آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


اخبار,اخبار کنکور,انتخاب رشته کنکور ۹۹

انتخاب رشته کنکور ۹۹ آغاز شد/ امکان انتخاب ۱۵۰ کدرشته

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۹ از امشب دوم مهرماه ۹۹ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد. به گزارش مهر، متقاضیان مجاز به…


انتخاب رشته سراسری – آینده ای روشن در رشته ای مناسبانتخاب رشته سراسری,انتخاب رشته,فاکتور های انتخاب رشته

انتخاب رشته سراسری

 

در مقوله کنکور دو بحث وجود دارد.

1- استراتژی کنکور سراسری 

2- استراتژی انتخاب رشته سراسری 

 

در این مقاله قصد داریم به استراتژی انتخاب رشته سراسری و تاثیر مهم آن در آینده ی هر داوطلب بپردازیم. برای مطالعه مطلب تکمیلی به لینک انتخاب رشته سراسری – تجربی، ریاضی، انسانی مراجعه کنید.

 

سر جلسه کنکور بسیاری از اتفاق هایی که هیچ کس نمی تواند حتی تصورشان کند ممکن است به وجود بیاید اما بعد از اتفاق افتادن آن ها تنها راهی که برای داوطلبان وجود دارد این است که با توجه به موقعیتی که دارند یک انتخاب رشته سراسری خوبی داشته باشند.

 

همه میدانیم که انتخاب رشته تنها راه رسیدن به موفقیت نیست اما تنها راهی است که اگر به خوبی انجام شود شما را در راهی درست و مسیری به سوی آینده ای روشن می تواند سوق دهد.

 

در بحث انتخاب رشته سراسری باید واقع بینانه جلو رفت.

 

همانطور که میدانید پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری شما می توانید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و کارنامه نتیجه کنکور خود را مشاهده کنید.

 

در این کارنامه شما می توانید متوجه شوید که در کدام یک از دوره های روزانه – نوبت دوم – غیر انتفاعی و پیام نور مجاز شده اید.

 

مجاز شدن به این معناست که شما می توانید در زیر گروه هایی که حداقل امتیاز را آورده اید انتخاب رشته سراسری را انجام دهید.

 

این را در نظر بگیرید که در قسمت دوره های پیام نور، غیر انتفاعی و دانشگاه فرهنگیان باید قبلا علاقه خود را برای شرکت در این دوره ها هنگام ثبت نام به سازمان سنجش اعلام کرده باشید تا بتوانید در انتخاب رشته سراسری خود از کد رشته محل های این دوره ها نیز در لیست اولویت خود استفاده کنید.

 

سپس شما باید به جدول رتبه و تراز کل خود در کارنامه نتیجه کنکور مراجعه کنید و این بخش را به صورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

 

انتخاب رشته سراسری – نمره تراز:

نمره تراز در کارنامه نتیجه کنکور نقش مهمی را در انتخاب رشته شما ایفا می کند به این صورت که تراز هر فرد نشان دهنده جایگاه او در بین داوطلبان است و مشخص کردن رتبه از طرف سازمان سنجش بر حسب نمره تراز فرد انجام می شود.

 

انتخاب رشته سراسری – رتبه:

رتبه در کارنامه نتیجه کنکور ترتیب هر داوطلب نسبت به جمعیت کل داوطلبان را نشان می دهد.

 

پس از مرحله به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز از کارنامه نتیجه کنکور شما باید به سوی شناسایی استعداد و علاقه و رشته های مورد نظر خود بروید.

 

انتخاب رشته سراسری – فاکتور های انتخاب رشته 

هر داوطلب انتخاب رشته سراسری باید این نکته را در نظر بگیرد که صرفا با یک رتبه خوب، رشته و دانشگاه خوب قبول نمی شود و باید به جزئیات و فاکتور های مختلفی توجه کند.

 

در اینجا به چندین نکته مهم اشاره می کنیم که باید آن ها در انتخاب رشته سراسری خود دخالت دهید.

• انگیزه

• علاقه

• شناخت کافی از رشته ها

• توانایی علمی

• استعداد تحصیلی 

 

انگیزه:

هر فردی در زندگی خود با توجه به نیروی درونی خود که عامل اصلی تحرک هر فرد است انگیزه هایی در زندگی برای خودش ایجاد می کند این خواسته ها تنها از نیروی درونی سرچشمه نمی گیرد بلکه محیط بیرون و جامعه نیز نقش مهمی را در به وجود آمدن آن انگیزه بازی می کند.

 

حال هر داوطلب باید به انگیزه ی خود برای انتخاب  رشته فکر کند و ببیند که هدف از به وجود آمدن این انگیزه و شوق برای چیست.

 

انتخاب رشته سراسری که انگیزه اش به صورت کامل مشخص باشد قطعا پایه درستی دارد و منجر به یک انتخاب رشته صحیح می شود.

