خطر جدی وقوع سیلاب در برخی شهرهای قزوین/کانال‌های داخل شهر آبیک ۱۵ سال است لایروبی نشده‌انداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 خطر جدی وقوع سیلاب در برخی شهرهای قزوین

به گزارش ایسنا، قدرت الله مهدیخانی در ستاد مدیریت بحران استان که امروز در سالن باقرالعلوم استانداری قزوین با حضور مسئولین برگزار شد، اظهار کرد: در هفته گذشته ۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر بارندگی محقق شد و از امروز تا ۱۳ فروردین ماه پیش‌بینی بارش ۷۰ تا ۹۰ میلی‌متری شده و در برخی از مناطق پیش‌بینی بارش ۱۰۰ میلی‌متری داریم و امکان دارد برخی از کانال‌ها و رودخانه‌ها کشش این میزان بارندگی را نداشته باشند.

 

ویث با اشاره به اینکه در شهرستان آبیک مشکلات بسیاری وجود دارد، عنوان کرد: روز گذشته از این شهرستان بازدید داشتیم و باید اقدامات مؤثری برای مقابله با بروز سیلاب داشته باشیم و در این راستا بایستی از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.

 

این مسئول بیان کرد: پیامک برای دهیاری‌ها ارسال شده و در فضای مجازی هم اطلاعیه‌های متعددی صادر شده است و ضمن اینکه باید از ظرفیت صداوسیمای مرکز قزوین برای اطلاع‌رسانی به مردم استفاده شود.

 

تهدید جدی خررود برای شال و اسفرورین

رحمانی، فرماندار بوئین‌زهرا در این نشست اظهار کرد: با توجه به جلسه گذشته این ستاد برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است و تمام شهرداری‌ها نسبت با پاک‌سازی و آزادسازی کانال‌ها اقدام و راهداری در محورها نسبت به رفع مشکل اقدام کنند. یکی از اقدامات مهم صورت گرفته در این شهرستان استفاده از سد بالاخانلو است.

 

رحمانی تصریح کرد: شهرک آراسنج در مسیل است و احتمال خطر برای این شهرک وجود دارد؛ البته در هفته گذشته با ورود سیل کم‌حجم مدیریت لازم صورت گرفت.

 

فرماندار بوئین‌زهرا عنوان کرد: خررود شهر شال و اسفرورین را از بالادست مورد تهدید قرار داده و این تهدید همیشه وجود داشته است.

 

 بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌های شرق شریفیه غیرمجاز است

رضا گروسی فرماندار البرز در این جلسه خاطرنشان کرد: سوابق ۲۰ تا ۵۰ ساله رودخانه‌های شهرستان البرز نشان می‌دهد که ظرفیت بارندگی بیش از ۱۰۰ میلی‌متر را نیز دارند؛ البته امروز دغدغه‌هایی در خصوص دخل و تصرف وجود دارد که در گذشته توسط برخی از اشخاص و دستگاه‌های اجرایی انجام‌شده است.

 

 گروسی بیان کرد: از چهارم فروردین ماه مشکلات موجود در این شهرستان را مرتفع کردیم اما در خصوص شهر شریفیه دغدغه داریم چراکه هیچ منطقی در احداث زیرگذر راه آهن در این شهر وجود نداشته است و نگران آن هستیم که آب را عبور ندهد.

 

فرماندار البرز گفت: بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌های احداثی در ضلع شرقی شریفیه غیرمجاز است چراکه در بستر رودخانه قرار گرفته است و در برخی از مناطق تنها نیم متر از بستر رودخانه باقی‌مانده است.

 

کانال‌های داخل شهر آبیک ۱۵ سال است لایروبی نشده‌اند

احمدپور فرماندار آبیک در این جلسه خاطرنشان کرد: در این شهر مشکلات بسیاری وجود دارد و دو کانال موجود در این شهر که از وسط شهر عبور می‌کنند ۱۵ سال است که لایروبی نشده‌اند و اگر بارندگی شدت داشته باشد رودخانه آب را پس می‌زند.

 

 احمدپور گفت: ورودی شهرک کاسپین دو به‌درستی احداث نشده است و علاوه بر آن نیز به دلیل جانمایی نادرست مسکن مهر تمام پل‌های اتوبان قزوین- تهران که آبراه بوده است مسدود شده‌اند. شهرک مهدیه در بستر رودخانه احداث شده است که ساخت‌وساز آن غیرمجاز بوده و دیوار برخی از منازل نیز در مسیر سیل قرار دارند.

