هر آنچه باید در مورد میکرودرم ابریژن,تزریق ژل و بوتاکس بدانید

هر آنچه باید در مورد میکرودرم ابریژن,تزریق ژل و بوتاکس بدانید

میکرودرم ، تزریق ژل و بوتاکس در درمان چروک های عمیق پیشانی، گونه گذاری، حجم دادن به لب ها، صاف کردن چروک های اطراف لب، خط خنده دوطرف لب و پر کردن جوشگاه زخم های فرورفته مانند جای آکنه و آبله مرغان و گودی زیرچشم استفاده می شود.

آنچه درباره پروسه “میکرودرم ابریشن” باید بدانید:
لایه برداری (میکرودرم) بهترین راه برای برداشتن لایه های آسیب دیده پوست و تحریک لایه های زیرین برای بازسازی و جایگزینی است.پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده اند که بدون آسیب پوستی و بنابراین مطمئن تر بوده و برای التیام، به زمان کمتری نیاز داشته باشد.بدین دلیل بود که دستگاه ” میکرودرم ابریژن “(microdermabrasion:به معنای ساییدن ظریف پوست) در سال ۱۹۸۵ ابداع شد.

 

مزاياي ميکرودرم : 

میکرودرم برای درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب، اختلالات رنگ پوست، جای آکنه و آبله مرغان، اسکارها(جای زخم ها)، و خطوط کششی حاملگی یا کم و زیاد شدن سریع وزن(stretch mark) به طور وسیعی به کار رفته است.

 
همانگونه بارها گفته شده ما با ارگان بسیار ظریف و حساسی بنام پوست روبروایم بنابراین میکرودرم ابریژن نیز مانند بسیاری از پروسه های زیبایی باید در چند جلسه پیاپی بین ۴ تا ۱۲ جلسه (بطور متوسط ۶ جلسه، هفته ای یک بار یا دوهفته یک بار) انجام شود تا به تدریج اثرات خود را نمایان سازد. با این روش شکل و قوام پوست بهبود یافته و لکه های پوستی محوشده یا کمرنگ تر می شوند.

 

 میکرودم ابریژن,تزریق ژل,مزاياي ميکرودرم

میکرودم ابریژن برای جوان ساری پوست رایج است

 

جای اسکار آکنه و آبله مرغان و نیز چین های کم عمق پوست هم تا حد قابل قبولی کاهش می یابند. میکرودرم ابریژن با تحریک ساخت و ساز پوستی محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق  به جوان سازی پوست کمک می کند. درضمن چربی پوست های چرب را کمتر و منافذ باز پوستی را کوچک ترکرده و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند.

 

همچنین الاستوز ناشی از نور خورشید را کاهش داده و به نرمی و لطافت پوست می افزاید(elastosis:شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود).انعطاف پذیری پوست بعد از میکرودرم ابریژن، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. این عمل ، پوست را پُرتر و نرم تر می کند. باید توجه داشت که تاثیر میکرودرم ابریژن مانند هر پروسه ی درمانی دیگر بهبود (و نه محو) ناموزونی های پوست است ولی جالب آنکه در همه تحقیقات و آمارگیری ها، بیماران اگر انتظاری واقع بینانه و صبورانه داشته باشند ازنتایج میکرودرم ابریژن ابراز رضایت می کنند.

 

لیزر موهای زائد,لیزر موهای زائد صورت

مناسب‌ترین روش برای از بین بردن موهای زاید، همین لیزر است

 
 بهترین روش لیزر موهای زائد
با استفاده از دو تکنولوژی همزمان(IPL , RF) و همچنین الکترولیز امکان حذف ماندگار موهای تیره و نسبتا روشن فراهم شده است. در لیزر موهای زائد ، موهای زیر چانه و بناگوش، بالای لب و…در صورت تکمیل برنامه ی درمانی دربیشترین موارد برای همیشه ریشه کن می شوند. روش لیزر موهای زائد همچنین برای حذف موهای زیربغل، خط مایو (بیکینی)، پشت گردن و عقب بردن خط رویش موها در پیشانی و ریش انجام پذیر است.


