تهران در معرض تهدید رود دره هاست اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,
رئیس پژوهشکده علوم زمین گفت: با پوشش رود دره ها و کوچک کردن کانال رودخانه ها، تهران - به ویژه در مناطق جنوبی- در معرض خطر سیل قرار دارد. 

به گزارش ایرنا، «راضیه لک» امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاح سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: رسوبات بهترین بایگان های زمین به شمار می روند و نشان دهنده دوره های مختلف پرآبی و خشکسالی هستند.

 

لک با اشاره به اینکه نوع رسوبات در دریاچه ها دوره های سرد و خشک و گرم و مرطوب را تجربه کرده، افزود: با تغییرات زمین، اتفاقات هزارساله را به اتفاقات 10 ساله تبدیل کرده ایم.

وی اضافه کرد: علوم زمین یکی از مباحثی را که در دستور کار دارد، شناسایی رودخانه ها برای توسعه شهرهاست و باتوجه به شکل رودخانه، نوع فرسایش و سنگ بالا دست رودخانه در روبرویی با سیل اهمیت بسزایی دارد.

به گفته وی، بی توجهی به موارد یاد شده، باعث افزایش خسارات ناشی از سیل در کشور شد.

رئیس پژوهشکده علوم زمین معتقد است وقوع هر سیل، نباید موجب فراموشی اتفاقات بوجود آمده از آن شود، بررسی ها نشان می دهد دوره های بازگشت سیل مورد توجه قرار نمی گیرد.

به گزارش ایرنا، همزمان با برگزاری سی و هشتمین گردهمایی علوم ‌زمین در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نشست تخصصی گرامیداشت روز ملی خلیج‌فارس نیز برپا شده است.

 

۲۲ تیرماه ۱۳۸۴هیات دولت طی مصوبه‌ای، دهم اردیبهشت را «روز ملی خلیج‌فارس» نامگذاری کرد.

 

بر اساس این گزارش، 10 اردیبهشت روزی افتخارآمیز در تاریخ ایرانیان است که بر همین اساس در خلیج‌فارس سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می شود که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند. قدیمی‌ترین اسناد موجود درباره خلیج‌فارس به کتاب‌های باقیمانده از یونان باستان مربوط می شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------