 

فرماندار آبیک تصریح کرد: به همه مرغداری‌ها و گاوداری‌ها اعلام کردیم با این حجم بارندگی باشد مشکل به وجود خواهد آمد و از پیش چاره‌ای برای واحد خود بیندیشند. امروز سه دستگاه ماشین‌آلات مهندسی از بخش خصوصی اجاره کردیم تا مسیرهای مسدود را بازگشایی کنیم.

 

 در شهر ارداق بستر رودخانه به خیابان تبدیل شده است

طاهری فرماندار تاکستان در این جلسه بیان کرد: تاکستان ازجمله حوضه‌های آبریز استان است که دو رود خررود و ابهررود از آن عبور می‌کند که در هفته گذشته بارش ۴۶ میلی‌متری در این شهرستان با مدیریت، تهدید موجود به فرصت تبدیل شد.

 

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سوابق سیل در منطقه سردهانه حوضه آبریز خررود در شهرهای نرجه و خرمدشت بسته شده است؛ همچنین سیل روستاهای قاسم‌آباد و نودهک را تهدید می‌کند.

 

این مسئول بیان کرد: حوضه آبریز خررود ۵۶۰۰ مترمربع است که اگر طی ۱۲ ساعت ۷۰ تا ۹۰ میلی‌متر بارش داشته باشیم میزان آب باران ۵۰ میلیون مترمکعب یعنی ۵ برابر ظرفیت موجود خواهد بود که سردهانه آن با مشکل و سیل روبه‌رو خواهد شد.

 

 

وی با اشاره به اینکه لایروبی تمام رودخانه‌ها از تاکستان تا زنجان انجام شده است گفت: در شهر ارداق بستر رودخانه تبدیل به خیابان شده است و احتمال وقوع سیل در شهرک‌های صنعتی حیدریه و خرمدشت نیز وجود دارد.

 

حکم قضایی برای تخلیه پنج خانه در حاشیه رودخانه

افتخاری سرپرست فرمانداری آوج در این جلسه تصریح کرد: هشت نقطه در شهرستان آوج به‌عنوان منطقه بحرانی شناسایی شده است و با لایروبی دهانه پل‌ها و انحراف کانال‌های منتهی به سد این شهرستان انجام شده است. در محدوده پل آبگرم پنج منزل مسکونی در حاشیه رودخانه قرار دارد که با دستور مقام قضایی حکم تخلیه این مناطق گرفته شده است.

 

 حضور اکیپ‌های سیار در حاشیه رودخانه‌ها

چگینی، معاون فرماندار قزوین در این جلسه بیان کرد: بازدید از مسیل‌ها انجام شده است و تا عصر امروز تمام مناطقی که ممکن است با سیل روبه‌رو شوند لایروبی خواهند شد.

 

وی ادامه داد: به همه دستگاه‌های شهرستان ابلاغ شده است نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام کنند و علاوه بر آن به آموزش‌وپرورش نیز اعلام شده که تمامی مدیران به مدارس خود سرکشی و ضمن کنترل دریچه‌های آب نسبت به رفع گرفتگی اقدامات لازم را انجام دهند تا با آب‌گرفتگی شاهد تخریب مدارس نباشیم.

 

چگینی گفت: در اطراف دوراهی همدان و پارک ملاخلیلا احتمال آب‌گرفتگی وجود دارد که شهردار منطقه نسبت به رفع مشکل اقدام کردند. پاک‌سازی کانال‌ها در مسیر آبریز کوهین، الموت و طارم سفلی در دستور کار قرار دارد و اکیپ‌ها در آن حضور دارند.

 

این مسئول در پایان با اشاره به دریاچه اوان عنوان کرد: به بخشداری‌ها و دهیاری‌ها اعلام شده است که از نصب چادر و استقرار کمپ‌ها جلوگیری کنند و از امروز تا پایان شرایط بحرانی رفت‌وآمدها را هدایت کنند.

 

 به دهیاران اعلام‌شده است مسیرهایی که خطرساز است را رصد کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام کنند و رودخانه «زویار» نیز تهدید به همراه خواهد داشت چراکه قسمتی را تخریب کردند و تونل را بستند که آب به سمت روستاهای پایین دست روانه خواهد شد.

