امتحانات نهایی استاندارد می تواند جایگزین کنکور شود/ دستورالعمل تحلیل و ارزیابی سؤالات امتحانات نهاییامتحان نهایی ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: امتحان نهایی با کیفیت و استاندارد لازم می تواند جایگزین آزمون تستی کنکور شود.

  به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به همراه دری معاون آموزشی آموزش و پرورش شهر تهران و زمان مدیر آموزش و پرورش منطقه ۸ شهر تهران در بازدید از دبیرستان های رضوان دخترانه و کمیل پسرانه منطقه ۸ تهران از روند برگزاری امتحانات نهایی و رعایت پروتکل های بهداشتی ابراز رضایت کرد، افزود: به حق باید از همکاران که نگذاشتند چراغ تعلیم و تربیت در این دوران سخت و دشوار بیماری کرونا خاموش شود، تقدیر و تشکر کرد. آموزش و پرورش به وجود شما عزیزان افتخار می کند.

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان در این شرایط سخت و دشوار بیماری واگیردار کرونا، نتیجه زحمات و تلاش شما است.

 

امانی طهرانی با اشاره به لزوم حذف کنکور ادامه داد: امتحانات با کیفیت و استاندارد لازم می تواند به مرور زمان جایگزین کنکور شود، چون کنکور نتیجه زحمات و تلاش دانش آموزان را در مدت دو سه ساعت می سنجد ولی امتحان با کیفیت و استاندارد نتیجه زحمات دانش آموزان را در طول سال می سنجد.

 

وی اظهار داشت: باید کاری کنیم که اعتبار و روایی امتحانات نهایی از کنکور بیشتر شود، کنکور سد راه نظام تعلیم و تربیت است و باید طرح و الگوی مناسب برای جایگزینی آن ارائه شود.

 

امانی طهرانی با تاکید بر اینکه مدرسه قلب تپنده آموزش و پرورش است، افزود: برای شکوفایی مدارس دست در دست هم، تلاش کنیم، چون آینده کشور در گرو مدارس مستقل و آموزش و پرورش با کیفیت است.

 

وی ابراز داشت: معلمان، افسران سپاه پیشرفت کشورند که در خط مقدم آن که همان مدارس هستند، خدمت می کنند، بدون حضور موثر و با کیفیت آنها، آموزش و پرورش بی معناست.

 

امانی طهرانی تاکید کرد: جامعه وقتی می بیند مدارس باز است و در آنجا جنب و جوش وجود دارد، احساس آرامش و امنیت می کند.

 

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: نسل با کیفیت، مسئولیت پذیر و اجتماعی از مدارس با کیفیت آموزشی بالا بیرون می آید با رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی، تلاش کنیم تا ان شاء الله در سال تحصیلی جدید شاهد بازگشایی مدارس کشور باشیم.

 

دستورالعمل تحلیل و ارزیابی سؤالات امتحانات نهایی 

از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، «دستورالعمل تحلیل سؤالات امتحانات نهایی سال ۱۴۰۰»، به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد.

 

به گزارش ایسنا، در راستای تجزیه و تحلیل کشوری سؤالات امتحان نهایی نوبت های خرداد، شهریور و دی ماه، برنامه ابلاغی سال ۱۳۹۹، از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، «دستورالعمل تحلیل سؤالات امتحانات نهایی سال ۱۴۰۰»، به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، ارسال شد.

 

بر اساس این دستور العمل؛ لازم است ستاد امتحانات استان، تمهیداتی فراهم کند تا در زمان مقرر و قبل از پلمپ حوزه های تصحیح، اطلاعات درخواستی امتحانات نهایی دروس رشته های تحصیلی شاخه نظری دانش آموزان روزانه پایه دوازدهم، پس از پایان تصحیح هر درس، طبق دستورالعمل جمع آوری، و با دقت و صحت در سامانه (qb) به نشانی http://qb.medu.ir بارگذاری شود.

 

در بخش هایی از این دستورالعمل آمده است: با توجه به این که تمام دروس امتحانات نهایی رشته های تحصیلی شاخه نظری دانش آموزان روزانه پایه دوازدهم، مندرج در برنامه امتحانات نهایی، در ارزیابی کشوری، مورد ارزیابی قرار می گیرند، لازم است:

 

ـ کدکاربری مجزا برای تمامی حوزه های تصحیح و سرگروه های آموزشی استان و مناطق، توسط رئیس اداره سنجش استان  تعریف و دراختیار رؤسای حوزه های تصحیح قرار گیرد.

 

ـ رئیس یا منشی حوزه تصحیح برای هر درس، نمون برگ های درخواستی را به صورت کاملاً تصادفی و جداگانه (دخترانه با کد داوطلبی زوج و پسران با کد داوطلبی فرد) انتخاب و در سامانه (qb) وارد کنند.

 

ـ نمرات تصحیح نهایی مصحح دوم یا مصحح سوم (در صورت وجود)، در تکمیل نمون برگ ها ملاک عمل قرار گیرد.

 

ـ درج شماره داوطلبی در سامانه (qb)، جهت تحلیل های تکمیلی و ارسال اوراق نمونه مورد درخواست به مرکز الزامی است.

 

شایان ذکر است، ارزیابی «تحلیل نتایج امتحانات نهایی»، در سطح استانی و مناطق در متن دستورالعمل توضیح داده شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------