همه چیز درباره تزریق ژل :
موارد عمده کاربرد ژل هیالورونیک اسید کدامند؟
1. پُرکردن یا کاهش عمق خطوط خنده دو طرف گونه (چین های نازولبیال یا بینی_لبی)
2. بر طرف کردن خطوط ماریونته (Marrionette) ( خطوطی که از دوطرف گوشه لب به طـرف چـانه کــشیده می شوند.)
3. تزریق ژل لب به برجسته سازی لب ها(دادن فرم های دلخواه به لب های نازک) کمک میکند.
4. پُر کردن ناودان اشکی (Tear  Trough)که زیر کاسه چشم تشکیل شده و گود است.
5. بر طرف کردن چین های پا کلاغی (Crows feet) (چروک هایی که از قسمت خارجی چشــم بــه صورت شعاعی ایجاد می شوند.)
6. بر طرف کردن خط اخم بین ابروها( Frown  line)
7. چین های افقی ناحیه پیشانی
8. جوشگاه زخم های فرورفته در صورت(مانند جای آکنه و آبله مرغان)

 

تزریق ژل برای از بیـن بردن خط اخم، صــاف کردن چین های عمیق ، برجسته کردن گونه و ...کاربرد دارد

 
بر طرف کردن خــط خنــده (چیــن نازولبیال) با تزریق ژل
یکی از علائم افزایش سن در صورت، چین های عمیقی است که از کناره بینی تا گوشه لب ها ایجاد می شود، که به آن چین نازولبیال (خط خنده) می گویند. معمولا خـــطوط خنده در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی شروع به عمیق تر شدن می کنند. البتـــه عوامل ژنتیک و بعضی اوقات شیوه زندگی فرد ممکن است باعث تظاهر زودتر یا دیرتــر آنـها شونـــد .


با افزایش سن، کلاژن پوست کاهش می یابد ( و تماس بانور آفتاب باعث تسریع این عمـــل می شود) و در نتیجه الاستیسیتی(کشش پذیری) پوست کاهش می یابد و پوست شُل و آویزان می شود. شـل شدن پوست باعث ایجاد چین های نازولبیال می شود . پیدایش چین نازولبیال نه تــنها باعـــث می شود که فرد مسن تر ار سن واقعی اش بنظر برسد بلکه باعث می شود  که فرد خسـته تـر و نحیف تر به نظر آید.


در رژیم های غذایی در افراد چاق، بویژه اگر سرعت کاهش وزن بیش از حد باشد صورت نیز مانند سایر قسمتهای بدن چربی خود را از دست می دهد و چین های نازولیبال (خطوط خنده) به طور ناگهانی ظاهـر می شو ند .


برجسته سازی لـــب
حجم سازی برای لب یکی از شایعترین و پُردرخواست ترین روشهای زیبایی است.  بــــا افزایش سن، پُری لبها ( که باعث می شو د لبها جوان و برآمده باشند ) از بین می رود . همچنین با افزایش سن لبها باریک و نازک شده و چین های کوچک در حاشیه لب بوجود می آید. امروزه بیشتر افردای که درخواست برجسته سازی لب را دارند، خواهان پُری و برآمدگی بیشتر همراه با حفظ ظاهر طبیعی لب ها هستند. وقتی فردی درخواست برجسته سازی لب را دارد، نکته ای که پزشک باید در نظر بگیرد این اسـت که ساختمان طبیعی لب وی و ارتباط آن با سایر اجزای صورت چگونه است و تا چه حجمی می تواند ژل تزریق کند تــا تــوازن صورتش را بهم نزند. بدیهی است تسلط کامل پزشک بر آناتومی صورت و طراحی چهره و عملکرد ژل ها نقش مهمی در نتیجه رضایت بخش ایفا می کند.