 

۵۸ سایت پرورش آبزی در الموت شرقی و غربی وجود دارد که در مسیر رودخانه‌ها قرار دارند که از سوی نهادهای مربوطه اعلام شده است که تا ظهر امروز سکونتگاه‌های انسانی در این سایت‌ها را تخلیه کنند. اکیپ‌های سیار در حاشیه رودخانه حضور و راهنمایی لازم را خواهند داشت تا تخلیه افراد صورت گیرد.

 

 ۱۸:۰۰ احتمال رانش زمین در روستای گازرخان و مدان الموت قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین با اعلام اینکه احتمال رانش زمین در روستای گازرخان و مدان الموت وجود دارد، تصریح کرد: ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون مترمکعب جریان آب و سیلاب را در تمام رودخانه‌ها خواهیم داشت چراکه سطح زمین اشباع شده است.

 

به گزارش ایسنا، حمید پویا در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که ظهر امروز در استانداری برگزار شد، با اعلام اینکه معدل بارش‌ها ۲۱۶ میلی‌متر بود و ۶۷ درصد افزایش بارش داشتیم، اظهار کرد: در بارش چند روز اخیر معدل استان ۳۸ میلی‌متر و حداکثر سیل ۳۵ مترمکعب بر ثانیه در «خررود» بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت این شرکت در تمام شهرستان‌ها آماده شده‌اند، عنوان کرد: در روزهای آینده اگر معدل بارش ۸۰ میلی‌متر باشد حجم بارش در استان به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید و علاوه بر شرکت آب منطقه‌ای شرکت‌های خصوصی نیز آمادگی کامل برای مقابله با سیلاب را دارند.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین با اشاره به سیل‌های ثبت شده «خر رود» تاکستان تشریح کرد: میزان آب در سال ۶۷، ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه و در سال ۸۵، ۳۳۰ مترمکعب بر ثانیه و رودخانه حاجی عرب نیز در سال ۵۶، ۵۵۰ مترمکعب بر ثانیه بود.

 

وی توضیح داد: رودخانه‌ها ظرفیت خود را دارند ولی ساخت‌وساز و تجاوز به حریم رودخانه مشکل‌ساز می‌شود؛ تمامی رودخانه‌ها در تمامی شهرهای استان مورد بازرسی قرار گرفتند و حکم تخریب ساخت‌وسازهای بسترهای رودخانه‌ها را داریم.

 

پویا در پایان با اشاره به اینکه احتمال رانش زمین در روستای گازرخان و مدان الموت وجود دارد، تصریح کرد: ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون مترمکعب جریان آب و سیلاب را در تمام رودخانه‌ها را خواهیم داشت چراکه سطح زمین اشباع شده است.

 

افزایش شیفت‌های کاری مدیریت بحران

علی صفری شهردار قزوین نیز در این جلسه، اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران استان از شب گذشته نوبت‌ها افزایش پیداکرده است و ۵۵۰ نفر در سه نوبت کاری مشغول به ارائه خدمات هستند.

 

وی ادامه داد: ۲۱۷۰ چاه جذبی در سطح شهر داریم که ۱۷۰۰ حلقه چاه در نقاط پرخطر بازار و بافت تاریخی بهسازی، لایروبی و آماده جذب سیلاب شده‌اند که از این ۱۷۰۰ چاه ۴۰۰ حلقه در سال ۹۷ و بقیه آن نیز در سال ۹۶ لایروبی شدند.

 

شهردار قزوین با بیان اینکه در سال ۹۷ رودخانه‌های استان ۴۰۰۰ تُن لایروبی شدند، اضافه کرد: سه رودخانه از شهر قزوین می‌گذرد که رودخانه «دلی چای» را از بالادست یا همان روستای نظام‌آباد مدیریت کردیم. رودخانه «وشته» نیز چند بند انحرافی داشت که مدیریت شد. رودخانه نواب نیز لایروبی شده است.

 

وی از جمله نقاط آسیب‌پذیر در شهر به تقاطع پل امام رضا (ع) و تقاطع پل امام علی (ع) اشاره کرد و افزود: یک دستگاه اتوبوس سیار برای بحران‌های شهری طراحی‌شده بود که از امروز در ایستگاه پسماند راه‌آهن مستقر شده است.

 

صفری خاطرنشان کرد: ۳۰۰۰ کیسه شن در برخی نقاط شهر که پیش‌بینی آب‌گرفتگی شده مستقر و علاوه بر آن نیز ۱۵ هزار کیسه شن آماده نیز تهیه شده است. همچنین ۷۰ درصد دستگاه‌ها و ماشین‌آلات آتش‌نشانی و پسماند در حال آماده‌باش هستند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------