آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,جمعیت

رشد ۶۰ میلیونی جمعیت در ۶۰ سال

بررسی آمارهای قدیمی از این حکایت دارد که از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥ بیش از ٦٠ میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده، بعد خانوارها…


واکنش چمران به سخنان یک عضو شورای شهر درباره گران کردن تهران: فشار روی دوش کارمندان نیاورید اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,مهدی چمران
رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: اینکه شهر تهران را گران کنیم تا مردم از شهر بیرون بروند، خلاصه‌اش این می‌شود که ایران را گران کنیم تا مردم از ایران بروند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران که گفته بود هزینه واقعی بلیت مترو 10 هزار تومان است و کسانی که در تهران زندگی می‌کنند باید هزینه آن را بپردازند، اظهار کرد: اینکه شهر تهران را گران کنیم تا مردم از شهر بیرون بروند، خلاصه‌اش این می‌شود که ایران را گران کنیم تا مردم از ایران بروند، چون شهرهای دیگر هم گران می‌شود و مردم باید به نقاط ارزان‌تر بروند.

 

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه مردم باید هزینه‌های شهر خود را به صورت منطقی پرداخت کنند، گفت: اما اینکه تهران را گران کنیم تا مردم بیرون بروند، درست نیست زیرا مردم بیرون نمی‌روند و کسانی که فروشنده هستند، اجناس خود را گران‌تر می‌کنند و این وضعیت فقط فشاری بر روی دوش کسانی می‌شود که در تهران کارمند هستند و نمی‌توانند از شهر خارج شوند.

 

وی با بیان اینکه طبق محاسبات شورای چهارم قیمت تمام شده بلیت مترو با احتساب عوارض اداره مترو و تعمیرات آن 3 هزار تومان شده بود، گفت: در این محاسبات هزینه ساختمان‌ها لحاظ نمی‌شد، زیرا یک بار برای ساخت عوارض از مردم پول گرفته شده بود و قرار نبود که هر سال مردم برای ساختمان‌ها پول پرداخت کنند.

چمران افزود: از این 3 هزار تومان هم یک سوم را دولت، یک سوم را شهرداری و یک سوم را هم مصرف کننده با خرید بلیت پرداخت می‌کرد.

 

رئیس سابق شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه هزینه اداره شهر گران است و باید به گونه‌ای کار کرد که این گرانی فقط بر دوش مردم تحمیل نشود، تصریح کرد: اگر دولت سهم یک سومی خود را بدهد، سالانه 80 میلیارد تومان به مترو پرداخت خواهد شد.

 

وی با تأکید بر اینکه نباید طوری کار کنیم که ساکنان بومی تهران که پدران و اجدادشان هم در این شهر بوده‌اند مجبور به ترک تهران شوند، افزود: تهرانی‌های قدیمی که در محلات قدیمی ساکن هستند، شرایط خیلی بدی دارند و مدیریت شهری برای جلوگیری از مهاجرت این افراد باید تلاش کند تا سهم مردم را از دولت و یا پولدارهای شهر بگیرد.

چمران با تأکید بر اینکه افراد برخوردارتر باید عوارض بیشتری در شهر پرداخت کنند، گفت: مثلا کسی که خانه 500 متری و یا 5 خودرو دارد باید عوارض بیشتری پرداخت کند.

 

رئیس سابق شورای شهر تهران در انتقاد از نرخ بالای پیشنهادی برای مترو گفت: هر خط مترو مقدار زیادی در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کند و اگر وزارت نفت تفاوت مصرف سوخت مترو و خودروهای شهری را پرداخت کند، هزینه‌های شهر پرداخت می‌شود و دیگر نیازی هم به گران کردن بلیت مترو نیست، به همین منظور در دنیا بلیت‌های مترو و اتوبوس را گران نمی‌کنند تا مردم به جای خودروی شخصی از آن‌ها استفاده کنند و بنزین کمتری مصرف شود.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------