کاندید خوب برای برجسته سازی لب کسی است که انتظارت واقع گرایانه داشته باشد و توقع نداشته باشند که با تزریق ژل لب شبیه ستارگان هالیوودی شود! با این همه تزریق ژل لب جدا فرد را زیباتر می کند.


.۳نواحی از لب که در برجسته سازی آن باید مورد توجه قرار گیرند، کدامند؟
این نواحی در شکل زیر نشان داده شده است:

 

تزریق ژل لب,بوتاکس لب ,لب های بزرگ

تزریق ژل لب باعث ایجاد ظاهــری شــادتر  و  مثبت تر در فرد می شود


Border   ( خط لب )
خط لب شایعترین منطقه ایست که توسط فیلرپوستی برجسته می شود. خط لب محل اتــصال یافت سفید و قرمز لب به یکدیگر است. تزریق ژل در این ناحیه حجم بیشتری به لبها نمی دهـــد ولی باعث مشخص تر شدن حاشیه لب ها می شود.(حالتی شبیه به کشیدن خط لب)


Philtrum (فیلتروم)
فیلتروم شامل ۲ خط در قسمت مرکزی لب فوقانی است که به بینی متصل می شوند. بــــا برجسته سازی این دو خط، جذابیت  لب ها بیشتر می شود .


Oral  Commissures(پیوستگاه گوشه لب ها)
Oral commissures  که در گوشه هـای دهان قرار گرفته اند را نیز می توان پـر کرد.  معـمولا اندازه این ناحیه به خاطر اثر جاذبه زمین در اثر بالا رفتن سن بر روی پوست گونه ، افزایـــش می یابد . تزریق ژل لب باعث پر کردن این ناحیه گوشه های لب را به سمت بالا چرخانـده و ظاهــری شــادتر  و  مثبت تر ایجاد می کند .


Cupid’s Bow(کمان الهه سرخوشی)
Cupid’s bow  یا ناحیه V شکل در قسمت مرکزی لب بالایی را می توان با استفاده از فیلرهـا بر جسته کرد. تزریق ژل لب در ناحیه V  شکل لب فوقانی همراه با فیلتروم، ظاهر خوشایندتری بـــه لب بالا می دهد .


Tubercle ( برجستگی قسمت میانی لب فوقانی )
برجسته سازی این قسمت در ایجاد ظاهر زیبا در برخی موارد اهمیت زیادی دارد.

 

تزریق ژل لب,برجسته سازی لب ها

برجسته سازی لب ها در ایجاد ظاهر زیبا موثر است

 
برجسته سازی گونه
با بالا رفتن سن، صورت شما کلاژن و الاستینش  را از دست  می دهد. این دو ماده باعث حجم دهی به پوست می شوند.  در نتیجه نه تنها پوست صورت شروع بـــه شــل شـدن می کند، بلکه علاوه بر آن گونه ها، در اثر تحلیل رفتن بستر چربی که به استخوان گونه چسبیده است ( malar fat pad )، شروع به خالی شدن می کنند و در نتیجه صورت شمـا نحیف، و چشمان گود افتاده به نظر می رسد.


در سالهای اخیر فیلر های پوستی ( ژل های تزریقی ) را برای برجسته سازی گونه ها مورد استفاده قرار داده انــد. این روش غیر تهاجمی بوده و عوارض آن در مقایسه با گذاشتن پروتز گونه بسیار کم می باشد.


ماندگاری ژل تا چه زمانی است؟
نتایج تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مدت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو بآسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم های مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به قبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) را دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است.

 

ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.


نحوه تزریق ژل هیالورونیک اسید به چه صورت است ؟
تزریق هیالورونیک اسید زمان کمی می برد و به صورت سرپایــی در مــطب و با  بیحسی موضعی (با استفاده از پماد بی حس کننده موضعی یا تزریق بی حس کننده) و بـــــا استفاده از سوزنهای بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمــان می برد. احتمال کبودی یا تورم در بیشتر موارد بسیار کم بوده و جالب اینکه بلافاصله بعد از تزریق ژل می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.


