مدیران اقتصادی راتهدید به محاکمه نکنیم 

نهاوندیان؛ مدیران اقتصادی را تهدید به محاکمه نکنیم

 

 

نهاوندیان؛ مدیران اقتصادی را تهدید به محاکمه نکنیم

 

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران به نمایندگی از بخش خصوصی از فضای منفی که علیه مدیران اقتصادی خصوصی ایجادشده، انتقاد کرد. او از تریبون پارلمان خصوصی به دولتی ها هشدار داد ایجاد دادگاه ویژه برای وصول مطالبات معوق بانکی به ضرر اقتصاد ملی است و نباید بدون نگاه کارشناسی، مدیران اقتصادی که بدهی معوق بانکی دارند، محکوم کنیم چراکه عواملی خارج از اراده فعالان اقتصادی در افزایش مطالبات معوق بانکی موثر بوده است و نباید علیه مدیران اقتصادی فضاسازی منفی کرد. محمد آقانهاوندیان در نطق انتقادی خود به لایحه برنامه پنجم توسعه نیز اشاره یی کرد و برنامه یی را اجرایی دانست که با مشورت بخش خصوصی تصویب شود.

 


او نقدی به تدوین لایحه نیز داشت و اینکه برنامه یی که «کمی» نباشد و سیگنال های اعتمادبخش به بخش خصوصی ندهد، برنامه نیست. نهاوندیان علاوه بر بحث برنامه پنجم به قانون هدفمند کردن یارانه ها و اینکه این قانون باید با کمترین فشار به واحدهای تولیدی اجرا شود نیز گریزی زد.رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به ضرورت برقراری عدالت در جامعه گفت؛ لازمه عدالت اعتدال و مقابله با افراط و تفریط است و اگر فردی بخواهد حق را در جامعه جاری سازد به طور قطع باید با افراط و تفریط مقابله کند.رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود؛ نمی توان به عدالت دست یافت مگر اینکه در برخوردها انصاف را رعایت کرد و آنچه را که برای خود فرد پسندیده است برای دیگران نیز مورد پسند واقع شود، این در حالی است که در شرایط اجتماعی امروز که بر اقتصاد سایه افکنده است، باید هر جا که می توان انصاف را رعایت کرد و از تندی ها که سبب التهاب در جامعه می شود، پرهیز کرد چرا که این امر به اقتصاد نیز لطمه می زند.وی با اشاره به جلسه ۱«۵ در نیویورک برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران خاطرنشان کرد؛ تحریم اقتصادی درباره ایران بی نتیجه است و تجربه این امر را به اثبات رسانده است، بنابراین اگر بر شدت تحریم ها افزوده شود به هیچ وجه نتیجه مورد نظر تحریم کنندگان را حاصل نمی کند.

 


به گفته نهاوندیان اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران موجب ضرر و زیان تحریم کنندگان خواهد شد اما در مقابل نتیجه سیاسی نخواهد داشت و تنها سبب می شود که هزینه های اضافی منتقل شود و آنها بیش از گذشته نسبت به بدخواهان و اعمال کنندگان تحریم بدبین شوند. به گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی، بدخواهان در اعمال تحریم ها به دنبال سخت تر کردن شرایط کار فعالان اقتصادی هستند، بنابراین برای اینکه به کمک کسانی بشتابیم که تحریم ها علیه آنها اعمال می شود باید توجه ویژه یی را به مدیران و فعالان اقتصادی داشته باشیم. در این میان وظیفه اصلی نگاه حمایت گرایانه و خوشبینانه به فعالان اقتصادی است.

 

 


● مصوبه «ضمانت خانوادگی»

 


نهاوندیان با اشاره به برگزاری جلسه یی با بانک مرکزی در مورد مصوبه «ضمانت خانوادگی» نیز اظهار داشت؛ کمیته یی بین اتاق بازرگانی و بانک مرکزی تشکیل شده است تا اصلاحات لازم در مصوبه صورت گیرد اما به هر حال اتاق آمادگی وصول مطالبات بانکی را دارد اما باید توجه داشت برخورد خشن و مبتنی بر سوءظن در اقتصاد بیشترین لطمه را وارد خواهد کرد.

 

 


● ایجاد صندوق حمایت از کارآفرینانوی پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از کارآفرینان در اتاق های بازرگانی سراسر کشور را گامی در جهت وصول مطالبات بانکی دانست و خاطرنشان کرد؛ اتاق می تواند کمک شایانی در این رابطه صورت دهد.

 

 


● هدفمندکردن یارانه هارئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به تایید لایحه هدفمند کردن یارانه ها توسط شورای نگهبان گفت؛ اتاق بازرگانی هم اکنون با یک قانون مصوب روبه رو است در حالی که انتظار داشت در زمان تدوین در این قانون نقش داشته باشد، این در حالی است که انتظار فعالان اقتصادی این بود که قانون بیش از هر چیز تولیدگرا باشد. وی ادامه داد؛ هم اکنون در مرحله اجرای این قانون قرار داریم و در این مرحله باید به این نکته توجه کرد که شکل اجرای لایحه باید کمترین فشار را بر تولید کشور داشته باشد، همچنین اینکه۳۰ درصد منابع قرار است به بخش تولید اختصاص یابد باید به نحوی برنامه ریزی شود که بیشترین منفعت برای تولیدکنندگان رقم بخورد. نهاوندیان گفت؛ مقرر شده است سازمانی در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تشکیل شود که باید توجه داشت این سازمان نباید دیوان سالاری ایجاد کند.

 

 

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------