X

از میزان تأثیر حمایت خانواده هنگام ترک اعتیاد اطلاع دارید؟ترک اعتیاد,تأثیر حمایت خانواده هنگام ترک اعتیاد,ترک کردن اعتیاد

ترک اعتیاد در منزل

 
تاثیر حمایت خانواده هنگام ترک اعتیاد یکی از مهمترین عواملی است که سبب ایجاد انگیزه برای تداوم و استمرار تا رسیدن به نتیجه مطلوب یعنی ترک اعتیاد می‌شود. مسلما با وجود تشویق‌ها و حمایت‌های اطرافیان پیرامون دعوت به یک زندگی بدون اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر، این راه هموارتر شده و گذر کردن از آن برای معتادان با سرعت و اشتیاق بیشتری انجام می‌شود. تاثیر حمایت خانواده هنگام ترک اعتیاد در خانه امری بدیهی و غیر قابل انکار است.


ویژگی‌های خانواده درمانی و تاثیر آن در ترک
امروزه و با توجه به گسترش تکنیک‌های جدید و پر رنگ شدن نقش حمایتی خانواده ها پیرامون ترک اعتیاد معتادان، در بسیاری از موارد ترک اعتیاد در این محیط انجام می‌شود. تاثیر هر فرد بر روی روند درمان اعتیاد بسیار مهم است و تمامی اقدامات لازم از سوی این افراد باید تحت نظر روانشناسان و مشاوران متخصص باشد. در روش خانواده درمانی برای ترک اعتیاد هر فرد وظیفه خاصی را بر عهده دارد و معمولا با مراجعه به مرکز مشاوره ترک اعتیاد مربوطه، از مجموعه اقداماتی که باید در جهت کمک به ترک اعتیاد معتاد مورد نظر مطلع شود آگاهی می‌یابد.

 

ترک کردن اعتیاد بدون رفتن به کمپ یکی از روشهای پر استقبالی است که بیشتر معتادان تمایل دارند بواسطه آن، مواد مخدر و اعتیاد آور را برای همیشه کنار بگذارند. اما باید توجه داشت که تمامی این اقدامات و همچنین انتخاب بهترین روش برای ترک اعتیاد نیاز به مشاوره تخصصی توسط کارشناسان ماهر و با تجربه در این زمینه را دارد.

ترک اعتیاد در منزل جوانب مثبت و منفی دارد.

شاید تصور کنید دنبال کردن برنامه ای که برای خود تنظیم کردید آسان تر از روش های مراکز ترک اعتیاد است؛ اما فراموش نکنید برای موفقیت در این مسیر نیاز به حمایت، انگیزه و تعهد دارید.

مزایای ترک اعتیاد بدون رفتن به کمپ
همانطور که اشاره شد بسیاری از افراد تمایل دارند ترک اعتیاد همیشگی خود را در محیط خانه خودشان و در میان اعضای خانواده‌شان تجربه کنند. در برخی از موارد مهمترین علتی که سبب انتخاب این روش برای ترک اعتیاد از سوی معتادان است، این است که فرد می خواهد با این کار از بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد رهایی یابد و همچنین  شغل و حرفه خود را نیز ادامه دهد. مطلع نشدن کارفرما و رئیس های مربوطه از روند ترک اعتیاد و با خبر نشدن همکاران و محیط کاری از این جریان، مهمترین دلیلی است که معتادان برای انتخاب این روش ابراز می‌کنند.

 

مزایای این روش ترک و مزایای خانواده درمانی شامل مواردی هستند که در زیر آنها را ذکر می‌کنیم:
مطلع بودن تمامی اعضاء خانواده از روند درمانی شخص معتاد: در جریان قرار داشتن اطرافیان پیرامون مراحل انجام ترک اعتیاد و شرایط شخصی فرد معتاد سبب می‌شود تا بازخورد بهتری را از سوی افراد خانواده برای فرد شاهد باشیم.


همکاری و هماهنگی بیشتر برای پیشبرد مراحل ترک اعتیاد: کمک‌های عاطفی و روحی بواسطه علاقمندی به سریع‌تر کردن مراحل ترک اعتیاد و کاهش سختی‌ها و عوارض عاطفی آن، از مهمترین مزایای آن است. افراد می‌توانند با استفاده از راهنمایی‌های روانشناسان متخصص در این زمینه، انگیزه فرد را برای پیمودن تمامی مراحل ترک و ثابت قدم بودن در این زمینه حفظ کنند.


ایجاد انگیزه برای معتاد مورد نظر بواسطه دیدن تلاش عزیزانش برای این امر: هنگامی که معتادان نگرانی عزیزان خود را بواسطه تلاش برای رفع اعتیادشان می‌بینند، انگیزه بیشتری پیدا‌ می‌کنند تا ترک اعتیاد را سریع و مطمئن انجام دهند. حمایت‌های عاطفی یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت در این زمینه است.


الگو واقع شدن برای بقیه افراد خانواده به منظور دوری از مصرف مواد مخدر: مشاهده سختی‌های ناشی از ترک مواد مخدر و تبعاتی که استفاده از این مواد بر روی فرد دارد، از هزاران توصیه و پند و اندرز پیرامون عدم مصرف مواد برای بقیه افراد خانواده موثرتر خواهد بود. ترس گرفتار شدن به چنین شرایطی و تحمل این سری از سختی‌ها انگیزه مهمتری برای دوری از مصرف مواد مخدر و معتاد شدن دارد.