بعد از تزریق ژل چه انتظاراتی باید داشته باشید ؟
به طور متوسط اثر ژل هیالورونیک اسید ۶ تا ۹ ماه باقی می ماند.  هیالورونیـــک اسید ها قابل جذب هستند و بنابراین می توان تزریق آنها را تکرار کرد(بطور میانگین سالی دو بار). زمان تکرار تزریق ژل به عواملی مانند سن فرد، شیوه زندگی و جای تزریق در صورت فرد و طبعا تصمیم شخصی درمان جو بستگی دارد.


آیا تزریق ژل هیالورونیک اسید عارضه ی خاصی دارد؟
اصولا خیر.در بعضی افراد ممکن است تورم خفیف، کبودی، قرمزی مختصر و درد خفیف بعد از تزریق ژل ایجاد شود که این موارد بسیار گذراست معمولا طی یک تا چند روز با کمپرس سرد و داروهای ضدالتهاب از بین می روند.


موارد ممنوعیت تزریق ژل کدامند؟
خانمهای باردار و شیرده،  بعضی از اختلالات انعقادی، وجود عفونت در محل تزریق، تبخال فعال و …


رعایت چه نکاتی قبل ار تزریق ژل ضروری است؟
از آنجا که آسپیرین و داروهایی مانند ژلوفن، ناپروکسن، دی پیریدامول، امگا ۳، جین سین، ویتامین یی و همچنین چای سبز و…  باعث رقیق شدن خون و مانع ایجاد لخته می شوند، بایســتی دستکم از ۳ روز قبل از تزریق ژل مصرف آنها را قطع نمود.

 

بوتاکس,بوتاکس صورت,بوتاکس خط اخم

تزریق بوتاکس موثرترین راه کاهش چین و چروکهای صورت است

 
بوتاکس
استفاده از توکسین بوتولینیوم ( بوتاکس ) موثرترین و پرکاربردترین راه کاهش چین و چروکهای صورت است. در واقع تزریق بوتاکس شایعترین اقدام زیبایی درمانی در دنیاست و هر روزه میلیون ها نفر بوتاکس تزریق می کنند. این توکسین (بوتاکس)،یک پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم درآزمایشگاه است. با تزریق مقادیر حساب شده این ماده در عضلات صورت، عضله های اطراف ناحیه تزریق قابلیت تحریک شدن توسط عصبها را برای مدت چند ماه از دست می دهند( بعبارتی موقتا ریلاکس یا ُنسبتا شل می شود) و به علت ریلاکس شدن عضلات ،چین وچروک ناخواسته در صورت که با کمترین واکنش احساسی در آن نمایان می شود کم می شود.


بوتاکس بر چه چروک هایی اثر دارد؟
چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:
چروک‌های استاتیک :که در حالت استراحت پوست مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً ناشی از عوامل مضر خارجی نظیر آفتاب و همچنین نتیجه ی نهایی عوامل مضر داخلی یعنی انقباضات مکرر و مزمن عضلات صورت هستند. این چروک ها به درمان با روش لایه‌برداری شیمیایی(پیلینگ)، لایه برداری مکانیکی(میکرودرم ابریژن) و لیزردرمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی(ولی به کندی) پاسخ می‌دهند. اما پیش از آن باید اثر انقباضی عضلات را مهار کرد تا امکان کار روی آن ها فراهم شود.


چروک‌های دینامیک : که مستقیما در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط مانند اخم کردن و بالا انداختن مکرر و شدید ابروها هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.


چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه‌کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم بالای بینی از این نوع هستند. چروک‌های دینامیک معمولاً از چروک‌های استاتیک عمیق‌ترند (و اغلب بر آن ها منطبق هستند) و به‌خوبی به درمان با تزریق بوتولینوم پاسخ می‌دهند. بنابراین چه چروک دینامیک باشد و چه استاتیک عملا در هر دو نوع نیاز به بوتاکس است تا برطرف شود.
 

