X

مقایسه کتاب های عربی جامع خیلی سبز، میکروطلایی گاج و مهروماه تمام نفرت و انزجاری که بعضی از دانش آموزان از درس عربی دارند چیزی از اهمیت این درس در کنکور کم نمی کند. این موضوع دغدغه ای را برای آنان ایجاد می کند که با خواندن منبعی ضمن رشد خود در این درس خیلی هم خود را به زحمت نیندازند و استثناها و قواعد پیچیده آن را دور بزنند. میان بر خوب برای این کار انتخاب یک کتاب مناسب است. انتشارات های خیلی سبز، گاج و مهروماه دارای کتاب های جامعی برای درس عربی هستند که عربی هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش می دهد. در این مقاله می خواهیم ساختار و کم و کیف آنها را باهم مقایسه کنیم. تحلیل کامل تر این کتاب ها را می توانید در سایت چی بخونم مطالعه کنید.

 

عربی جامع خیلی سبز کنکور 

ساختار کتاب عربی جامع خیلی سبز به این صورت می باشد که ابتدا به درسنامه و توضیحات مربوط به قواعد در هر درس پرداخته شده است و سپس پرسش های چهار گزینه ای آورده شده اند. توضیحات مربوط به بخش قواعد مطابق با تغییرات اعمال شده در کتاب درسی جدید نگاشته شده است. از مثال های ساده برای درک بهتر مطالب استفاده شده است.

 

قابل ذکر است که در درسنامه های کتاب عربی جامع تست خیلی سبز صرفا به آموزش نکته وار مطالب پرداخته نشده است و تمامی قواعد دروس با توضیحاتی کامل نوشته شده اند که برای دانش آموزان ضعیف نیز بسیار کمک کننده می باشد. پس از توضیح قواعد نکاتی در رابطه با تست های ترجمه مرتبط با هردرس نگاشته شده است که مفید می باشند. اما از آنجا که تست های ترجمه در هر درس شامل نکات دیگری نیز هستند دانش آموزان باید از پاسخنامه تشریحی کمک بگیرند. 

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,کتاب های عربی جامع خیلی سبز

کتاب های عربی جامع خیلی سبز

 

در هر درس پس از درسنامه پرسش های چهار گزینه ای قرار داده شده اند که شامل سه بخش می باشند. سپس تست های ترجمه، تعریب و مفهوم نگاشته شده اند. سؤالات اولیه تألیفی می باشند و سپس تست های آزمون های آزمایشی و کنکور  قرار داده شده اند. پرداختن به سؤالات آزمون های آزمایشی از ویژگی های بسیار خوب این کتاب به حساب می آید. تست ها از تنوع خوبی برخوردار هستند. می توان گفت سطح سؤالات متوسط و سخت هستند. 

 

در انتهای کتاب عربی جامع تست خیلی سبز نیز به بخش درک مطلب که شامل متن های کنکور می باشد به صورت جداگانه پرداخته شده است. (براساس چاپ 98)

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,کتاب های عربی جامع خیلی سبز

 

عربی کامل کنکور میکروطلایی گاج 

در کتاب عربی میکرو طلایی گاج به سؤالات، پاسخ های تشریحی و درسنامه ها در سه بخش مجزا پرداخته شده است. درسنامه های دروس در بخش انتهایی کتاب آمده است که در پانزده مبحث به آنها پرداخته شده است. مبحث اول با عنوان یادآوری شامل قواعد مربوط به دوره اول متوسطه است که مربوط به قواعد ابتدایی عربی می باشد و جهت یادآوری برای همه دانش آموزان از جمله دانش آموزان ضعیف و حتی بسیار ضعیف مفید می باشد.

 

در هر مبحث از درس توضیح کامل قواعد آن درس به همراه مثال های ساده در تعدادی مناسب و کافی آورده شده است. در برخی مباحث تست هایی برای مطالب مربوطه زده شده است اما به طور کلی محوریت درسنامه ها توضیح قواعد و بیان نکات به همراه مثال می باشد و تست در آنها کم دیده می شود و قابل ذکر است که همه ی نکات اعم از نکات مربوط به قواعد و ترجمه برای هر درس در کنار یکدیگر نوشه شده اند.

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,عربی کامل کنکور میکروطلایی گاج

عربی کامل کنکور میکروطلایی گاج

 

تنوع خوبی در سؤالات وجود دارد و به انواع تست ها در هر مبحث پرداخته شده است. مخاطب تست ها نیز دانش آموزان قوی می باشد. در تست های ترجمه تعداد بالایی از سؤالات کنکور آورده شده است و منبع کاملی برای دانش آموزان محسوب می شود. در بین تست ها سؤالات تعریب نیز دیده می شود که در کتاب درسی جدید طرح سؤال از آن ممنوع است. 

 

قابل ذکر است همانند تعریب طرح سؤال از تشکیل و اعراب گذاری از اهداف کتاب درسی جدید بیان نشده است. تست های مربوط به تحلیل صرفی نیز برگرفته از متن های درک مطلب کتاب ضمیمه است. (براساس چاپ 97)

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,عربی کامل کنکور میکروطلایی گاج

 

در کتاب عربی جامع کنکور مهروماه ابتدا به تست های تمامی دروس در هر سه پایه ذکر شده، پرداخته شده است و به طور کلی کتاب شامل دو بخش اصلی می باشد که در بخش اول پرسش های چهار گزینه ای و در بخش دوم درسنامه دروس به همراه پاسخ نامه هر درس در کنار یک دیگر قرار داده شده اند.

 

توضیحات درسنامه در رابطه با تمامی دروس به این صورت می باشد که شامل توضیحات کامل و تکمیلی برای هر درس است و تنها به جملات و گفته های کتاب درسی اکتفا نشده است و تشریح قواعد کامل و جامع می باشد. به همراه توضیحات قواعد برای هر بخش مثال هایی ساده در تعدادی مناسب ذکر شده اند که به فهم مطالب کمک میکند و در این بین از برخی مثال های کتاب درسی نیز استفاده شده است. 

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,عربی جامع کنکور مهروماه

عربی جامع کنکور مهروماه

 

در کتاب عربی جامع کنکور مهروماه، پرسش های چهار گزینه ای برای هر درس به  صورت طبقه بندی شده آورده شده اند و هر درس شامل پنج بخش برای تست ها می باشد که عبارت اند از ترجمه، واژگان، مفهوم، درک مطلب و قواعد. به طور کلی در تمامی دروس در هر بخش ابتدا سؤالات تألیفی و سپس تست های کنکور قرار گرفته شده اند. 

 

در هر درس سؤالات ابتدا با پرسش های ترجمه شروع می شوند که تیپ های مختلف تست ترجمه را در بر گرفته اند  و در تعدادی بالا طرح شده اند که مهارت کافی را در دانش آموزان ایجاد می کنند. بخش دوم شامل سؤالات مربوط به واژگان است. (براساس چاپ 98)

 

کتاب های عربی جامع,عربی جامع کنکور,عربی جامع کنکور مهروماه

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------