اطمینان اعضاء خانواده از ترک قطعی و واقعی فرد: هنگامی که معتادان در حضور خانواده اقدام به ترک مواد مخدر می‌کنند، تمامی مراحل و موفقیتهای ناشی از این امر را برای مطمئن شدن اطرافیانشان به صورت علنی در جریان آنها قرار می‌دهند. در برخی از موارد مشاهده شده است که به علت عدم اطمینان خانواده به فرد، پس از انجام ترک اعتیاد و چسباندن برچسب اعتیاد به سبب مشکلات و نشانه‌های متفاوت از این رسته، فرد ترغیب می‌شود تا هم به انگیزه جبران تهمت ها و یا به علت تکرار شدن تمامی مباحث اعتیاد، دوباره به مواد مخدر و مصرف آن رو آورد.


حل شدن بسیاری از عوامل موثر بر اعتیاد با دریافت مشاوره‌های دوره ای از کارشناسان متخصص: هنگامی که به اعتیاد به عنوان یک بیماری نگاه کنیم و سعی داشته باشیم تا علل و عوامل پدید آورنده این بیماری را برطرف کنیم، موفق‌تر و اصولی‌تر قدم برخواهیم داشت. دریافت تکنیک‌های روانشناسی برای مواجهه درست در هنگام بروز رفتارهای نامعقول در روند ترک اعتیاد از سوی معتادان، باعث می‌شود تا لطمات و عوارض ناشی از هر مرحله از ترک با برخورد صحیح کاهش یابد و پروسه قطع مصرف مواد مخدر سریعتر و آسان‌تر انجام شود.


معایب قطع مصرف مواد بدون رفتن به کمپ
از آنجایی که اعتیاد به مواد مخدر توسط علل و عوامل متعدد و مختلفی پدید می‌آید، شناخت این علل و نحوه مقابله با آن برای کمک به ترک اعتیاد و عدم رجوع دوباره به این مواد پس از ترک، بسیار مهم و اساسی است. یک سری از این عوامل در ارتباط مستقیم با نقش خانواده و تاثیرات روانی آنها در ایجاد اعتیاد است و برخی دیگر خارج از محیط خانواده و اصطلاحا عوامل بیرونی هستند.

 

برخی از مشاوران و متخصصان ترک اعتیاد بدون کمپ را به معتادان و خانواده‌‌های آنها توصیه نمی‌کنند زیرا:
نبود تخصص کافی در مواجهه با مراحل درمان اعتیاد از سوی افراد خانواده: داشتن اطلاعات لازم و مهم برای ترک برخی از مواد مخدر توسط خانواده امکان پذیر نیست و باید تحت نظر کارشناسان و متخصصان مربوطه در این زمینه انجام شود. بررسی سلامت فرد و چک کردن وضعیت سلامت تمامی اندامهای فرد معتاد، ارائه راهکارهای روانشناسی در هر مرحله از درمان و همچنین تجویز داروهای مورد نیاز از سری عواملی هستند که فرد را برای ترک اعتیاد در مراکز مربوطه ترغیب می‌کند.


جلوگیری از تخریب شدن انگیزه، در هنگام ناکامی از ترک مواد مخدر در منزل نیز یکی دیگر از عللی است که در زمره معایب این روش قطع مصرف قرار دارد. در بسیاری از موارد افراد با تجربه شکست از ترک  چه بواسطه نبود امکانات و نظارت های لازم و چه به دلیل نداشتن انگیزه و دلسوزی‌های نامعقول اطرافیان دیگر تمایلی به ترک اعتیاد و تجربه این موارد تلخ نخواهند داشت و برای همیشه از ترک اعتیاد فرار خواهند کرد.


نداشتن همراهان مشابه و عدم ارتباط با معتادان دیگر به منظور کسب انگیزه برای طی کردن فرآیندهای درمانی و یا درددل کردن و به اشتراک گذاشتن تجربیات و اطلاعات مفید خود پیرامون ترک اعتیاد نیز دلیل محکم دیگری است که مشاوران از جمله معایب این روش از آنها یاد می‌کنند.


عدم ترک اعتیاد به صورت ریشه‌ای و اصولی و تنها با داشتن انگیزه‌های قوی در ابتدا، سبب می‌شود تا رجوع دوباره به مواد مخدر و شکست از ترک اعتیاد بیشتر شود. با بستری شدن فرد در مراکز ترک اعتیاد تمامی علل و عوامل و همچنین شرایط بدنی و روانی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و اقدامات لازم برای برطرف کردن و بهبود بخشیدن به آنها به صورت کاملا تخصصی و علمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دقت کنید که ترک اعتیاد سخت اما ممکن است.

 

ترک اعتیاد,تأثیر حمایت خانواده هنگام ترک اعتیاد,ترک کردن اعتیاد

ترک اعتیاد


مهمترین عوامل موفقیت در ترک مواد مخدر
داشتن مجموعه‌ای از عوامل سبب می‌شود تا ترک وابستگی به مواد راحت تر و سریع تر از جانب فرد معتاد انجام شود. از جمله مهمترین این عوامل، موارد زیر است:
- داشتن اراده شخصی
- داشتن برنامه ریزی دقیق و اصولی
- بکارگیری تکنیک‌های ترک اعتیاد ارائه شده توسط مشاوران متخصص
- مراجعه به مرکز ترک اعتیاد در زمانهای تعیین شده
- حفظ روحیه و پرهیز از روی آوردن به عوامل مسبب اعتیاد

تاثیر حمایت خانواده از جمله غیر قابل انکارترین موارد برای انجام این امر است. پس بهتر است اعضاء خانواده نسبت به برخورداری از دانش کافی و مهارت لازم برای مواجهه با شرایط فرد معتاد در مراحل مختلف درمان اعتیاد، اقدامات لازم را زیر نظر مشاوران و کارشناسان مربوطه انجام دهند. بدیهی است مساعد شدن تمامی عوامل و انجام صحیح برخوردهای منطقی در این مراحل، کمک زیادی به ترک اعتیاد افراد خواهد کرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------