 

علاقه:

پس از مشخص شدن انگیزه درونی باید میل و علاقه خود را برای انتخاب رشته سراسری در رشته و دانشگاه مورد علاقه را مورد بررسی قرار دهید.

 

این نکته را درن نظر بگیرید که انگیزه کاذب باعث به وجود آمدن علاقه کاذب نیز می شود پس باید در این دو مورد که رابطه ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند استثنا هایی قائل شوید و انگیزه و علاقه واقعی خود را از انگیزه و علاقه غیر واقعی خود مشخص کنید.

 

شناخت کافی از رشته ها:

علاقه بدون شناخت کافی از رشته نمی تواند واقعی باشد.

اگر دقت کنید می بینید که موارد بالا به صورت خیلی زیادی به یکدیگر وابسته هستند پس باید با دقت زیاد به آن ها فکر کنید.

 

در مورد شناخت کافی رشته ها شما می توانید از افرادی که در رشته ای که دوست دارید تحصیل کرده اند سوال بپرسید و اطلاعاتی کسب کنید.

 

یا از طریق مشاوران متخصص رشته ای که دوست دارید کمک بگیرید و سوال هایتان را از آن ها بپرسید.

 

توانایی علمی:

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا توانایی علمی را از استعداد تحصیلی جدا کرده ایم.

دلیلش به این صورت است که علاوه بر علاقه و استعداد تحصیلی نسبت به رشته ای که انتخاب می کنید باید شما توانایی علمی و پایه علمی خوبی نسبت به آن رشته داشته باشید.

 

بحث پشتکار و تلاش کردن برای رسیدن به توانایی علمی بحثی جدا است زیرا برای مثال در رشته ی مهندسی کامپیوتر باید شما قدرت و توانایی بالایی در تحلیل داده های ریاضی و فیزیکی داشته باشید تا بتوانید در این رشته موفق شوید. یا در رشته معماری باید قدرت و تحلیل تجسمی هندسی داشته باشید.

 

حال پس از داشتن توان علمی باید قدرت حفظ این توان علمی را داشته باشید که در اینجا بحث پشتکار و تلاش برای کسب و پیشرفت توان علمی وسط می آید.

 

استعداد تحصیلی:

موضوع استعداد تحصیلی به این معناست که هر فردی با فرد دیگر در موضوع های مختلف از استعداد های مختلفی برخوردار است و این استعداد ها باعث تفاوت ها در انسان ها می شود.

 

حال در بحث انتخاب رشته سراسری افراد باید به این نکته توجه کنند که استعداد تحصیلی رابطه خیلی نزدیکی به تلاش و پشتکار دارد چرا؟ 

 

به این دلیل که هر فردی ممکن است استعداد درسی خوبی داشته باشد اما چون پشتکار ندارد نتواند به خوبی در آن رشته نتیجه کسب کند.

 

پس شما باید در این قسمت به توانایی خود در ادامه دادن و کسب اطلاعات علمی در رشته ی مورد علاقه ی خود توجه کنید.

 

انتخاب رشته سراسری – دفترچه انتخاب رشته سراسری

پس از مشخص شدن نقشه ذهنی شما و هدف شما از انتخاب رشته سراسری زمان آن می رسد که شما با استفاده از دفترچه انتخاب رشته سراسری اقدام به انتخاب رشته خود در سایت سازمان سنجش کنید.

 

در این راستا نیاز است یک لیست اولویت از چیدمان اصلی خود به دست آورید.

 

این لیست اولویت شامل کد رشته محل هایی می باشد که شما علاقه دارید در آن رشته و دانشگاه قبول شوید.

 

پس از چیدمان لیست اولویت خود وقت آن می رسد که آن ها را به ترتیبی که دارید وارد فرم انتخاب رشته سراسری الکترونیک سایت سازمان سنجش کنید.

 

هنگام وارد کردن کد رشته محل ها باید توجه کنید که سایت به صورت خودکار نام رشته و دانشگاه مرتبط به آن کد رشته را در قسمت عنوان کد رشته وارد می کند و شما باید این توضیحات را با کد رشته ای که وارد کرده اید و دفترچه انتخاب رشته مطابقت دهید و از درستی آن اطمینان حاصل فرمایید.

 

همچنین پس از پر کردن فرم انتخاب رشته الکترونیک به شما یک رسید داده می شود که شامل یک کد 15 رقمی است. این رسید را باید چاپ کنید و پیش خود نگهداری کنید.

 

اگر این رسید و کد 15 رقمی را دریافت نکردید به این معناست که انتخاب رشته ی شما به اتمام نرسیده است پس حتما اطمینان حاصل کنید که کد 15 رقمی را دارید.

 

طبق اعلامیه سازمان سنجش شما قادر هستید به مدت 8 بار وارد سایت انتخاب رشته سنجش شوید و فرم انتخاب رشته الکترونیکی خود را ویرایش کنید.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------