پراید گران‌تر از بنز و بی‌ام‌و در سال 1395!قیمت پراید،اخبار بازار خودرو،خبرهای بازار خودرو
انفجار قیمت خودرو، پراید را در همین ابتدای سال به 360 میلیون تومان رساند. اما با نگاهی به بازار خودرو می‌توان پی برد که با پول پراید در همین دهه ۹۰ شمسی افراد می‌توانستند یک بنز یا بی‌ام‌و بخرند.

به گزارش تجارت نیوز، قیمت خودرو طی سال‌های اخیر جهش‌های فراوانی را پشت سر گذاشت. این رشد قیمتی تحت تاثیر عوامل مختلفی، مانند تورم، نوسانات ارزی، توقف تولید یک خودرو، کمبود عرضه، ممنوعیت واردات خودرو و فاصله قیمتی خودرو بین کارخانه و بازار رخ داد و همچنان نیز ادامه دارد.

 

یکی از خودروهایی که جهش قیمتی زیادی را تجربه کرد، پراید بود. با توقف تولید پراید در سال 98 قیمت این خودرو در بازار شروع به رشد کرد. این خودرو در سال 98 که تولید آن متوقف شد تنها 39 میلیون تومان قیمت داشت. اما اکنون مانند خودروهای دیگر موجود در بازار از جهش‌های قیمتی در امان نماند و رکوردهای جدیدی را در کارنامه قیمتی خود ثبت می‌کرد.فروردین سال 1401 بود که پراید وارد کانال 200 میلیون تومان شد. اما در کمتر از یک سال کانال‌ جدیدی را فتح کرد و به رکورد 300 میلیون تومان رسید.

 

حال پراید 111 نرخ 360 میلیون تومان و پراید 131 قیمت 350 میلیون تومان را به ثبت رسانده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت بنز E200 مدل 2016 در سال 95 تنها 340 میلیون تومان قیمت داشت. همچنین بی ام و X3 28 2016 در همان سال 365 میلیون تومان ارزش داشت.

 

لوکس بازار ایران هم‌قیمت رانا

البته این تنها خودرویی در بازار کشور نیست که با پول آن در سال‌های گذشته می‌توان خودروی خارجی با کیفیت بالا خرید.آلفارومئو 4C که یکی از لوکس‌ترین خودروهای موجود در کشور است، در سال 95 تنها 580 میلیون تومان قیمت داشت. اما با این مبلغ امروز می‌توان یک رانا پلاس مدل 1401 در بازار آزاد خریداری کرد.

 

ورود اقتصادی‌ترین خودروی موجود در بازار ایران این مفهوم را می‌رساند که قدرت مردم در خرید خودرو روز به روز کاهش یافته است و یک کارمند برای خرید ارزان‌ترین خودروی بازار این روزها باید حقوق بیش از یک سال خود را به صورت کامل پس‌انداز کند. تورم و سایر عوامل ذکرشده قیمت پراید را به جایی رساند که خریداران با مبلغی که برای خرید این خودرو اختصاص می‌دهند، می‌توانستند در سال‌های گذشته بنز یا بی ام و خریداری کنند.

 

روند افزایش قیمت پراید ادامه دارد؟

گرچه وزارت صمت در تلاش است تا قیمت خودرو را تا حدودی به شکل دستوری کنترل کند، اما با در نظر گرفتن جهش دوباره نرخ دلار و تورم، ثابت‌ماندن قیمت خودرو در ماه‌های  آینده بعید به نظر می‌رسد.

 

پیش از این هم فعالان بازار خودرو به این نکته اشاره کردند که قرار نیست خودروهایی، مانند پراید در بازه 300 میلیون توماتی ثابت بمانند.

 

در این رابطه اسد کرمی، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران، در گفتگویی اعلام کرد: «احتمال افزایش قیمت نسبت به شاخص‌های فعلی بازار بسیار زیاد است. تا زمانی که پراید ارزان‌ترین خودرو باشد و قیمتی نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشد.»

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------