پاسخ به 10 سوال پرتکرار انتخاب رشته کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه, کنکور

 

سرانجام انتخاب رشته دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد و داوطلبان می‌توانند تا 21 تیرماه با مراجعه به پایگاه azmoon.org نسبت به انجام مراحل انتخاب رشته اقدام کنند.

 

همچنین دفترچه راهنمای انتخاب رشته اواخر خردادماه منتشر شد و داوطلبان پس از مطالعه باید نسبت به علاقه‌مندی خود به رشته‌ها اقدام کنند. البته طی مدت انتشار دفترچه تا به امروز داوطلبان زیادی در تماس با «فرهیختگان» سوالاتی را درباره این دوره که کمتر در دفترچه به آن اشاره شده است، داشته‌اند. در ادامه به 10 سوال پرتکرار انتخاب رشته کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ داده شده است:

 

هزینه شرکت در انتخاب رشته چقدر است و آیا امکان بازپس‌گیری آن وجود دارد؟ 

۱ داوطلبان لازم است هزینه انتخاب رشته به مبلغ 46000 تومان را از طریق سامانه مرکز سنجش و پذیرش پرداخت کنند. با توجه به اینکه پس از پرداخت هزینه ثبت‌نام امکان بازپس‌گیری آن وجود ندارد، لذا به داوطلبان توصیه شده است پس از آگاهی از شرایط و ضوابط انتخاب رشته نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند.

 

پذیرش در دوره کارشناسی‌ارشد تنها با آزمون است و آیا امسال دوره‌های بدون آزمون هم پذیرش دارند؟ 

۲ بله، طبق دفترچه منتشرشده، دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب دانشجو دو شیوه با آزمون و بدون آزمون را اجرایی خواهد کرد. در شیوه بدون آزمون، متقاضیانی که جزء استعدادهای برتر و فارغ‌التحصیلان ممتاز هستند، باید درخواست خود را ارائه دهند و سپس در صورتی که حائز شرایط (رشته‌های علوم انسانی معدل ۱۷، رشته‌های غیر علوم انسانی ۱۶) باشند، در این دانشگاه پذیرفته خواهند شد.

 

ظرفیت پذیرش در آزمون امسال کاهش یافته است؟ 

۳ خیر، طبق گفته مسئولان این دانشگاه ظرفیت پذیرش در دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی همچون سال گذشته یعنی چیزی در حدود 68 هزار دانشجو خواهد بود و تعداد رشته محل‌های دوره کارشناسی‌ارشد امسال ۶ هزار و ۹۱۹ کد رشته‌محل است.

 

من علاقه‌مند به ثبت‌نام در دوره بدون آزمون کارشناسی‌ارشد هستم، شرایط ثبت‌نام چگونه است؟ 

۴ متقاضیان شرکت در دوره کارشناسی‌ارشد ناپیوسته بدون آزمون باید رشته‌ای متجانس و همنام با رشته فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی خود در مجموعه انتخاب کنند و در زمان ثبت‌نام از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده باشند. امتیاز پذیرش بدون آزمون در این دانشگاه تنها مختص فارغ‌التحصیلان ممتاز است، لذا سایر افراد از ثبت‌نام و ارسال هرگونه تقاضا در این زمینه خودداری کنند. اولویت پذیرش در مرحله اول در رشته/ محل دانشگاهی فراغت از تحصیل است.

 

فارغ‌التحصیل رتبه اول مقطع کارشناسی چه کسی است؟ 

۵ فارغ‌التحصیل رتبه اول هر سال تحصیلی محل دانشگاهی، فردی است که: 1- در رشته تحصیلی مربوطه دارای بالاترین معدل کل در بین فارغ‌التحصیلان آن سال تحصیلی باشد. 2- از میان فارغ‌التحصیلان هر رشته و گرایش هر سال، فردی که میانگین کل بالاتری را کسب کرده باشد. به‌عنوان رتبه اول آن رشته یا گرایش مشخص می‌شود، 3- در هیچ‌کدام از نیمسال‌های تحصیلی مشروط نشده باشند و همچنین فاقد دروس معادل‌سازی‌شده باشند.

 

شهریه پذیرفته‌شدگان پردیس و مراکز بین‌الملل چگونه است؟ 

۶ شهریه پذیرفته‌شدگان واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی براساس شهریه مصوب سالانه این محل‌های دانشگاهی تعیین می‌شود و تا دو برابر شهریه واحدهای داخلی است. شهریه دانشجویان ورودی سال 97 واحد بین‌المللی کیش به میزان ۲۵/۱ شهریه دانشجویان واحدهای داخلی (غیربین‌الملل) است.

 

پس از پذیرش اگر قصد انصراف داشتیم، امکان‌پذیر است؟ 

۷ طبق دفترچه راهنما، دانشجویانی که پس از پذیرش در دانشگاه و ثبت‌نام و اخذ واحد به هر دلیلی تقاضای انصراف از تحصیل داشته باشند، طبق ضوابط و مقررات دانشگاه مشمول پرداخت هزینه انصراف می‌شوند. البته دانشجویان شاغل به تحصیل در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق آزمون در همان واحد یا واحد دیگر پذیرفته شوند، از پرداخت هزینه انصراف معاف هستند.

 

فرزند شهید هستم، آیا در این آزمون سهمیه‌ای برای ما در نظر گرفته شده است؟

۸ بله، طبق دفترچه راهنما، 25 درصد ظرفیت هر کد رشته/محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد. از سوی دیگر پنج درصد ظرفیت هر کد رشته‌محل نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

 

آیا بعد از پذیرش در دانشگاه، می‌توانیم رشته خود را تغییر دهیم؟

۹ خیر، تغییر رشته گرایش در مقطـع کارشناسی‌ارشد ناپیوسته ممنوع است.

 

 نتایج نهایی آزمون چه زمانی اعلام خواهد شد؟

۱۰طبق اعلام رسمی مسئولان این دانشگاه، نتایج نهایی این آزمون دهه اول شهریور اعلام می‌شود.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------