بهشت‌زهرا تا 5 سال آینده ظرفیت دارد/ حدکثر قیمت قبر 16 میلیون تومان است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, بهشت‌زهرا
رئیس سازمان بهشت زهرا گفت: سازمان بهشت‌زهرا باتوجه به حجم فعالیتی که دارد تنها تا 5 سال آینده ظرفیت دفن اموات را خواهد داشت. 

به گزارش فارس، سعید خال در نشست خبری اظهار داشت: سازمان بهشت زهرا از سال 1345 شروع به کار کرده است و در سال 49 به صورت رسمی افتتاح شده و 48 سال از ساخت آن می‌گذرد.

 

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهشت زهرا 584 هکتار مساحت دارد که با احتساب حرم امام خمینی (ره) به 750 هکتار می‌رسد.

 

خال با اشاره به اینکه بهشت‌زهرا قطب فرهنگی تهران محسوب می‌شود، گفت:30 هزار شهید و 4 هزار شهید گمنام در سازمان بهشت‌زهرا وجود دارد و رهبر انقلاب در طول سال حداقل 2 بار در بهشت‌زهرا حضور پیدا می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و 300 هزار اموات در بهشت‌زهرا دفن شده‌اند، گفت:‌2 هزار و 400 نفر مشاهیر در سازمان بهشت‌زهرا دفن شده‌اند.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا گفت:‌ این سازمان از سال 73 زیر نظر معاونت خدمات شهری به صورت خودگردان اداره می‌شود و حتی برای یک ساعت هم تعطیل نشده است.

 

خال گفت:‌در حوادث کشوری از جمله زلزله منجیل، زلزله رودبار، حادثه منا، سازمان بهشت‌زهرا خدمات ارائه داده است و 156 روز از سال پیک کاری این سازمان است که میلیون‌ها نفر از مردم به این سازمان مراجعه می‌کنند.

 

 وی خاطرنشان کرد: در راستای شعار شهر زیست‌پذیر شهروند مشارکت‌پذیر نیز سازمان بهشت‌زهرا اقداماتی انجام داده است.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا اظهار داشت: روزانه 150 متوفی در سازمان بهشت زهرا داریم و در سال گذشته 56 هزار و 95 نفر وارد سازمان شدند که 58 درصد اموات مرد و 42 درصد زن بوده است.

 

خال بیان کرد: 17 هزار و 639 نفر به خارج از سازمان منتقل شدند.

 

وی گفت: دستگاه ناوگان حمل و نقل سازمان 5 میلیون کیلومتر تردد داشته است و ناوگان حمل و نقل خارج از تهران نیز 9 میلیون کیلومتر ماموریت داشته است.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا افزود:‌طرح مشاوره به خانواده‌ متوفیان از دیگر اقدامات سازمان بهشت‌زهرا بوده است.

 

خال گفت: در طول سال 40 هزار قبر ساخته می‌شود که جزو خدمات عمرانی محسوب می‌شود.

 

وی بیان داشت:‌در حوزه ترافیک شهری نیز اقداماتی انجام شده است و در حال حاضر مرکز کنترل ترافیک در بهشت‌زهرا راه‌اندازی شده است.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا خاطرنشان کرد: 3 تا 5 میلیون نفر در دو هفته پایانی سال به بهشت‌زهرا مراجعه می‌کنند تا در این خصوص هماهنگی‌های خوبی با راهور انجام شده است.

 

خال تاکید کرد: باید مرگ آگاهی و مرگ اندیشی در مردم ترویج داده شود و اگر مردم به مرگ باور داشته باشند زندگی آنها اخلاقی‌تر و بهتر می‌شود.

 

وی گفت:‌در حال حاضر 10 ایستگاه صلواتی در بهشت‌زهرا ساخته شده که شهروندان می‌توانند از این ایستگاه‌ها باری ارائه خدمات استفاده کنند.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا خاطرنشان کرد: 355 هکتار فضای سبز در سازمان بهشت‌زهرا و 61 هکتار در حرم امام موجود است.

 

خال بیان کرد:2 هزا رو 100 درخت به یاد 2 هزار و 100 شهید مدافع حرم کاشته شده است.

 

وی گفت: کارگروه مدیریت بهشت‌زهرا پس از 7 سال تشکیل جلسه داد و هنگامی که 70 سانت برف در بهشت‌زهرا آمده بود یک دقیقه نیز این سازمان تعطیل نشد و خدمات لازم را ارائه داد و توانست در 10 بهمن 96 رکورد پذیرش اموات که 246 نفر بود را بزند.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا افزود: در طی 9 ماه راه‌اندازی 50 دستگاه ناوگان حمل متوفی به سازمان بهشت زهرا اضافه شده است که با این اقدام ناوگان حمل کاملا نوسازی می‌شود.

 

خال افزود: اولین دایره‌المعارف هزار نفر از مشاهیر مدفون در بهشت‌زهرا انجام شده است و به زودی چاپ جلد دوم خاطرات پرسنل بهشت‌زهرا نیز انجام و توزیع خواهد شد.

 

وی گفت: تشکیل کانون تطهیرکنندگان داوطلب در سازمان بهشت‌زهرا اشاره کرد و گفت: در این خصوص فرهنگ‌سازی انجام گرفته و تمام اعضای شورای شهر و بخشی از اصحاب رسانه و هنرمندان  در این کانون عضو شده‌اند.

 

رئیس سازمان بهشت زهرا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ظرفیت بهشت‌زهرا حداکثر چه میزان است،‌گفت: بهشت‌زهرا با این حجم ورودی حداکثر تا 5 سال آینده ظرفیت دارد و ما باید به فکر زمین و یا زمین‌هایی در آینده برای شهر تهران باشیم.

 

خال گفت:‌به لحاظ کارشناسی ممکن است به این نتیجه برسیم در چند نقطه از شهر تهران آرامستان داشته باشیم و سازمان بهشت‌زهرا با توجه به توانی که دارد می‌تواند نسبت به احداث این آرامستان‌ها اقدام کند.

 

وی در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه حداقل و حداکثر قیمت قبر در بهشت‌زهرا چه میزان است،‌گفت: حداکثر 16 میلیون تومان و حداقل آن رایگان است و با این مبالغ سازمان بهشت‌زهرا خدمات لازم را ارائه می‌دهد.

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------