کار را هم انجام دهید، می‌توانید روی مبل‌ها را با تعدادی کوسن جذاب و رنگی بپوشانید.

 

۴- تغییرات جزئی ایجاد کنید

بعضی اوقات یک تغییر کوچک می‌تواند شمایل جدیدی به مبل شما بدهد. در بحث تعمیر مبل راحتی، استفاده از چند دکمه برای تزیین کوسن مبل بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 
علاوه بر آن می‌توانید از سرمیخ‌های تزئینی هم برای بخش‌هایی از مبل استفاده کنید. یا روی کل مبل‌ها، پیراهن مبل بکشید.
 

۵- پایه مبل را عوض کنید

گاهی اوقات در کنار کارهای دیگر، نیاز است که پایه مبل هم عوض شوند. برای این کار یا می‌توانید از چسب‌های رنگی استفاده کنید، یا واقعا پایه‌ها را رنگ کنید یا حتی اگر دیدید اوضاع فیزیکی پایه‌ها خیلی خراب است، آنها را به کلی عوض کنید.

 

۶- قسمت‌های پاره مبل را بدوزید

تصادفا بخشی از مبل را پاره کرده‌اید؟ گربه خانواده پیکر مبل را مورد لطف قرار داده و یا دوخت یکی از درزها باز شده است؟ استرس نداشته باشید؛ خیلی راحت و تنها با سه وسیله می‌شود این پارگی‌ها را رفع کرد:
o چسب درزگیر
o سوزن خمیده
o نخ نایلون
 
اول عمق پارگی را کشف کنید. لبه‌های داخلی پارگی را با چسب درزگیر بپوشانید تا از افزایش پارگی در هنگام دوخت و دوز جلوگیری شود. بعد از آن، باید دو طرف شکاف را به آرامی به هم نزدیک کنید تا برای دوخت آماده شود. اما باید از پین برای نگه داشتن دو طرف شکاف استفاده کنید تا دوباره از هم باز نشوند. بعد با نخ نایلونی و سوزن خمیده کار را تمام می‌کنید. حالا مثل روز اولش شد!

 

۷- مبل را خوشبو کنید

تا اینجای کار را به خوبی پیش آمدید. آخرین کاری که باید انجام دهید، بخشیدن رایحه دلپذیر به مبل است. هر چیزی که روی مبل می‌ریزد؛ از عرق انسانی و حیوانی گرفته تا نوشیدنی و غذا، بعد از مدتی بوی بدی را در مبلمانتان به جا می‌گذارد که با گذر زمان در آن ماندگار خواهد شد. لازم نیست سریع به سراغ خوشبو کننده‌ها اعم از خوشبوکننده بدن و دهان و هوا و غیره بروید و آنها را روی مبل خالی کنید! راه‌حل ارزان‌تری برای شما داریم؛ آب لیمو و جوش شیرین. اصلا تمیز کردن مبل با جوش شیرین، معرف حضور بسیاری از خانم‌های خانه‌دار است!

 

مبل چرم:

اندازه‌های مساوی از آب لیمو و جوش شیرین را مخلوط کنید و روی سطح مبل بمالید. در کمتر از یک ساعت، ترکیب را با پارچه‌ای خیس از روی مبل تمیز کنید. این ترکیب خاصیت سفیدکنندگی دارد و نباید روی مبل‌های پارچه‌ای استفاده شود.
 

مبل پارچه‌ای:

کمی جوش شیرین روی مبل بپاشید (خشک باشد). یک ساعت صبر کنید و بعد با جارو برقی از روی مبل جمعش کنید. اگر جوش شیرین را روی پیراهن مبل پاشیده‌اید، همان پیراهن را به ماشین لباسشویی بسپارید. باقی کار را خودش بلد است! می‌دانستید جوش شیرین باکتری‌کشی قوی است و تقریبا ۹۰ درصد بوهای متعفن را از بین می‌ورد؟ حتی برای شستن سبزیحات هم جواب می‌دهد...
 
بفرمایید! تمام راه‌های CPR (احیای قلبی ریوی) برای مبل کهنه‌اتان را گفتیم. امیدواریم این زندگی دوباره، شما را هم خوشحال کند! اما اگر کهنگی مبل شما بیش از این حرف‌ها بود و نیاز به تعمیر فریم و تعمیر شکستگی داشت، دیگر باید به اهل فن متوسل شوید.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------