تزریق ژل و بوتاکس ,راه های رفع چین و چروک اطراف چشم

تزریق بوتاکس برخلاف آنچه بنظر می رسد مهارت و دقت فراوانی می طلبد

 
بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟
وقتی فردی به دلیل چین و چروک و خطوط عمیق روی صورتش به پزشک مراجعه می‌کند، برحسب وضعیت پوستش، درمان‌های متفاوتی از جمله بوتاکس به او پیشنهاد می‌شود. سپس مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزن ظریفی که مخصوص مزوتراپی است به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و نتیجتاً چروک پس از مدتی محو میشود.


درصورت ۴٣ عضله وجود دارد و ضروری است تا تزریق بوتاکس در محل های دقیق و با توزیعی متقارن و متوازن انجام شود،تا فقط عضلات ایجاد کننده چین وچروک ضعیف شوند و حرکات طبیعی صورت باقی بمانند و صورت ماسکه نشود. تزریق بوتاکس برخلاف آنچه بنظر می رسد مهارت و دقت فراوانی می طلبد.

بیشترین پروسه ای که در زمینه ی زیبایی در دنیا همه روزه انجام می شود، تزریق ژل و بوتاکس بوده و این دومورد تایید رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) است.


بوتاکس برای صاف کردن چین های پیشانی، چین بین ابروها(خط اخم)، چروک های کنار چشم ها(چین های پنجه کلاغی) و چین های دوطرف بینی و … که بر اثر انقباض مزمن عضلات ایجاد می شوند و همچنین بالا بردن نوک بینی بکار می رود.


همچنین بوتاکس یکی از موثرترین و ماندگارترین راه های کنترل عرق ریزش بیش از حد کف دست و پا و زیر بغل بوده و یکی از راه های کنترل سردردهای میگرنی است.

 

بوتاکس پیشانی,تزریق بوتاکس خط اخم

بوتاکس یکی از راه های کنترل سردردهای میگرنی است

 

بوتاکس ,تزریق ژل ,خط اخم

تزریق ژل و بوتاکس برای پر کردن خط حنده و چین عمیق اخم

 

بوتاکس ,بوتاکس برای چروک پیشانی

بوتاکس برای صاف کردن چین های پیشانی نیز به کار می رود


فیلر(پرکننده)ها یا ژل ها که بیشتراز هیالورونیک اسید(ازپروتئین های اصلی پوست بدن) و هیدروکسی آپاتایت(ترکیبات کلسیم سازگار با بدن)ساخته شده اند در صاف و محو کردن چین های صورت کاربرد گسترده ای دارند. از این مواد در درمان چروک های عمیق پیشانی، گونه گذاری، حجم دادن به لب ها، صاف کردن چروک های اطراف لب، خط خنده دوطرف لب و پر کردن جوشگاه زخم ها ی فرورفته مانند جای آکنه و آبله مرغان و گودی زیرچشم استفاده می شود. همچنین تزریق ژل در جوانسازی دست ها ی لاغر و مسن کاربرد دارد.

 
به جرات می توان گفت ژل و بوتاکس تحولی بنیادین در پروسه های زیبایی درمانی دنیا بوده و در جوانسازی اثرشگفتی دارند.

تزریق بوتاکس,بوتاکس و زیبایی صورت,تزریق ژل و بوتاکس

تزريق بوتاكس منحصر به زيباسازي نيست كه از آن ميان مي توان به درمان اسپاسم ماهيچه صورت اشاره کرد

 

تزریق ژل و بوتاکس,زیبایی صورت,برطرف کردن چین و چروک

درمان چین و چروک صورت با استفاده از تزریق ژل و بوتاکس

 

تزریق ژل,تزریق ژل لب,افتادکی لبها

تزریق ژل لب باعث پر کردن ناحیه گوشه های لب را به سمت بالا چرخانـده و ظاهــری شــادتر ایجاد می کند

 

,تزریق ژل و بوتاکس , جوانسازی دست ها ی لاغر

تزریق ژل در جوانسازی دست ها ی لاغر و مسن کاربرد دارد

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------